RECEPT

Kako se pripravi trojanski krof

Objavljeno 03. marec 2014 12.40 | Posodobljeno 03. marec 2014 12.42 | Piše: U. S.

Ko pomislimo na krofe, večina izstreli: Trojane!

Foto: Dejan Javornik

Kar ni nič čudnega, cvrejo jih že od leta 1961, a so takrat to ocvrto sladico, polnjeno z marmelado in na debelo posuto s sladkorjem v prahu, ki je kmalu postala zaščitni znak, delali občasno, le nekaj deset na dan. Že leto pozneje so jih začeli delati vsak dan, povpraševanje po trojanskih krofih pa je le naraščalo: danes jih ocvrejo in prodajo od 2000 do 5000 na dan, številka pa skokovito naraste ravno v pustnem času: od debelega četrtka pa do pustnega torka jih bodo ocvrli kar 100.000. V zadnjih letih jih ocvrejo okoli dva milijona na leto! Katere sestavine potrebujemo in kako iz njih napravimo testo za krofe, brez katerih ne smeta miniti vsaj pustna sobota in torek, nam je povedala kuharica Silva Benko, medtem ko je (skupaj s še štirimi kolegicami, število pridnih rok se v pustnem času poveča) urno izrezovala in oblikovala testo. Od začetka, torej priprave testa, pa do konca, pečenega krofa, mineta dve uri. Trojanski krof je precej večji kot drugi, težak je od 18 do 20 dekagramov. In bo tak tudi ostal, saj sicer ne bi bil trojanski. Najboljši so pravkar pečeni in obilno posladkani.

Sestavine: 

  •  moka
  • sladkor
  • vaniljev sladkor
  • sol
  • margarina
  • rumenjaki
  • mleko
  • kvas

V gostinskem podjetju Trojane si pomagajo z mešalnikom, saj pripravljajo velike količine testa. Vse naštete sestavine (koliko česa potrebujemo, niso povedali, saj je recept, po katerem pečejo že desetletja, pač samo njihov, vsi pa vemo, da dobre gospodinje rade zase zadržijo tisto, po čemer slovijo) stresemo v mešalnik, da se dobro premešajo; testo mešalnik gnete petnajst minut.

Potem ga pustijo deset minut vzhajati, nato ga stresejo na veliko mizo, kjer ga urne roke kuharic obdelajo. Ročno ga razvaljajo in oblikujejo krofe: z modelčkom izrežejo kroge, po dva stisnejo skupaj in še enkrat obrežejo, da so lepo okrogli. Te preložijo na plošče in jih postavijo v vzhajalno komoro, kjer vzhajajo trideset minut.

Krofe je treba potem še ocvreti: v cvrtniku, v katerem je sončnično olje ogreto na 140-150 stopinj Celzija. Cvrejo se dvajset minut, deset minut na eni in prav toliko na drugi strani, linija krofe potiska naprej, obrne jih lopatka.

Na koncu lepo hrustljavo zapečeni z obveznim belim kranceljnom dobijo še brizg marmelade.

Sommelierka Mira Šemić h krofom priporoča pullus renski rizling 2012 (polsuho). 

Deli s prijatelji