VINO

Kako postati sommelierski prvak?

Objavljeno 18. februar 2013 13.00 | Posodobljeno 18. februar 2013 13.00 | Piše: J. S.

Gašper Čarman je novi slovenski prvak med sommelieri.

Njegova prva mednarodna naloga bo svetovno prvenstvo v Tokiu čez mesec dni, kjer si kot prvi Slovenec želi priti med 10 najboljših na svetu. 

Tam, kjer so pred dobrimi 20 leti podelili diplome prvim slovenskim sommelierem, so pred dnevi izbrali petega prvaka med slovenskimi sommelieri: Gašper Čarman je prevzel žezlo najboljšega od Jureta Tomiča. Malce nenavadno, da sta oba zadnja prvaka med vinskimi strokovnjaki tudi člana svetovnega združenja Jeunes restaurateurs d’Europe: Jure je iz brežiškega Debeluha, Gašper iz gostilne Pri Danilu v Retečah pri Škofji Loki, čeprav je zadnje čase pravzaprav čisto v vinu s svojim E-vinom in lokalčkom, vinoteko enakega imena na Šmartinki v Ljubljani.

Trije najboljši – Gašper Čarman, Gregor Kocjančič iz hotela Talaso v Strunjanu in Marko Zlatoper iz hotela Casinò Venko v Goriških brdih – so se udarili za zmago na Zemonu. Pred tem so na tekmi, ki je bila dolga 12 ur, kandidati morali v poldrugi uri odgovoriti na 60 vprašanj, opisati dve vini na slepi degustaciji, opisati dva krožnika, ki ju je pripravil zemonski chef Tomaž Kavčič, in določiti primerno vinsko kombinacijo ter se izkazati s strežbo in dekantiranjem vina.

Ko je ostala najboljša trojica, se je najtežji del šele začel. Najprej so morali opisati štiri vina (dve domači in dve tuji), ki so jih dobili, potem so morali prepoznati pet žganic na slepi degustaciji, potem so morali k meniju iz sedmih krožnikov določiti vina za spremljavo. Nato so dobili predse vinski list, ki pa je imel več napak, ki so jih morali najti in odpraviti. Potem sta še enkrat prišla na vrsto dekantiranje in strežba vina pred gosti, za konec pa so morali predstaviti avtohtono slovensko vinsko sorto iz Vipavske doline zelen v angleškem jeziku. Za vse to so imeli na razpolago 37 minut.

Gašper je sicer učenec znamenite londonske šole Master of Wine: v prvem letniku jih je 47 z vsega sveta, junija imajo tridnevni izpit čez letnik. Kako težka je šola, zgovorno priča podatek, da jo vsako leto konča komaj kakšen kandidat, tega naziva pa nima doslej nihče iz balkanskih držav, prav tako noben Italijan, tudi Rusija z baltskimi državami vred ga ne premore. Razumljivo: v več kot pol stoletja je do naziva gospodarja vina prišlo le 300 ljudi!

Z naslovom slovenskega prvaka gre tudi čast nastopov na svetovnih tekmovanjih: Čarman bo 26. marca branil slovenske barve na svetovnem prvenstvu sommelierev, ki bo letos v Tokiu, prihodnje leto pa na evropskem v Monte Carlu. »Zmagovalci so običajno sommelieri z izrazito dolgo kilometrino,« pravi Gašper, ki se zaveda, da bo na prvenstvu v Tokiu med zelenci. A vendar ima visok cilj – da bi mu kot prvemu Slovencu uspelo priti do polfinala, saj doslej še nobenemu Slovencu ni uspelo priti med najboljšo deseterico. Finale pa so (za zdaj) le sanje ...

A pri 33 letih je dovolj mlad, da bo lahko dosanjal svoje sanje, saj je ves predan vinu: živi za vino, živi za gastronomijo, to je tudi njegov poklic.

Deli s prijatelji