KUHARSKE BUKVE

Jess McCloskey: Slastna darila

Objavljeno 14. maj 2012 08.30 | Posodobljeno 14. maj 2012 08.30 | Piše: Iztok Ilich

Mojstrovine iz domače kuhinje.

Ilustracija: Arjan Pregl.

Doma narejena darila so vedno v veselje. Lahko so ljubeča, domiselna in izvirna, vedno pa pomenijo, da je nekdo žrtvoval svoj čas in se potrudil, da jih je naredil. Lastnoročno izdelano darilo je vedno izraz pozornosti in znak, da ste nekaj posebnega. To uvodno razmišljanje Jess McCloskey na kratko pove, čemu početi nekaj, kar se veliko lažje opravi z nakupom v kateri od blagovnic, ki je založena do neba, ali neštetih trgovinic z vsem mogočim, da brezmejnega spleta niti ne omenjamo. Preprosto zato, pravi avtorica, ki je odraščala na družinski kmetiji v ameriški zvezni državi Pensilvanija, ker doma ustvarjeno darilo, tudi če ni dragoceno ali vrhunsko oblikovano, prinaša neprecenljivo osebno vsebino in sporočilo. Na etiketo ali priloženi list je mogoče pripisati še prijazno misel ali voščilo, ki ga obdarovani po navadi ne zavrže, tudi ko je posoda ali škatla, v kateri je bilo darilo, že prazna.

Ustvarjanje z lastnimi rokami prinaša zadovoljstvo

Druga plat te male čarovnije je dejstvo, da ustvarjanje darila z lastnimi rokami, poleg tega, da daje notranje zadovoljstvo in osrečuje, sploh ne zahteva toliko znanja, spretnosti in sredstev, kot je po navadi videti prvi hip. To prav tako velja za izdelavo embalaže, čemur sta namenjeni dve poglavji na začetku knjige. Jess McCloskey sama pridela velik del sestavin za slastna darila, ki jih pripravlja in prodaja. Vse, ki bi radi poskusili tudi sami, opogumlja z namigom, da ni skoraj ničesar treba kupovati posebej, saj je velik del daril iz kuhinje, narejen iz tistega, kar je pri roki, da je marsikaj mogoče nadomestiti z nečim podobnim, recepte pa prilagajati okusu in navdihu. »Ne trudite se biti popolni,« še pripominja, kajti »radost ob ustvarjanju in prejemanju doma narejenega darila prekaša vse, kar lahko kupite v trgovini.« Tudi izbira, ki jo ponuja v svoji nenavadni slaščičarni in delikatesi, je zelo bogata in pestra v okusih, saj sega od čokoladnih tartufov in bombonov ter biskvitnih zalogajčkov s čokoladnim oblivom do olj, kisov in omak ter slanih kulinaričnih užitkov.

Vrača se k domačemu izročilu

Ko je spoznavala druge kulture in tradicije, se je avtorica naučila kombinirati različne okuse v izvirna nova slastna darila. Vedno znova se rada vrača tudi k domačemu izročilu, na primer k prav posebnim vloženim jajcem z rdečo peso. Šele ko je odrasla, piše Jess McCloskey, je ugotovila, da ni nujno, da so vsa vložena jajca lepe škrlatne barve – takšna, kakršna so bila vedno vložena jajca njene babice. Njihove rezine, še dodaja, odlično popestrijo zeleno solato.

Vložena jajca 
z rdečo peso

Za približno 1 liter:
425 g kuhane rdeče pese iz pločevinke, narezane ali cele (če so gomolji zelo drobni)
12 trdo kuhanih jajc
120 ml jabolčnega ali belega vinskega kisa
100 g sladkorja
1/2 žličke mletega pimenta
1/2 žličke mletega muškatnega oreščka
1/2 žličke mletega cimeta
1/2 žličke celih klinčkov

Peso odcedimo, tekočino prihranimo. Jajca in peso nadevamo v steriliziran kozarec.

V kozici zmešamo kis, vodo, sladkor, prihranjeno tekočino od pese in začimbe. Zavremo in mešamo, dokler se sladkor ne stopi. Na močnem ognju kuhamo 10 minut.

Kozico odstavimo z ognja in tekočino prelijemo po jajcih in pesi. Kozarec nepredušno zapremo in pustimo, da se vsebina ohladi.

V naslednjih nekaj urah ga večkrat pretresemo ter se prepričamo, ali so vsa jajca enakomerno pokrita s tekočino, sicer na njih nastanejo grde lise.

Kozarec hranimo v temnem in hladnem prostoru. Odprtega damo v hladilnik, kjer se vsebina ohrani do tri mesece.

Deli s prijatelji