ČAS ZA RIBE

Jaz, piranski brancin

Objavljeno 13. junij 2013 15.10 | Posodobljeno 13. junij 2013 15.12 | Piše: Jerneja Kamnikar *

Brancin velja za eno najbolj elegantnih in cenjenih morskih rib, ki je med poznavalci poznana tudi po vzdevku zeleno sivi morski vitez.

Dobre in sveže ribe ter zelenjava so zdrava in kakovostna hrana. Ribje meso vsebuje veliko zdravih sestavin, bogato je z beljakovinami, esencialnimi maščobnimi kislinami (omega tri), vitamini in rudninskimi snovmi. Foto: Igor Modic/Delo

Njegovo meso se odlikuje po beli barvi, čvrsti strukturi in odličnem okusu in je prava poslastica. Zatorej smo vam pripravili kulinarično razvajanje s piranskim brancinom. Brancin (Dicentrarchus labrax) je v naravi ropar, ki se prehranjuje predvsem z manjšimi ribami pa tudi raki in drobnimi nevretenčarji. Rad se zadržuje ob podmorskih izvirih sladke vode ali ob izlivih rek, v družbi dveh ali treh prijateljev. Je zelo radoveden in je zato pogosta tarča podvodnih lovcev. Telo brancina je vretenasto, pokrito z drobnimi luskami, le na začetku hrbta tik nad glavo nekoliko dvignjeno. Po hrbtu je kovinsko sive, po bokih nekoliko svetlejše, večinoma sivo srebrne barve z rjavkastim oziroma zelenkastim odtenkom. Trebuh je srebrno bele barve. Mladi brancini imajo po telesu črne pikice. Zrastejo do enega metra in tehtajo tudi več kot deset kilogramov.

Brancini v naravi in tudi ribogojnicah rastejo počasi, do povprečne velikosti 300–400 gramov potrebujejo od dve do pet let.

Ribe in zdravje

Velja, da so ribe ena najbolj zdravih jedi, kajti bogate so z beljakovinami, esencialnimi maščobnimi kislinami (omega-3), vitamini in rudninskimi snovmi. Znanstvene raziskave potrjujejo, da lahko velik del teh koristnih vplivov pripišemo nenasičenim maščobnim kislinam omega-3, ki so predvsem v ribjem maščevju. Ob tem ima meso rib veliko biološko vrednost, njegova prednost pred rdečim mesom pa je tudi lahka prebavljivost, zaradi česar lahko ribe jedo tudi bolniki in so sestavni del dietetične prehrane. Zaradi očitnih koristi strokovnjaki priporočajo, da jih uživamo najmanj dvakrat na teden.

Povzeto po spletni strani Fonda, piranski brancin.

Prehrana z ribami ugodno učinkuje na popoln razvoj človeškega organizma, predvsem možganov, že pred rojstvom in v dobi rasti, večanje psihofizičnih sposobnosti odraslega in zavira staranje.

1. Piranski brancin, pečen v soli

Med najbolj zdravimi in izjemno okusnimi načini priprave brancina je peka v soli, saj lahko to jed pripravimo popolnoma brez dodanih maščob. Brancina pečemo zakopanega v soli, ki ščiti površino ribe pred neposredno toploto, zato se lepo in enakomerno speče. Tako ostane meso sočno, izjemno dobrega in nežnega okusa.

2. Ocvrte piranske klapavice

Črno modre školjke klapavice imajo v naši prehrani že tradicionalno vrednost, podobno kot ribe so bogate z lahko prebavljivimi beljakovinami in maščobnimi kislinami omega-3.

Piranske klapavice so prepoznavne po nekoliko manj polni školjki in izjemno okusnem mesu.

Odličen poletni prigrizek in nekoliko manj poznana možnost priprave so ocvrte v pivskem testu. Postrežemo jih z doma pripravljeno majonezo.

3. Tatar piranskega brancina s svežim paradižnikom

Fileju piranskega brancina odstranimo kožo in ga obrnemo z delom, kjer je bila koža, proti deski. Po dolžini ga narežemo na tanke trakove in jih razrežemo poševno od repa proti glavi. Tako dobimo manjše bolj ali manj enakomerne kocke ribjega mesa, ki jim dodamo na koščke narezane sveže paradižnike češnjevce, natrgano svežo baziliko, sesekljane kapre in razkoščičene olive taggiasche.

Začinimo s solnim cvetom, malo sveže mletega popra in dobrim olivnim oljem.

Takšna jed je preprosta, osvežilna, lahko prebavljiva in okusna, ohrani vse pozitivne lastnosti svežih živil, iz katerih je pripravljena.

*Jerneja Kamnikar je ustanoviteljica in direktorica Vivo Catering. 

Deli s prijatelji