VEGE STIL

Iz kuharskega arhiva

Objavljeno 09. junij 2012 18.00 | Posodobljeno 09. junij 2012 18.00 | Piše: Beba Splichal
Ključne besede: kruh recept

Po mnogo letih v zdaj že ugledno starem kuharskem zvezku je recept za mešani kruh dočakal premiero.

V polnozrnati pšenični moki je celo zrno, nič ni bilo odvzeto.

Nekoč pred mnogo leti, kot študentka, sem dobila za darilo zelo lep zvezek. Imel je marmorirane platnice, hrbet iz blaga in čudovite svilnate liste, rahlo rumene barve s temnejšo obrezo. Takoj sem vedela, da bo to kuharski zvezek. Z lično pisavo, tako se mi je vsaj zdelo, sem v njega napisala prvih nekaj receptov; za krompirjevo solato, porovo omleto in špagete s šampinjoni za dve osebi. Vsa ponosna sem ga ob prvi priložnosti pokazala sošolcu, ki mi ga je podaril, in ni bil navdušen. »Ista mama,« je rekel. Tako sem izvedela celo zgodbo. Opazil je, da imam vedno neke zanimive zvezke za zapiske, zato je mami ukradel zvezek, iztrgal nekaj listov z recepti, tako da se ni nič poznalo, in mi ga prinesel. Temu smo se še nekaj časa smejali, celo z njegovo mamo, ki je s sinom doživela še marsikaj podobnega. Zvezku je bilo pač usojeno, da bo postal kuharski, tako ali drugače.

Pita Branka in smetanova juha Alenka

Z leti so se v njem nabirali recepti, ki jih praviloma nisem preizkušala. Dovolj je bilo, da sem jih zapisala. Nosijo imena kot pita Branka, smetanova juha Alenka in ajdova kaša babi ter so nekakšna spominska knjiga dobrih jedi. Nekje na sredini zvezka so recepti za kruh. Ne takšni navadni, za začetnico, kar sem bila, ampak kar najbolj zapleteni. Recept za kruh z drožmi se začne tako: droži naredimo iz testa prejšnje peke. Itak da ni bilo nobene prejšnje peke (razen če je pekla mama). Naslednji je recept za moravski kruh s krompirjem in z muškatnim oreščkom, ki vzhaja najprej dve uri, potem še eno, nakar se eno uro peče. Nikoli se ga nisem lotila. Kruh iz koruzne moke je narejen z jajci in s kislo smetano. Moko popariš in samo enkrat vzhaja.

Zanimiv je kruh s pšenico

Zrnje namočiš čez noč, prav tako moko, zjutraj pa zamesiš s pinjencem. Armenski kruh me že dolgo mika. Naredi se s parmezanom, poprom, kumino in z mletimi orehi pa s sezamovimi in sončničnimi semeni. Armenski! Kje sem to našla? Ovseni je v glavnem iz navadne pšenične moke, kar je najpreprostejša različica kruha, dodani so kosmiči in janež. Tudi ta se zamesi z jajci, precej nenavadno. Mešani kruh je resnično zmešan iz marsičesa: ajdove kaše, ovsenih kosmičev, čičerkine moke, ržene, koruzne in polnovredne pšenične. Po mnogo letih v zdaj že ugledno starem kuharskem zvezku je recept za mešani kruh dočakal premiero. Količine sem razpolovila. To je bila kar prava odločitev, ker zdaj ne pojem več toliko kruha, kot sem si včasih mislila, da ga bom. Kruh je, kaj naj rečem, nekaj posebnega. Ajde in kosmičev se ne čuti in ne verjamem, da bi kdo ugotovil, iz česa je narejen. Bolj nizek je, gost in nasiten. Ampak spekla sem ga in bil je okusen.

So časi, ko se recepti pišejo, in nekoč, če je vse po pravem, pridejo časi, ko se te recepte tudi speče in poje. Sanje in resničnost potrebujejo drug drugega.

Mešani kruh

Za manjšo štruco vzamemo 35 dag polnovredne pšenične moke, 2 zvrhani žlici čičerkine (ali sojine) moke, 3 žlice koruzne in 4 žlice ržene. Poleg tega pripravimo še 5 žlic ovsenih kosmičev in 3 žlice ajdove kaše, žlico olivnega olja, žličko soli, zavojček suhega kvasa in žličko rjavega sladkorja.

Ovsene kosmiče namočimo. Kašo poparimo z vrelo vodo. V obeh skledicah naj bo le toliko vode, da so kosmiči in kaša pokriti. V tretji skodelici naredimo kvasni nastavek: zmešamo kvas, sladkor in toliko mlačne vode, da nastane krema. Pustimo, da se začnejo delati mehurčki. V večjo skledo stresemo pšenično, rženo, čičerkino in koruzno moko, na sredi naredimo jamico in tja zlijemo kvas. Pomešamo ga z malo moke, posolimo in pokapljamo z oljem, dodamo kosmiče in kašo ter zamesimo testo. Pri roki naj bosta vrč z mlačno vodo in moka. Če se zdi testo pretrdo, dolijemo malo vode, še preden umesimo vso moko. Lepljivo testo posipavamo z moko, da odstopi od rok in posode. Oblikujemo hlebček in ga pustimo vzhajati v dobro pomokani posodi. Testo je težko, zato bo kar trajalo kakšno uro, da zraste. Obvezno ga pokrijemo. Vzhajano testo še enkrat premesimo, oblikujemo štručko in jo preložimo v ozek pekač na papir za peko. Pečemo približno 40 minut pri 180 stopinjah. Ko potrkamo na kruh, votlo zadoni; to je znak, da je pečen.

Deli s prijatelji