VEGE & EKO

Hrustljavo iz dehidratorja

Objavljeno 01. november 2014 15.00 | Posodobljeno 01. november 2014 15.04 | Piše: Beba Splichal

Dokler nimaš strojčka doma, težko veš, ali ga zares potrebuješ, zato se težko odločim za novega pomočnika v kuhinji; dolgo je trajalo, bila so ogledovanja in pomisleki, preden je prišel v kuhinjo dehidrator oziroma gospodinjski sušilnik.

V moji kuhinji ni veliko gospodinjskih strojčkov. Včasih sem imela, kot mlada gospodinja, vse sorte: fritezo, sesalnik za drobtine z mize (!), električni rezalnik, grelnik vode, aparat za pripravo kave, multipraktik, stroj za sladoled in jogurt, več različnih mešalnikov, za smetano, za oreščke, ožemalnik limone, stroj za gnetenje testa, opekač kruha..., uporabljala pa sem le palični mešalnik za otroško kašico in navaden ročni mlinček. Vse drugo je jemalo energijo prostoru. Z leti je šlo veliko stvari stran. Pri vsakem pospravljanju sem se poslovila od kakšne reči, in jo, če se je le dalo, podarila. Vzemi, če potrebuješ, je pisalo na listku razstavljenega aparata, in res so se našli obiski, ki so si ravno to želeli. Dokler nimaš strojčka doma, težko veš, ali ga zares potrebuješ, zato se težko odločim za novega pomočnika v kuhinji. Dolgo je trajalo, bila so ogledovanja in pomisleki, preden je prišel v kuhinjo dehidrator oziroma gospodinjski sušilnik. Velik je, zavzame precej prostora in še zdaleč ni vsak dan uporaben. Lahko pa rečem, da ga po več mesecih, kar je pri nas, natančneje od zgodnje pomladi, ne bi dala stran. Z njim lahko pripravim marsikaj, česar sicer ne bi: posušim zelišča in naredim jušno osnovo, spremenim jabolka, ki jih ne bi mogli dovolj hitro pojesti, v krhlje, igram se s presnimi recepti in odkrivam neverjetne stvari o hrani. Takšno odkritje je bil zame presni zelenjavni čips. Najboljši se mi zdi iz rdeče pese in toskanskega ohrovta, zato bo jesen v moji kuhinji sladka, hrustljava in zdrava.

Toskanski ohrovt (angl. kale) lahko v dehidratorju oziroma sušilniku spremenimo v hrustljav čips. S sušenjem do največ 45 stopinj ohrani vse dragocene lastnosti, kot bi jedli svežega. 

Pikanten čips iz ohrovta

Za štiri

  • šopek listov toskanskega ohrovta 
(približno deset listov)
  • 10 dag indijskih oreščkov
  • manjša čebula
  • žlica kvasovih kosmičev
  • žlica limonovega soka
  • pol žličke kurkume
  • po okusu čili 
(recimo četrt žličke)


Za ta recept potrebujemo dehidrator (sušilnik). Indijske oreščke namočimo v vodo za vsaj tri ali štiri ure. Ohrovt pripravimo tako, da so koščki veliki za grižljaj. Liste s kratkim ostrim nožem porežemo ob debelem steblu, nato pa natrgamo na krpice. Stebla ne uporabimo.

Indijske oreščke odcedimo in zmeljemo, skupaj s čebulo, kvasom, limono in začimbami. Prilijemo zelo malo vode, le toliko, da lahko sestavine spremenimo v pasto, kar je odvisno od zmogljivosti blenderja. Boljše je, če ostane kar najbolj gosta.

Ohrovtove listke stresemo v večjo skledo. Svetujem, da jih približno četrtino pustimo posebej. Z lopatko preložimo zraven še pikantno kremo iz blenderja. Listke pomečkamo s kremo, tako da se jih oprime in obarva (zaradi kurkume). Postopoma dodajamo še preostale liste. Če vidimo, da je kreme premalo, pustimo raje nekaj listkov brez.

Ohrovt naložimo na silikonsko podlago za sušilnik (ali peki papir). Če bi jih zlagali samo na mrežico, bi krema med sušenjem kapljala z listov, še posebno če ni bila prav gosta. Razporedimo jih tako, da je vsak listek zase. Sušimo jih čez noč oziroma 6–8 ur pri temperaturi 40–45 stopinj, tako da ohranijo značilnost presne hrane. Če so nam ostali listi brez kreme, jih posušimo na mrežici. Suhi bodo bistveno prej. Hkrati lahko sušimo še tanke rezine rdeče pese; okusa se lepo dopolnjujeta.

Ko je čips gotov – ko je ohrovt krhek – ga preložimo na mrežico in vključimo dehidrator še za pol ure. Tako se bo osušil tudi tam, kjer se je dotikal podlage. Čips shranjujemo v res dobro zaprti posodi, da se ne navlaži.

 

Deli s prijatelji