NA KROŽNIKU

H Križnikovim na ocvrte čevapčiče

Objavljeno 26. junij 2016 14.00 | Posodobljeno 26. junij 2016 14.00 | Piše: Mojca Marot

Metka in Andrej Križnik sta v Gaberkah pri Šoštanju kupila propadajočo gostilno in začela iz nič. Danes imata poleg nje mesni butik, v Velenju pa še mesomat, ki Gostilna Križnik v Gaberkah je menda edini v Sloveniji.

Gostilna Križnik v Gaberkah. Foto: Mojca Marot

Gostilna Križnik je ena tistih, ki je po stažu še mladenka. Ravno dvajset let namreč letos mineva od takrat, ko sta se Metka in Andrej Križnik, sicer z Vranskega, odločila, da kupita gostilno v Šaleški dolini, natančneje v Gaberkah pri Šoštanju. Gostilna iz leta 1967 je bila v dokaj slabem stanju, zato je bilo potrebnega veliko napora in denarja, da sta jo spravila v red. Zaupanje sta gradila počasi, a po dvajsetih letih lahko rečemo, da jima je uspelo.

Za novosti ni posluha

»Mož je po poklicu mesar in je prvo službo dobil v Šoštanju, pozneje sva tam najela prvo gostilno,« Metka razloži, kako sta zašla v te kraje. Hrepenela pa sta po tem, da bi imela svojo, in ko se je pokazala priložnost, sta jo kupila v Gaberkah. »Začetki so bili res težki, saj denarja ni bilo, zato sva bila primorana vzeti kredit,« pove Metka. Začela sta z malicami, ki jih poleg jedi po naročilu ponujata še danes. V vseh teh letih pa sta spoznala, da na podeželju ni veliko prostora za eksperimentiranje. »Ljudje še vedno najraje posegajo po klasičnih malicah in ocvrti hrani na sto in en način, poleti pa je priljubljen tudi žar,« razložijo Križnikovi, ki so danes najbolj znani po čevapčičih, tudi ocvrtih.

Metka tudi pravi, da tisto, kar ni domače, ne gre v promet. »Kadar imamo med juhami v ponudbi tudi cvetačno, česnovo ali čemaževo, gostje še vedno najraje posežejo po goveji ali gobovi,« strne opažanja Metka Križnik. Pri glavnih jedeh ni nič drugače, najbolje gredo v promet golaž, vampi pa razni zrezki, na primer dunajski in pariški, poleti pa žar plošče. In ja, čevapčiče imajo ljudje tako radi, da posegajo tudi po ocvrtih, ki se od običajnih razlikujejo le po masi, ki ne prenese veliko začimb. Poznani so tudi po hamburgerjih velikosti XXL pa jetrcih, možganih v srajčki... Po ugodni ceni pa ponujajo tudi kosila, in to vsak dan, tudi ob nedeljah, ko jih je treba naročiti vnaprej. Vrata gostilne zaprejo šele ob nedeljah popoldne in takrat komaj čakajo, da imajo nekaj ur zase in za počitek.

Velenjčani imajo mesomat

Metka in Andrej pa tudi številni drugi v Gaberkah ne bodo zlepa pozabili decembrskega dneva pred trinajstimi leti, ko je eden od domačinov opazil, da se iz dimnika njune gostilne sumljivo kadi. »Tistega večera okoli osme ure sva šla na Vransko, najini hčerki sta bili sami doma, v gostilni pa so bili natakarica in nekaj gostov. Ko je eden od domačinov vstopil in povedal, da se sumljivo kadi, mu najprej nihče ni verjel. Šele ko je prišel drugič, so šli ven pogledat, kaj se dogaja, takrat pa je že gorelo. Streha, ki je bila mesec pred tem popolnoma nova, je bila povsem uničena, škoda ogromna, v trenutku smo bili začasno brezdomci. Gasilca Igor Rezman in Dejan Ramšak sta iz hiše v zadnjem hipu rešila najini dekleti in pozneje za to prejela priznanji za hrabrost,« se spominja Metka. A kot je v manjših krajih navada, so ljudje stopili skupaj in Križnikovim pomagali, da so se pobrali s tal. Tudi dobrodelni koncert so organizirali za pomoč.

Ker Andreja ljudje daleč naokoli še bolj kot gostilničarja poznajo kot dobrega mesarja, so se Križnikovi po dvajsetih letih odločili, da poleg gostilne odprejo mesni butik, v katerem so ljudem vsak dan na voljo tako sveže meso kot mesni izdelki, ki jih izdelujejo sami. Križnikova pa sta tudi edina, ki imata v Velenju mesomat. »Iz njega ljudje na dan pokupijo tudi več kot sto kilogramov različnih izdelkov. V mesomatu imamo namreč tako sveže pakirane čevapčiče kot tudi kranjske klobase, pečenice, pivske klobase, ocvirke in suhe salame,« našteva Metka. Prodaja je najbolj odvisna od vremena, in letos, ko je bilo vreme lepo že aprila, se je sezona začela veliko prej kot običajno. 

Možgani v bučkini srajčki

Sestavine: svinjska mast, čebula, česen, jajce, sol, poper, peteršilj, tanka rezina bučke

Priprava: v ponev damo svinjsko mast in nasekljano čebulo, dodamo očiščene možgane, česen, sol, poper, peteršilj, na koncu pa še vmešamo jajce. Na žaru popečemo tanko bučkino rezino, nanjo položimo možgane in vse skupaj zvijemo.

image

Ocvrti čevapčiči s špargljevim pirejem

Sestavine: mleto svinjsko meso, sol, poper, česen, jajce, moka, drobtine, šparglji, kisla smetana, sol, poper

Priprava: mleto meso začinimo in naredimo maso. Oblikujemo čevapčiče, jih povaljamo v moki, jajcu in drobtinah ter ocvremo. Potem skuhamo krompir, ga spasiramo, prav tako šparglje ter dodamo sol in kislo smetano.

image

Jabolčna pita z melono v skodelici

Sestavine: krhko testo, žlica kisle smetane, jajce, sladka smetana, dve žlici melone, eno jabolko, cimet

Priprava: naredimo običajno krhko testo, ga položimo v skodelico, posebej zmešamo kislo smetano, sladko smetano, jajce. Jabolko olupimo in narežemo na majhne kocke ter blanširamo, melono spasiramo in vse skupaj damo v skodelico, dodamo smetano, po vrhu naribamo krhko testo in v pečici pri 180 stopinjah Celzija pečemo 45 minut.

image

Deli s prijatelji