VSE TEČE

Grški frape - osvežitev sredozemskih dežel

Objavljeno 08. avgust 2014 15.00 | Posodobljeno 08. avgust 2014 15.00 | Piše: Loredana Forte

Grški frape iz stresalnika postrežejo z dvema slamicama.

Frape je ponekod zelo priljubljena poletna osvežilna pijača, še zlasti v vročih sredozemskih deželah. Ime je iz francoščine prevzet barmanski izraz za močno ohlajene koktajle, mešane s sadjem, sladoledom ali mlekom. Beseda izvira iz starega francoskega izraza frapper za ohladiti. Tudi ledena kava je v bistvu frape, nagli ohladitvi pretoplega belega vina pa na enaki etimološki podlagi pravimo frapiranje.

Frape pripravimo tako, da sestavine preprosto zmešamo v električnem ali ročnem mešalniku. Te so poleg sadja in sladoleda, ki sta osnovni sestavini, tudi liker, konjak, vino, sadni sirup, sladkor, kava, smetana, tudi nesladkano zgoščeno mleko, odvisno od vrste frapeja oziroma recepta. Postrežemo ga s slamico v kozarcu v obliki pokončnega valja, ki se v barmanskem jeziku imenuje tumbler. Ta je lahko visok in ozek ali nizek in širok, prvi je za dolge pijače (long drink), drugi za kratke (short drink).

Priljubljen je na primer bananin frape, ki je narejen iz likerja curaçao, hladnega mleka, bananinega sladoleda in svežega sadeža. Curaçao je ime za likerje, ki jih delajo iz lupin sladkih ali grenkih nezrelih pomaranč sorte curaçao, sladkorja in brendija ali džina.

Grški frape, ki ga postrežejo z dvema slamicama, je narejen iz instant kave, sladkorja, manjše količine vode, kondenziranega mleka in kock ledu. Pripravljajo ga v ročnem stresalniku ali šejkerju. Ob stresanju sestavin nastane gosta pena – čim več, tem bolje. Če dodajo grško janeževo žganje uzo, mu rečejo frapuzo.

Brezalkoholni brat

Ker je frape mlečni napitek s sadjem in sladoledom, je brez alkoholnih dodatkov primeren tudi za tiste, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov ne pijejo alkohola. S frapeji iz različnega sadja lahko prispevamo k zaužitju priporočene dnevne količine vitaminov in mineralov, posebno dobri so iz svežega sezonskega sadja. Vendar je frape res frape, ne pa nekakšen smuti, če vsebuje tudi led in je ustrezno hladen.

Brezalkoholni breskov frape pripravimo s svežimi breskvami, vaniljevim sladoledom ali mlekom in agavinim sirupom, ki ga uporabimo namesto sladkorja, ki je za zdravje škodljiv. Vse sestavine dobro premešamo v električnem mešalniku in nato dobljeni gosti in penasti napitek za najmanj pol ure postavimo v hladilnik. Nalijemo v visoke kozarce, dodamo nekaj kock ledu in okrasimo z listki mete, po želji dodamo stepeno sladko smetano.

Podobno ga pripravimo iz drugega svežega sadja in sladoleda, lahko tudi z dodatkom ustreznega likerja, konjaka, ruma. V nekaterih receptih lahko sladkor zamenjamo z medom, na primer v mangovem, mareličnem, borovničevem. Receptov je veliko, lahko pa ustvarimo tudi svojo priljubljeno kombinacijo.

Deli s prijatelji