OKUSNO

Gostilna Pri Trubarjevi mami, Ljubljana

Objavljeno 06. julij 2014 15.00 | Posodobljeno 06. julij 2014 15.00 | Piše: B. P.

Okusno sodobno spogledovanje s 16. stoletjem na krožnikih ali kako je Dada Jerovšek z etnologom Janezom Bogatajem in s sodelavci spisala kulinarični katekizem.

Foto: Igor Mali

Vsaj kot otroci smo si najbrž vsi želeli, da bi lahko potovali v preteklost, v čas graščakov, vitezov in princesk. V Ljubljani, natančneje na Trubarjevi ulici, je zdaj to mogoče. Vsaj v kulinaričnem pogledu. Ko odpremo vrata pod hišno številko 52, se zdi, kot da smo res vstopili v povsem drug čas, v čas izpred dobrih 400 let, ko je živel in ustvarjal Primož Trubar. Nič čudnega, saj smo Pri Trubarjevi mami. Tako se imenuje nova restavracija oziroma gostilnica skupine Kaval, ki gostom, predvsem željnim pristnih slovenskih jedi, ponuja ravno to – jedi, v katerih so uživali Ljubljančani v 16. stoletju, ko v Slovenijo še ni prineslo krompirja in riža, gospoda pa se je mastila predvsem s piškami in jagnjetino, tudi sladkovodnimi ribami, nekoliko manj z govedino, pa s siri, kašo, pogačami, medom, orehi in seveda vinom in predvsem pivom, ki je bila takrat najbolj razširjena pijača ob obroku. V Gostilnici Kavalino Pri Trubarjevi mami pa so pivo vključili kar v eno od jedi – sirovo juho s pivom, ki jo ljubitelji te pijače preprosto morajo poizkusiti. Najti jo je moč tudi na Trubarjevem kulinaričnem popotovanju skozi čas, meniju kot nalašč za tiste, ki niso čisto prepričani, kje začeti in kaj si privoščiti, saj se v njem najde vsega po malem.

»V Ljubljani pa tudi v Sloveniji ni staroslovenske kuhinje, te prave, tradicionalne. Izhajali smo iz tega, da kamor koli greš kot turist ali pa tudi ne, hočeš pojest nekaj lokalnega,« pojasni vodja gostilne Mateja Fras (kmalu jo bo nadomestil Blaž Plešec), ki je z direktorico Dado Jerovšek, etnologom dr. Janezom Bogatajem ter vrhunskima kuharjema Igorjem Jagodicem in Markom Korošo ustvarila ta kulinarični časovni stroj: »Gospodu Bogataju smo dvakrat poslali koncept jedilnega lista, on je nato predlagal jedi in pomagal pri izbiri, kaj je bilo za tisti čas značilno, kaj se je takrat jedlo, jedi je tudi poimenoval, kombinacije pa sta nato sestavila Igor in Marko.« Na jedilnem listu so prostor našle le lokalne in sezonske sestavine. Tudi vino, ki ga ponujajo, je izključno slovensko, pridelujejo ga v vinarstvu Belica. Kruh pečejo sami, iz ajdove, pšenične, konopljine in t. i. enotne moke. »Koncept je sezonska in sveža hrana, nič zamrznjenega. Testenine izdelujemo sami, so brez aditivov, jedilni list ni obširen, a vse je sveže pripravljeno po starih receptih,« pojasni Frasova. Gostje, ki si želijo okusiti preteklost, lahko izbirajo med tremi hladnimi predjedmi, prav toliko toplimi, dvema vrstama juh, petimi glavnimi jedmi, sezonskimi solatami in štirimi vrstami sladic. Mi smo si prvo lakoto potešili s krožnikom izjemno okusnih mladih sirov s kmetije Duša iz Luč, ki jih je čudovito dopolnjeval nežen sivi pinot, nadaljevali s prekajeno postrvjo s poširanim prepeličjim jajcem na sveži solati, s katerim se je lepo zlila rumena rebula, in prekajenim govejim jezikom z blagim jabolčnim hrenom, ki smo ga poplaknili z merlotom. Znamenita sirova juha s pivom je res presenetila s polnim okusom in želodec dobro ogrela za glavni jedi – na ražnju pečenega jagenjčka z rožmarinom, skozi katerega je nož kar spolzel, in hišne skutne štruklje, ki jim je družbo v kozarcu delalo izbrano rdeče vino s podpisom Belice, ter z jetri polnjena piščančja bedra in prosena kaša z žafranom. Ob zadnji jedi smo nazdravili z modrim pinotom, sledilo pa je še sladkanje – v vinu kuhane sladke fige so bile izjemno aromatične, pečena jabolka z medom in orehi pa pika na i odličnemu obedu in lahko bi se le še zadovoljni zavalili v naslonjač.

Da je vse skupaj za prste oblizniti, nedvomno pripomorejo ustvarjalci jedi pod taktirko Marka Koroše kakor tudi preostala Trubarjeva »družina«. Ko z nasmehi na obrazih in prav posebno iskrico v očeh razlagajo o projektu, zgodbah, jedeh, začutiš njihovo predanost in navdušenje, spoznaš, da to ni še ena od mnogo restavracij, ampak doživetje, jedi pa ne bodo vsebovale le začimb, ampak tudi veliko ljubezni. In kot se za Trubarjev čas spodobi, jedi ne prijajo le brbončicam in želodčkom. So tudi prava paša za oči.

Dobro je vedeti

Gostilna Pri Trubarjevi mami

Gostilnica in pizzerija Kavalino

Chef Marko Koroša

Trubarjeva 52

1000 Ljubljana

Tel.: (01) 232 0990

E-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

urnik

Od ponedeljka do četrtka od 11. do 22. ure, petek od 11. do 23. ure, sobota od 12. do 23. ure, nedelja in praznik zaprto.

sedeži

85 in 35 na terasi.

degustacijski meni

35 evrov.

vinska klet

25 etiket, hišni vinar je Zlatko Mavrič z domačije Belica.

kreditne kartice

Vse. 

 

Deli s prijatelji