ŠPARGLJI

Gospodarji zdravja

Objavljeno 01. maj 2015 13.00 | Posodobljeno 01. maj 2015 13.00 | Piše: U. S.

Nekoč so veljali za delikateso, danes so šparglji bolj široko dostopni.

Pomlad je tu, iz zemlje vsak dan pokuka kaj novega. Drobnjak, vodna kreša, regrat. Med zgodnjo zelenjavo, ki oznanja prihod pomladi, spadajo tudi šparglji. Nekoč so veljali za delikateso, danes pa je to superživilo k sreči široko dostopno –– dobite jih v trgovinah in na tržnici, jaz jih najraje kupim na ljubljanski osrednji tržnici pri družini Žiber, ki ima v Parecagu kmetijo Gospodar sonca.

Najpogostejši so zeleni, čeprav pogosto prodajajo tudi bele in vijolične. Ne glede na barvo (čeprav mnogi pravijo, da je največ dobrega v zelenih) lahko to izjemno okusno zelenjavo pripravimo na več načinov: lahko jih pečemo ali pražimo, kuhamo v vodi ali na pari, jemo pa jih lahko tudi surove, na primer v solati. Poznamo gojene in divje, in čeprav strokovnjaki za prehrano pravijo, da je več dobrih sestavin v divjih, bi se morali tudi gojeni večkrat, vsaj spomladi, ko jih je obilo, znajti na naših krožnikih. Šparglji spadajo med najbolj kakovostno zelenjavo, saj vsebujejo vrsto hranil in hvalevredne zdravilnosti. Ta zelena stebelca so dober vir vlaknin in proteinov, oboje je nujno za prebavo in imunski sistem, obenem so polna vitaminov in mineralov: vsebujejo folno kislino, vitamine A, C, E in K, precej železa, tiamina, mangana in selena pa tudi veliko antioksidantov, ki nevtralizirajo proste radikale in tako pomagajo upočasniti staranje. A ne le to: ta slastna spomladanska zelenjava lahko upočasni tudi kognitivno propadanje, saj vsebuje folno kislino, ta pa skupaj z vitaminom B12 (ki je v ribah, perutnini in mlečnih izdelkih) pomaga preprečevati kognitivno poslabšanje.

Zlasti rade jih imajo dame, ki skrbijo za vitek stas, saj so nizkokalorični, vsebujejo okoli 90 odstotkov vode, poleg tega pa veljajo za čistilce organizma. Izvrstno čistijo tudi kožo: če jih kuhate oziroma blanširate, vode ne zavrzite; precedite in ohladite jo ter uporabite kot čistilni tonik. Vsebujejo veliko aminokisline aspargin, ki je ime dobila po zelenjavi in velja za naravni diuretik – spodbuja izločanje urina in pomaga telesu, da si na primer hitreje opomore po bolezni, saj spodbuja delovanje jeter in žolča. Blagodejno vplivajo tudi na žile in srce, vsebujejo rutin, flavonoid, ki niža holesterol in krvni tlak ter krepi žile, skrbijo tudi za zdravje kosti. Vsebujejo prebiotik inulin, ki spodbuja razvoj dobrih bakterij, patogene pa nevtralizira. Ker vsebuje folno kislino, bi morale šparglje jesti tudi nosečnice: folna kislina ima pomembno vlogo pri razvoju hrbtenice in možganov zarodka, sicer pa pomaga organizmu pri zaščiti pred rakom pljuč, debelega črevesja. In še: od nekdaj veljajo za naravni afrodiziak – ne samo zaradi falusne oblike, pač pa tudi vsebnosti vitamina E, ki mu pogosto rečejo kar vitamin plodnost, saj stimulira proizvodnjo spolnih hormonov.

Deli s prijatelji