OKUS TEDNA

Ferjančič: zelen 2012

Objavljeno 22. junij 2013 20.00 | Posodobljeno 22. junij 2013 20.00 | Piše: Jože Splichal

K avtohtonemu svežemu zelenu iz Vipavske doline je Igor Jagodic v ljubljanski restavraciji Strelec pripravil osvežilno hladno poletno juho, gazpačo iz zelene solate.

Že leta 1844 je Matija Vertovec v svoji znameniti Vinoreji za Slovence pisal o avtohtoni vinski sorti zelen, ki daje odlična aromatična vina. Na Planini v Vipavski dolini, ki se je razglasila za središče še ene avtohtone sorte, pinele, je tudi posestvo Ferjančičevih. Družina je prvo klet sezidala že 1809; Peter in Anica, današnja gospodarja, sta že šesta generacija. Danes imajo šest hektarov vinogradov. Zelen letnika 2012, ki ima 12 odstotkov alkohola, je po krajši, peturni maceraciji zorel v nerjavečih posodah pol leta na drožeh, potem pa so ga pretočili v steklenice. Gre za tipično sortno vino s sorazmerno nizko alkoholno stopnjo in je torej kot nalašč za vroče poletne dni.

V četrtek, dan preden se je uradno začelo poletje, je termometer v Ljubljani dosegal rekordne temperature čez 35 stopinj. V restavraciji Strelec na Ljubljanskem gradu je glavni kuhar Igor Jagodic h kozarcu zelena pripravil gazpačo, klasično špansko poletno jed: na Iberskem polotoku, kjer je običajno še hujša poletna vročina, dobro vedo, kaj se prileže: juha, čeprav ali predvsem hladna. No, ljubljanski chef je ni naredil iz paradižnika, ampak iz zelene solate. Na krožnik pa je dodal še list zelene solate, popečen kruhek, krebuljico in nekaj kapelj deviškega oljčnega olja. 

Ferjančič:
 zelen 2012

Posestvo Ferjančičevih je na Planini v Vipavski dolini. Poleg pinele, ki je kraljica teh krajev, imajo v kleti še eno avtohtono vino, zelen. Letnik 2012 ima 12 odstotka alkohola. To sveže vino je šest mesecev zorelo v inoksu, preden so z njim napolnili steklenice.

 

Deli s prijatelji