RECEPT

Enolončnica s svežo zelenjavo

Objavljeno 27. januar 2014 13.55 | Posodobljeno 27. januar 2014 13.57 | Piše: Nataša Oven

Tradicija pravi, da juha pri kosilu ne sme manjkati. Prija nam v vseh letnih časih, še posebno pa nas tople enolončnice in krepke juhe od znotraj pogrejejo v hladnih dneh in nam dajo prepotrebno energijo.

Korenčkova juha.

Zelenjava, meso in testenine po okusu, kuhinjski pripomočki in velik lonec – to je vse, kar potrebujemo za pripravo okusnih enolončnic. Prednost vseh njihovih vrst je zato zagotovo preprosta priprava pa tudi sestavine so bolj ali manj cenovno ugodne. In domišljiji lahko pustimo povsem prosto pot, saj pravijo, da je različnih juh toliko, kot je različnih okusov in kuharjev.

Samostojni obrok

Obilnejša, gostejša juha je seveda lahko samostojen obrok. Zato je prav, da so v njej vse sestavine, ki jih naše telo dnevno potrebuje. Zelenjava, maščoba, meso in živila, ki vsebujejo ogljikove hidrate, na primer testenine, riž ali krompir. Tako si v primeru enolončnice iz mesa in krompirja vsaj za sladico privoščimo sadje. No, primerna bi bila tudi skleda solate, a enolončnica in solata nekako ravno ne gresta skupaj.

Res je, da pozimi nimamo na razpolago toliko različne zelenjave kot poleti, a vseeno jo je še vedno dovolj na zalogi. Cvetačo, ohrovt, buče, repo, korenje bomo zagotovo vedno našli na vsaki tržnici. Svežo zelenjavo lahko sicer zamenjamo z zelenjavo iz zamrzovalnika, vendar bo naše telo dobilo več rudnin in vitaminov, če bomo uporabili svežo.

Enak čas kuhanja

Če se le da, za enolončnico izberemo sestavine, ki se kuhajo približno enako dolgo. Ker pa to ni vedno možno, jih dodajamo postopoma, glede na potreben čas kuhanja posamezne sestavine. Možno je tudi, da nekatera živila delno skuhamo ločeno in jih šele nato dodamo v lonec k preostalim sestavinam. Nekateri prisegajo tudi na to, da ima zelenjava v enolončnici pravi okus le, če očiščeno in narezano zelenjavo najprej dušimo oziroma prepražimo na oljčnem ali sezamovem olju in šele nato dolijemo vodo.

Kaj pa dodatki

Za bogatejši okus enolončnice dodamo različne začimbe in zelišča. Tako brez lista lovorja in peteršilja skorajda ne gre. Majaron, šetraj, rožmarin in timijan bodo v pravem razmerju še dodatno poskrbeli za pravi okus. Glede na tip naše juhe lahko dodamo žlico kisa, vina, kisle ali sladke smetane. Močnejši okus enolončnice bomo dobili, če bomo za zalivanje zelenjave uporabili govejo ali kokošjo juho. V mesno-zelenjavno enolončnico se bodo vsekakor najbolj podale prekajene ali suhe mesnine, od slanine, pancete vse do kranjske klobase.

Preprosti triki

Če bomo enolončnici dodali riž ali testenine, jih skuhajmo posebej. Kuhanje v istem loncu bo namreč povzročilo, da bo naša juha škrobasta in motna. Vsako juho lahko zgostimo tudi tako, da v njo dodamo že kuhan krompir.

Če se otroci zmrdujejo nad koščki zelenjave, poskusimo, ali bo njihovo navdušenje večje, če bomo sestavine v juhi z mešalnikom spremenili v bolj ali manj kremno juho. Tukaj nam bodo prav prišle kakšna dodatna žlica kisle smetane in zlate hrustljave kroglice.

Domača enolončnica

Potrebujemo:

  • 20 dag prekajene slanine,
  • 1 kranjsko klobaso,
  • 1 kg krompirja,
  • 0,5 kg korenja,
  • 2 manjši bučki,
  • 15 dag čebule,
  • 2 stroka česna,
  • 4 žlice oljčnega olja,
  • peteršilj, lovorjev list,
  • poper, sol,
  • začimbe po okusu.

Na drobno sesekljamo čebulo in česen ter ju na olju hitro prepražimo. Dodamo na koščke narezano slanino in kranjsko klobaso, narezano na kolobarje. Dušimo toliko časa, da tekočina izpari. Nato dodamo na koščke narezano korenje, bučke in krompir. Dodamo še sesekljan peteršilj, lovorjev list in druge začimbe po okusu ter solimo in popramo. Postopno prilivamo vodo in kuhamo, dokler sestavine niso mehke. Ko enolončnico postrežemo, zraven ponudimo kislo smetano.

 

Deli s prijatelji