PIJAČA

Džin tonik z limeto ali klinčki

Objavljeno 29. maj 2013 20.30 | Posodobljeno 29. maj 2013 20.30 | Piše: U. S.

Čeprav vreme ravno ne daje tega občutka, je hit letošnje pomladi (in potem poletja) stari dobri džin tonik.

Ta pijača načeloma ni zapletena – potrebujemo kakovosten džin, tonik, brizg limete, če vam ustreza –, v zadnjem času pa je začela doživljati pravo revolucijo. Dnevi, ko so v lokalih mešali ceneni džin s tonikom brez okusa, so, upamo, davno minili. V restavraciji Jaleo Joséja Andrésa sta kakovostni sestavini za pijačo standard, nekateri točaji celo pripravljajo svoj tonik in krepijo ponudbo džina, da bi pregnali stereotip dolgočasnosti, ki pogosto spremlja pijačo. Vse več jih kozarec polni z več in več okusi, ustvarjajo džin tonik, ki postaja zapleten, da ga komaj še prepoznamo. Cata v New Yorku ponuja osupljivih 24 G&T, kot kratko rečejo pijači, ponudbo pa še dopolnjujejo in razširjajo, Michael Chiarello je nedavno v San Franciscu odprl Coqueto, ki ponuja šest različic pijače.

Za vse je kriva pogruntavščina, zaradi katere so britanski vojaki popili tonik: originalni džin tonik naj bi odkrili Britanci, saj je bila ta kombinacija bolj užiten način zaužitja kinina, zdravila proti malariji. Seveda sta se odtlej izboljšala džin in tonik: prvi so postali bolj suhi, kompleksni, drugi pa manj grenki, lažji in precej bolj prijetnega okusa, tudi kadar pijemo same. Katalizator tokratnega buma v Ameriki pa ni Otok, ampak Španija. Mimogrede: zaradi izjemne priljubljenosti so menda cene za G&T v barih zrasle za kar 12 odstotkov! V Španiji po večerji vsak popije džin s tonikom, lahko tudi kot popoldansko pijačo, ki jo pijemo z vsem, kar jemo, je pojasnil Andrés. Gre za kulturni moment, je še dejal in pristavil, da pijači v Španiji tudi rečejo džin tonik. Še posebno dobro se džin ujema s slanimi mastnejšimi jedmi, kot so tapasi.

Osnova je povsod enaka, džin in tonik na ledu, dodatki pa so različni in jih je vse več: ne več le rezina (in brizg) limete, okrasje vsebuje nove začimbe in sadje zadnji hit je rezina kumare! Nekateri dodajo kumkvat in klinčke, drugi cimetovo paličko, nekateri džini imajo okus po sivki, drugi po zvezdnatem janežu, tretji po aromatičnem olju pomarančne lupinice.

In čeprav se tako zdi, džin tonik nikakor ni le pijača iz dveh sestavin: priljubljenost gre pripisati vse večjemu poznavanju dišav in okusov. V zadnjem času so ljudje namreč precej navdušeni nad kulinariko severne Evrope, velik del te pa je tudi brin in z njim vred brinove jagode.

Nisem sicer strokovnjakinja za džin, a prijetno je zvečer obsedeti na zraku, poslušati čričke in srkati džin s tonikom, z ledom, seveda. Lahkotna pijača, ki sprosti po napornem delovnem dnevu. »V tem je nekaj osvežilnega,« pravi Chiarello. »Kot bi s pijačo odplaknil dan.« Prav to pa nekako vrne džin tonik k zdravilnim koreninam. Kinin ima namreč bogato zgodovino, domorodci iz Južne Amerike so ga denimo uporabljali kot sredstvo za sprostitev mišic – po napornem dnevu je telo utrujeno in pijača ga sprosti.

Deli s prijatelji