BOGOVI V LONCU

Dve flamski sliki

Objavljeno 07. maj 2012 16.15 | Posodobljeno 04. maj 2012 20.56 | Piše: Veljko Barbieri

Dva flamska baročna slikarja sta ustvarjala podobe sadja, zelenjave in rib, s katerimi so se nažirali njuni sodobniki gurmani.

Medtem ko se je indijanska ameriška zelenjava približevala kuhinjam, v semenkah ali okrasnih loncih, portugalske začimbe pa so znova preplavljale gastronomsko tržišče, sta dva flamska baročna slikarja znova ustvarjala žive podobe priljubljenega sadja, zelenjave in rib, s katerimi so se nažirali njuni sodobniki gurmani.

Prva umetnina, Pomlad Lucasa van Valckenbrocha, v prvem planu prikazuje razkošno lepotico poltenih oblin, ki čisti bob, v drugem pa nekoliko spodobneje napravljeno damo s košaro sadja, ki naj bi ga oprala v vedru vode, med njima pa se slini pohotni kmet s flamsko kapo na glavi in košaro graha v naročju. Vse razkošje evropskih povrtnin je zajeto na van Valckenbrochovem platnu: zelje, ohrovt, korenje, peteršilj, zelena, redkev, repa, buče in bučke, zelena solata, kumare in artičoke, češnje, slive, lubenica, višnje, hruške, marelice in jagode, ki jih je že oprala gospa pred ozadjem, urejenim baročnim vrtom v središču palače, medtem ko druga grabi bob, nagnjena nad polji in livadami, ki se razprostirajo nad teraso.

Drugi slikar, Frans Snyders, je bil očitno naklonjen morju: na njegovi Ribarnici na velikem pultu prodajalec s sekiro seka kose tuna, na drugi strani, ki gleda proti luki, pa ribič stresa ujeto ribo, tako s še živim pogledom v nas zrejo sladkovodna in morska bitja vseh vrst, krapi, lososi, smuči, jegulje, somi in jesetri, jastogi, hlapi, rakovice, velikanski ugorji. Ponekod v Sredozemlju priljubljene ribe izginjajo, zato pa nas pod pultom togotno gledajo tjulnji, morske želve in delfini, katerih meso je bilo takrat posebno cenjeno. Čeprav je bil prav on, delfin, Pozejdonov in Neptunov razigrani prijatelj, ali pa njegov dvojnik iz sladkorja ali srebra na baročnem jušniku ravno tako redni gost tudi v renesančnih gastronomskih prizorih, skulpturah ali alegorijah.

Krema iz korenaste zelenjave

Skupaj skuhajte 3 očiščene korenčke, 1 očiščeno steblo zelene, 1 repo, težko 30 dag, 1 olupljeno čebulo in 2 stroka česna. Ko se vsa zelenjava zmehča, posolite in popoprajte ter s paličnim mešalnikom zgostite v kremo in takoj postrezite.
(Po flamskem receptu iz 17. stoletja)

Gosta juha iz brstičnega ohrovta in zelja

V 1 l vode skuhajte 1 kg mladih listov ohrovta in zelja ter 50 dag brstičnega ohrovta skupaj z 1 olupljenim krompirjem, 1 korenčkom in 3 stroki česna. Ko se vse skuha, odstranite brstični ohrovt in ga shranite na toplem, zelje, zelenjavo in juho pa zmešajte ter vrnite v posodo. Posolite in popoprajte. Na 1 dl oljčnega olja zazlatite 10 dag na rezine narezane pancete in jo skupaj z maščobo in skuhanim brstičnim ohrovtom vrnite v krem juho. Postrezite vroče.
(Moja različica belgijskega recepta)

Krap po flamsko

V posodo za pečenje, ki ste jo dobro namastili z domačim maslom, položite 1 očiščenega, posoljenega in popopranega divjega krapa. V pečici ga zalivajte z belim vinom približno 20 minut na eni strani. Ribo potem previdno obrnite, tako da ji ne poškodujete kože, okoli nje pa gosto zložite po 1 kg skuhanega slanega krompirja in cvetače, ki ste ju narezali na manjše rezine in kose. Vrnite v pečico, vse skupaj znova zalijte z 0,5 dl belega vina in 1 dl smetane ter pecite, dokler ni krap pečen še na drugi strani. Ribo še malce popoprajte, okrasite s sesekljanim peteršiljem in postrezite takoj.
(Baročni flamski recept)

Deli s prijatelji