VINO KRALJEV

Dražili bodo 240 let staro vino

Objavljeno 08. maj 2012 08.00 | Posodobljeno 08. maj 2012 08.00 | Piše: E. B.

Na dražbi pri Christieju bodo 15. maja ponudili več steklenic žlahtnega vina.

Biser vinske dražbe pri Christieju bo znova steklenica vin jauna, stara kar 240 let! Za žlahtno kapljico iz francoskega departmaja Jura so že lani iztržili 55.000 evrov, kupci pa so si dragoceno blago tudi takoj privoščili. Za vin jaune je značilno zelo dolgo zorenje, mnogi niti ne pijejo vina, mlajšega od 100 let!

Vino staro 240 let

Vina iz francoskega departmaja Jura v pokrajini Franche-Comté bodo v kratkem znova na preizkušnji: 15. maja bodo na dražbi pri Christieju v Ženevi ponudili nekaj najboljših žlahtnih kapljic iz kleti med Burgundijo in Švico, najbolj zagrizeni pa se bodo lahko potegovali za steklenico vin jauna, staro skoraj 240 let!

Vrtoglava cena

Po predvidevanjih bo zanjo treba odšteti okoli 35.000 evrov, a poznavalci opozarjajo, da utegne biti cena mnogo višja; mimogrede, februarja lani je prav toliko stara steklenica tega belega vina na vinskem festivalu pobrala rekordnih 55.000 evrov! Najzanimivejše blago na prihajajoči dražbi je že od 1774. shranjeno v 87-centilitrski steklenici: osem generacij jo je skrbno varovalo v podzemni kleti v Arboisu, prestolnici vin francoske Jure in rojstnem kraju utemeljitelja sodobne enologije Louisa Pasteurja. In kot poudarjajo pri Christieju, naj bi prav sloviti znanstvenik svoj vstop v slovito Académie Française 1882. proslavil s steklenico vin jauna!

Vino, ki je ohranilo kakovost in izjemen značaj

Vin jaune je po ocenah enologov po vsej verjetnosti najstarejše nefortificirano oziroma neojačano vino, ki je v dobrih dveh stoletjih ohranilo kakovost in svoj izjemen značaj: prava poslastica za poznavalce in ljubitelje žlahtne kapljice, si manejo roke pri Christieju, kjer so prepričani, da bo zanimanje za redko steklenico ogromno. Grozdje sorte savagnin prav za ta letnik so pobirali med vladavino Ludvika XV., za vin jaune pa je značilno najmanj šestletno zorenje v lesenih sodih pod plastjo kvasovk, vsako leto več pa le še izboljša kakovost, mnogi celo menijo, da je manj kakor sto let staro škoda odpreti. To je potrdila tudi skupina lanskih kupcev: steklenice namreč niso gospodarno shranili in prodali še za višji znesek, temveč so si jo takoj po nakupu tudi privoščili.

Vino kraljev in kralj med vini, se že dolgo drži laskavi vzdevek vin jauna, ki ga strokovnjaki iz leta v leto potrjujejo, no, podobnih poklonov pa si gotovo zaslužijo tudi drugi omamni primerki, ki bodo ravno tako iskali nove lastnike na prihajajoči dražbi: na primer, steklenica iz kleti chateau Mouton-Rothschild iz 1945. in zaboj opojnega la tâche s posestva domaine de la Romanée-Conti iz 1959.

Poulet de bresse

Vin jaune se odlično poda k siru iz pokrajine Franche-Comté, najpogosteje pa ga postrežejo k piščančjim jedem, nekateri dragoceno žlahtno kapljico uporabijo celo kot sestavino. Pa poglejmo. Za sloviti poulet de bresse potrebujete 8 piščančjih beder, 25 dag mladega krompirja, 4 stroke česna, 5 šalotk, timijan, smetano za kuhanje, peteršilj in pol kozarca vin jauna. Bedrom odstranimo kosti in kožo, krompir skuhamo in narežemo na četrtine. V večji ponvi na oljčnem olju popražimo narezano šalotko in sesekljan česen. Dodamo meso, zalijemo z vinom in dušimo. Ob koncu solimo, dodamo timijan in ravno toliko smetane, da jed zgostimo. Primešamo še krompir, potresemo s peteršiljem in postrežemo.

Vin jaune

Vin jaune (v francoščini: rumeno vino) je posebno vino, podobno šeriju, iz vinogradniškega predela Arbois. Grozdje sorte savagnin potrgajo zelo pozno, da včasih celo zmrzne, ga sušijo, da doseže visoko koncentracijo sladkorja, ter ga zorijo najmanj šest let. Polnijo ga v steklenice clavelin, okrogle steklenice s kratkim vratom, ki držijo 0,62 litra.

Deli s prijatelji