SUPERHRANA

Dragoceno seme

Objavljeno 03. februar 2012 16.15 | Posodobljeno 03. februar 2012 12.07 | Piše: Andrej Predin

Čeprav janež, Pimpinella anisum, po videzu ni posebno karizmatičen, je ta enoletnica zvesta spremljevalka človeka.

V semenih je tudi veliko drugih snovi, denimo vitaminov C in A, predvsem pa dragocenih vitaminov iz B-kompleksa (foto: Shutterstock).

Janež spada v družino Apiacea, njegova pradomovina je Egipt, danes pa ga največ gojijo v Sredozemlju. Zraste do pol metra visoko, cvetovi so beli, najbolj cenjena pa so semena, ki jih v kuhinji uporabljamo cela ali zmleta. Glavna sestavina janeža je eterično olje anetol, ki je tudi v drugih rastlinah, kot so sladki janež, mastika, likoricija in zvezdasti janež. Slednja, nesorodna vrsta iz Azije, je zaradi lažje pridelave, visoke vsebnosti eteričnega olja in zanimivega videza precej izpodrinila naš domači, vrtni janež. 

Odličen pri prehladu, vnetjih dihal in gripi

Anetol je alkohol, ki je manj topen v vodi, zato ob stiku z njo dobimo mlečno zamegljeno tekočino – to poznajo vsi, ki so že pili grško pijačo ouzo, ki vsebuje mastikovo olje. Gre za učinkovino, ki daje janežu značilni sladkasto-aromatičen okus, najdemo pa jo predvsem v semenih. Njeno zdravilno delovanje so neodvisno spoznale že številne kulture in jo vključile v tradicionalno medicino. Uporabljajo jo predvsem za umirjanje želodca, odpravljanje napenjanja in drugih prebavnih težavah. Uporabimo jo lahko tudi kot razkužilo. Eterično olje janeža ima tudi antioksidacijske lastnosti, kar pomeni, da celicam podaljšuje življenje in odpravlja različne manjše zastrupitve. Janež je v čaju odličen pozimi, ko se spopadamo z različnimi obolenji, kot so prehladi, vnetja dihal in gripa, saj krepi organizem in pomaga pri izkašljevanju.

Odpravlja slab zadah

V semenih je tudi veliko drugih snovi, denimo vitaminov C in A, predvsem pa dragocenih vitaminov iz B-kompleksa – pirodoksin, niacin, riboflavin in tiamin. Vsebujejo še veliko mineralov, predvsem kalcija, železa, bakra, kalija in magnezija: kalij je pomembna sestavina telesnih tekočin, saj pomaga uravnavati bitje srca in krvni pritisk, baker pa sodeluje kot kofaktor v številnih encimskih reakcijah in pri nastajanju rdečih krvnih celic.

Janež pogosto uživamo po obrokih, saj odpravlja slab zadah in, kot smo že povedali, ureja prebavo. Znan je njegov blagodejni učinek na jetra in tvorbo mleka pri doječih materah, povečuje tudi krvni obtok. Po njem posežemo tudi v borbi z ušmi in garjami, eterična olja pa uspešno preganjajo žuželke.

Previdnost pri uporabi

Pod imenom zvezdasti janež najdemo dve rastlini, to sta japonski in kitajski zvezdasti janež. Obe imata na videz podobne plodove, zato jih z lahkoto zamenjamo. Japonski zvezdasti janež je strupen in ga uporabljajo le kot kadilo ali okrasno rastlino, kitajski pa je bogat vir anetola in šikiminske kisline. Znanstveniki so med proučevanjem molekularne sestave slednje našli učinkovino, ki je uspešna v spopadu z nekaterimi oblikami gripe, poznamo jo pod imenom tamiflu. Zanimivo je, da so šikiminsko kislino izolirali prav iz strupenega japonskega zvezdastega janeža, kar le potrjuje tesno povezanost med strupom in zdravilom.

Deli s prijatelji