OKUSNO

Dobrote izpod Majzlovih rok

Objavljeno 15. marec 2012 14.35 | Posodobljeno 11. marec 2012 00.05 | Piše: Drago Medved

Na krožniku boste lahko občudovali dobrote iz domače kuhinje.

ŠENTJERNEJ – V središču Šentjerneja v neposredni bližini cerkve svetega Jerneja stoji lepa meščanska hiša, v kateri domuje gostilna Majzelj. Domuje pravim zato, ker je bila ta stavba leta 1900 zgrajena z namenom, da bo v njej gostilna, kar s ponosom poudari gostilničar Gašper Majzelj in se hudomušno nasmehne izpod brkov. Tu so lačnim in žejnim stregli že njegov praded Anton, ded Anton in oče Vid, ki so mu pravili Dodo. Danes ima v kuhinji glavno besedo Gašperjeva žena Marija. Poleg gostilne imajo tudi lepo zidanico, ki stoji v Vrbovcih, približno pet kilometrov iz Šentjerneja proti kartuziji Pleterje, po cesti proti Šmarju in Javorovici.

Notranjost je pravi kulturni hram oziroma likovna galerija, saj vas s sten pozdravljajo slike, grafike in risbe številnih znanih slovenskih slikarjev, ki jih druži enoten motiv – petelin.

Dobrote iz domače kuhinje

Na krožniku pa boste lahko občudovali dobrote iz domače kuhinje, odvisne od letnih časov – pečenke, pražen krompir, sezonske solate in jedi na žlico, kot so juhe, vampi, golaž, obara. Gospa Marija imenitno obvlada tudi potvice – pečene sirove štruklje kot prilogo. Če je dobrota kuhana, je štrukelj, če je pečena, pa je potvica. Da ne pozabim na ajdove žgance, kislo zelje, repo in domače koline. In na doma pečen kruh, zlasti ajdov z orehi, jabolčni zavitek in na pehtranovo ter orehovo potico. Vina so iz domače kleti, kralj med njimi je seveda cviček. Odprto imajo vse dni v tednu, ob nedeljah samo do 13. ure.

Svinjska pečenka s sirovo potvico

Gospa Marija svetuje, da svinjska rebrca posolite, jih polijete z vročo mastjo in dolijete malo vode. Nato jih v pečici pečete uro in pol do dve na 180 °C. Sirov štrukelj ali potvico naredite tako, da na vlečeno testo daste nadev iz domače skute, jajc, masla, kisle smetane in malo soli, ga zavijete in v pečici pečete pol ure na 150 °C. Ko postrežete, dodate še pečen krompir in dušeno kislo zelje z ocvirki.

Pehtranova potica

Za testo potrebujemo 1 kg mehke moke, 10 žlic sladkorja, 12 dag margarine, mleko po potrebi, sol, kvas, naribano limonino lupino. Ko umesimo testo, ga pustimo vzhajati približno eno uro, odvisno od kvasa. Nadev naredimo iz 320 dag masla in petih jajc (beljak in rumenjak). To stepemo, in ko je testo vzhajano, ga razvaljamo in po testu razporedimo nadev, ki mu dodamo pehtran. Najboljši je svež, sladkamo po okusu. Vse to zvijemo v štruco kot vsako potico in ponovno vzhajamo, da lepo naraste, nato pa pečemo v pečici eno uro na 150 °C. Po želji potresemo s sladkorjem.

Deli s prijatelji