JAGODE

Dišeči sadeži poželenja

Objavljeno 15. maj 2016 15.00 | Posodobljeno 15. maj 2016 15.00 | Piše: Klavdija Miko

Še malo, pa bodo začele zoreti domače jagode.

Jagode vsebujejo elagično kislino, antioksidant, ki varuje pred ultravijoličnim sevanjem in za katerega naj bi veljalo, da ščiti tudi pred rakavimi boleznimi.

Dišeči sadeži niso le omamno slastni, v njih je veliko vitamina C, ki krepi imunski sistem in telo ščiti pred staranjem.

Beli cvetovi gozdne jagode se nežno nastavljajo soncu, iz njih se bodo razvili plodovi, vsem dobro znane rdeče jagode. Nizka zelena trajnica raste po svetlih gozdovih, sončnih posekah in med grmovjem. Številne gojene sorte z debelejšimi sadeži so vzgojene iz gozdne jagode.

Prve domače jagode, vzgojene na prostem in značilnega dišečega, sladko kiselkastega okusa, bomo sladokusci lahko prav kmalu začeli uživati. Do srede maja si nujo lahko tešimo s sladkimi, vendar iz Italije ali Španije uvoženimi velikimi sadeži. Seveda ni odveč poudariti, da se obdržijo kratek čas in so tako ali tako zdaleč najbolj slastni sveži.

Po priročniku Zdravilne rastline jagoda vsebuje okoli 10 odstotkov sladkorja, od tega kar dobro polovico sadnega, po odstotek limonske in grozdne kisline, beljakovine, pektin in čreslovino, ki ima razstrupljevalni učinek. Zelo pomembna sta tudi mangan in kalij. V 100 g ima 60 mg vitamina C, ki skrbi za boljše delovanje imunskega sistema, poleg tega pa še vitamine A, B1 in B2.

Jagode so lahko prebavljive, zlasti gredo v slast otrokom. So tudi dobra izbira za sladkorne, ledvične in žolčne bolnike. Tako po priročniku Zdravilne rastline: ker urejajo prebavo in imajo rahlo odvajalni učinek, pomagajo zlasti tistim, ki trpijo zaradi zaprtosti. Menda naj bi tudi umirjale živčno utripanje srca in zniževale visok krvni pritisk.

Seveda za vse niso enako blagodejne. Ljudje, ki po njih dobijo srbečico in izpuščaje, naj jih izločijo z jedilnika.


Jagodni cvetovi z grozdjem in pistacijo

Vabljiv posladek z grozdjem in cimetom, ki ga krasijo »cvetni listi«, je videti kot poletni šopek.


Za štiri porcije

četrt žličke mletega cimeta

žlička rožne vode

2 žlici medu

175 g črnega grozdja brez pečk

žlica sladkorja v prahu

pol žličke vaniljinega izvlečka

500 g mladega sira

300 g jagod

20 g narezanih pistacij


1 V večji posodi zmešamo cimet, rožno vodo in med. Grozdje razpolovimo in ga dodamo mešanici z medom.

2 V drugi posodi rahlo umešamo sladkor v prahu in vaniljin izvleček z mladim sirom ter kremo naložimo v štiri kozarce za sladoled ali višje desertne posodice. Z okroglim nožem ali zadnjo stranjo žlice kremo zgladimo po vrhu.

3 Jagodam odstranimo peclje in jih razpolovimo. Večje jagode narežemo na manjše koščke. Koščke jagod razporedimo ob obodu kozarca, da so videti kot cvetni listi. V notranjost naložimo mešanico z grozdjem in posujemo s pistacijami. Dobro je vedeti: zamenjava za grozdje so lahko rezine pomaranče, breskve ali hruške.

Vir recepta: Superhrana superpreprosto, Mladinska knjiga 

Deli s prijatelji