VEČNI KLASIKI

Darilo s črne celine

Objavljeno 23. avgust 2012 15.40 | Posodobljeno 23. avgust 2012 15.42 | Piše: Beba Splichal

Poletna različica grenko-sladke razvade je znana povsod po svetu.

Orošen kozarec, napolnjen z mrzlo kavo, sladoledom in smetano, imenujemo ledena kava. Najlepši del te osvežitve je požirek kave, ki se prepleta z mlečnimi okusi sladoleda in smetane, za kar potrebujemo slamico in žličko na dolgem ročaju. Njen okus se običajno druži z dokaj nevtralnim vaniljevim sladoledom, čudovito pa se ujema tudi z lešnikovim in mandljevim.

Kavo skuhajo vnaprej in jo ohladijo. Ne sme vsebovati usedline, zato jo pripravijo kot ekspreso oziroma precejeno skozi filter. Močno ohlajeno prelijejo čez sladoled in okrasijo z gosto stepeno smetano. V nekaterih receptih dodajajo tudi rum oziroma liker. Smetana je lahko okrašena z mandljevimi lističi, čokoladnimi ostružki, prelivi in holipi.

imageZgodovina ledene kave se najverjetneje začne s prvimi evropskimi kavarnami. Gostinski lokali, v katerih so stregli predvsem kavo in slaščice, so se pojavili v 16. stoletju (Konstantinopel, Beograd) in 17. stoletju (Dunaj, Pariz, Benetke), v Ljubljani pa je bila prva kavarna na začetku 18. stoletja. V arabskem svetu poznajo kavo vsaj že od 15. stoletja, od tam pa so jo v Evropo prinesli Turki. Za njeno priljubljenost so bili morda še bolj krivi beneški trgovci, ki so jo odkrili v jemenskem pristanišču Mokka. Zaradi nenavadno velikega povpraševanja po kavi so kavovec takoj začeli gojiti povsod, kjer so bile ugodne razmere za to. Ker je danes največ pridelajo v Ameriki, pozabljamo, da je kavovec (rod Coffea) pravzaprav rastlina iz Afrike, natančneje iz Etiopskega višavja. Legenda pravi, da so jo odkrile koze. Pastirji so postali pozorni na rdeče jagode, ki so jih žvečile koze in potem postale nenavadno živahne. In prav to še vedno pričakujemo od kave: da nas prebudi, kadar je ledeno mrzla, pa še osveži.

Poletna različica grenko-sladke razvade je znana povsod po svetu. Italijani ji rečejo caffee fredo. Največkrat je to le močno ohlajen ekspreso iz mešanice arabice in robuste, prelit po kockah ledu in odišavljen z viskijem (coffee on the rocks). Kadar hladni kavi dodajo sladoled, ji rečejo affogato. Američani jo pripravljajo iz instantne kave, prelite z mlekom ali vodo. Močno jo ohladijo, sladkajo in prelijejo čez kocke ledu. Stepeno smetano včasih začinijo z muškatnim oreškom. Klasična sestavina ameriške kave je tudi kakav. Nemški izraz za ledeno kavo je Eiskaffee, pripravljajo pa jo s sladoledom in smetano. Avstralska je bolj frape oziroma milk shake, imenujejo pa jo cold coffee, mrzla kava. To je lahko le ohlajena bela kava s kockami ledu. Takšna je tudi v Grčiji in na Cipru.

  • Vrsta jedi: pijača
  • Kulinarična priložnost: poletje
  • Dobra kombinacija: stepena sladka smetana
  • Število krožnikov: 2
  • Glavne sestavine: kava
  • Dodatki po okusu: sladilo
  • Posebnost: s cimetom
  • Čas kuhanja/peke: 5 minut priprave
  • Zahtevnost: *

Ledena kava

2 veliki skodelici prave kave
2 cimetovi palčki
4 žlice vaniljevega sladoleda
stepena smetana
mleti cimet
sladilo/preliv po okusu

Pripravimo dve veliki skodelici močne kave, najbolje ekspreso. Če kuhamo turško, počakamo, da nastane usedlina, nato jo previdno odlijemo. V kavo damo cimetove palčke in postavimo v hladilnik vsaj za eno uro. Stepemo sladko smetano. V dva visoka kozarca damo po dve žlici vaniljevega sladoleda. Prilijemo dobro ohlajeno kavo, obrizgamo s stepeno sladko smetano in posipamo s cimetom. Ker je sladoled že sladek, dodaten sladkor niti ni potreben. Za slajšo ledeno kavo ga ponudimo posebej, da si ga dodamo po okusu. Sladilo, na primer čokoladni preliv, agavin sirup ali tekoč med, prelijemo čez smetano. V kozarca damo široko slamico in žličko na dolgem ročaju.

 

Deli s prijatelji