OKUSOJEDCI

Da Bu Da, Ljubljana

Objavljeno 13. januar 2016 14.00 | Posodobljeno 13. januar 2016 14.00 | Piše: Okusojedci

Azijska fuzija, morda celo nekoliko preveč prilagojena evropskemu okusu.

Azijska fuzija, sicer morda celo nekoliko preveč prilagojena evropskemu okusu, očitno navdušuje ljubljansko publiko, saj je bil lokal ob našem obisku poln. Prijeten ambient, dovolj velik prostor, da se vedno najde prosta miza. V kuhinji se ne sučejo azijski kuharji, ampak kar naše gore listi, med voke pa jih spustijo šele po krajšem izobraževanju.

Njihov paradni konj so nedvomni rezanci in tudi nas so navdušili. Pad thai smo naročili s piščancem, med riževe rezance pomešajo tofu in zelenjavo s tamarind omako in arašidi. Piščanec bi bil sicer lahko malenkost bolj sočen, a v tej kombinaciji nas to niti ni motilo. Hrustljavi kalčki so prinesli svežino, zdrobljeni arašidi so poskrbeli za igro različnih tekstur, ravno pravšnji odmerek limonske trave pa je dodal citrusne arome in dvignil krožnik. Zato so se rezanci odlično ujeli z novozelanskim sauvignonom. Točijo tipično lahkotni in herbalni sauvignon blanc (Brancott estate), s poudarjeno aromo kosmulje in bezga, ki se nadaljuje v ustih z eksplozijo citrusov. Čeprav imajo velik izbor koktajlov, ponujajo pa tudi domače ledene čaje, smo kljub skromni vinski karti (vina ponujajo na kozarec) ostali pri vinu.

Tudi naslednji krožnik so bili rezanci, le da smo tokrat zaplavali v druge vode, saj Da Bu Da prisega na fuzijo, torej mešanico različnih vplivov. Osaka so v voku pečeni jajčni rezanci s šampinjoni, šitakami in ostrigarji, omako iz soje, sezama in daši-no-mota. Kot piše na jedilnem listu, je bila to pred sto leti hrana siromakov, danes pa je vsakdanja jed v jugovzhodni Aziji. Za nežne rezance bi bil novozelandski sauvignon prearomatičen, celo preagresiven, zato pa je bil bolj umirjeni, zaokroženi sivi pinot Marjana Simčiča iz Brd prava družba zanje. Na nosu in v ustih to vino prinese arome belega cvetja, hruške, vinogradniške breskve, v pookusu pa ima kanček prijetne grenkobe, ki se je ujela z gobami.

Na prva dva krožnika nismo imeli pripomb, potem se je pa začelo. Chu chee tun na žaru je bil absolutno prepečen, čeprav smo si ga zaželeli medium pečeno. Servirali so ga z bučkami in paradižnički na žaru, in medtem ko je bila priloga v dobri kondiciji, je bil glavni igralec presušen. Niti omaka iz rdečega karija in osvežilna priloga iz kumarice, paprike, šalotke in z domačim sladko-kislim prelivom nista pomagali. Res škoda, saj so bili kosi tuna videti skrbno izbrani. Tako nam ni preostalo drugega, kot da smo nos tiščali v kozarec in sivi pinot se je vse bolj odpiral in razkrival tudi arome suhe trave. Pri naslednjem krožniku se je zgodba ponovila, saj so bili trakovi purana na žaru prepečeni, le da ga je reševala okusna omaka terijaki in pak čoj.

image
Ponudba: restavracija
  • hrana, vino: 7
  • postrežba: 8
  • cena/kakovost: 7
  • vtis skupaj: 7,3

Zato pa so kobajaši lignji skupaj s prijaznim natakarjem Andrejem, ki je spretno odgovarjal na naša številna vprašanja – eden od okusojedcev se je nedavno spet potepal po Tajski in ima na jeziku še vedno okus prave tajske hrane –, rešili čast večera. Še ena tradicionalna jed, in sicer z japonskih ribiških ladij. V krompirjevem škrobu panirani lignji so bili mehki in niso izgubili svoje sočnosti. Ko smo na koncu večera v pritajeni svetlobi odkrili še en ali dva koluta na krožniku, se je pokazalo, da jim ne škodi, četudi pozabimo nanje in se ohladijo. Postregli so jih s solato s črnimi algami in odličnim vasabijevim dresingom, ki so mu pikantnost vzeli z oljčnim oljem in riževim kisom, pa tudi kumaro, rukolo in sladkorjem. Res odličen preliv! Burja Primoža Lavrenčiča, vino večjega telesa z aromami rumenega jabolka in kutine, ko se je odprlo, pa tudi z eksotičnim sadjem in rumenim tobakom, je šlo odlično h krožniku z lepo kompleksnostjo okusov.

V skutno tortico, ki je imela v podlagi tudi sezamova semena, so vmešali koščke rdečega čilija, svežino ji je dala limonska trava, čokoladni mousse s pomarančno lupino pa je navdušil z vasabijevim prelivom, v katerem so ostrino omilili s smetano. Vasabi je bil spet zmagovalec!

V Da Bu Do se bomo še vrnili, predvsem zaradi rezancev, in ker nas je natakar prepričal, da moramo poskusiti še nekaj njihovih jedi. Predvsem pa nas žene radovednost, s čim vse bodo še skombinirali vasabi. 

 Dobro je vedeti

  • Da Bu Da
  • Azistar, podjetje za gostinstvo, d. o. o.
  • Šubičeva 1a, 1000 Ljubljana
  • Tel.: 01 425 30 60
  • Splet: www.dabuda.si, Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
  • urnik: Od ponedeljska do petka od 11. do 22. ure, ob sobotah in nedeljah od 12. do 22. ure.
  • degustacijski meni: Ne, se pa prilagodijo vašim željam.
  • vinska klet: 16 vin in okrog 50 koktajlov.

 

Deli s prijatelji