V KUHINJI

Da bo jed, kot mora biti

Objavljeno 16. januar 2012 15.00 | Posodobljeno 16. januar 2012 15.00 | Piše: M. F.

Za testenine vedno izberite največji lonec, previdno s sestavinami za pecivo in predvsem – berite recepte

Testenine potrebujejo veliko vode.

Testenine: vedno dovolj velik lonec

Za testenine vedno vzemite velik lonec. Kadar jih stresete v premajhno količino sicer vrele vode, tej temperatura hitro pade, in dokler ne zavre ponovno, testenine obležijo na dnu lonca in postanejo lepljive. Kuhanih testenin ne prelivajte z oljem, da se ne bi zlepile. Olje prepreči, da bi se nanje prijela omaka. Raje jih, preden jih postavite na mizo, prelijte z majhno količino.

Deska: na premajhni se boste prej urezali

Uporaba premajhne deske za rezanje je slaba izbira. Na njej ne boste imeli dovolj prostora, zato lahko hitro pride do ureza. Malo desko uporabljajte res za zgolj majhne stvari. Preden začnete rezati, pod njo položite papirnato brisačo in tako preprečite zdrse.

Nož: napačen uniči hrano

Pomembno je, da za pravo hrano izberete pravi nož, sicer boste poškodovali hrano: medtem ko je za sekljanje čebule, sadja in zelenjave dober le oster kuhinjski nož (z dolgim in širokim rezilom), za kruh in peciva uporabljajte nazobčanega. Za lupljenje sadja in zelenjave ter za odstranjevanje semen vzemite majhen tanek nož.

Pečenka: če boste neučakani, bo suha

Pri vročem mesu so vlakna stisnjena, zato se, ko zarežete v pečenko, iz nje pocedi sok. Naj počaka vsaj 15 minut, preden se je lotite z nožem.

Meso: naj ima dovolj prostora

V posodo, v kateri pečete meso, ne natrpajte preveč hrane. Vročina bo namreč tako ostala ujeta pod mesom in bo ustvarjala paro. Kosi mesa naj se ne dotikajo, priporočljivo pa je, da vlažno hrano, preden jo postavite v ponev, obrišete s suho papirnato brisačko. Dober zrezek pripravljajte na visoki temperaturi. Če boste meso postavili v ponev, ko olje v njej še ne bo dovolj vroče, se bo notranjost spekla istočasno kot zunanjost. Posodo segrejte do srednje ali visoke temperature. Najboljše bo, da si kupite posodo iz litega železa.

Olje: vlijte ga v vročo posodo

Če olje ni dovolj vroče, se hrana prijemlje za površino posode. Segrejte najprej posodo, nato vanjo vlijte olje. Nasvet ne velja za teflonske ponve. Vanje nalijte olje, dokler so še mrzle. Pri pripravi jajca na oko, ne solite jajca, saj sol na rumenjaku ustvari bele pikice, raje posolite olje. Mesa neposredno pred praženjem ali pečenjem ne solite. Sol bo pospešila izločanje soka, meso bo zato trdo in žilavo.

Teflon: ni primeren za vse

Teflonske in keramične posode se segrevajo počasneje od aluminijastih ali tistih iz nerjavečega jekla. Meso bo zato v njih slabše pečeno ali ga boste morali kuhati dlje. Teflonsko posodo uporabljajte zgolj takrat, ko pripravljate občutljive ali lepljive jedi, kot so denimo ribe ali jajca.

Testo: sestavine pravih temperatur

Na sobni temperaturi jajca, mleko, kvas in maslo ustvarjajo emulzije, ki zadržujejo zrak. Med pečenjem se ta širi in zato testo lepo naraste. Hladne sestavine se ne razporedijo enakomerno v preostalo maso za pečenje. Sestavine zato iz hladilnika vzemite vsaj uro, preden se lotite peke. Sestavine natančno stehtajte, tiste v prahu, kot je moka, sladkor v prahu ali kakav, pa vedno presejte, da se boste izognili grudicam.

Moka: previdno z dodajanjem

Pretirano mešanje moke aktivira gluten, protein, ki ustvarja čvrsto in elastično testo. Takšno je dobrodošlo za pice, ne pa tudi za sladke dobrote iz kvašenega testa. Suhe sestavine, predvsem moko, dodajajte drugim sestavinam počasi in med mešanjem z mešalnikom na najnižji temperaturi – še boljše pa med mešanjem na roke.
 

Deli s prijatelji