VEGE STIL

Čudežna olja

Objavljeno 16. april 2012 15.15 | Posodobljeno 14. april 2012 00.01 | Piše: Beba Splichal

Bučno, oljčno in kokosovo spadajo med reden izbor.

Spomladanska utrujenost je klasičen izgovor, ki ga lahko izkoristimo le v teh dnevih. Ko bo kmalu sonce sijalo v vsej svoji moči, si bo treba izmisliti nekaj drugega. Če se ti ne ljubi v službo, peljati psa na sprehod ali držati knjige pred nosom, se lahko mirno zaneseš na dejstvo, da je pomlad čudovita, vendar nekoliko naporna. Za izboljšanje razpoloženja preizkušam delo na vrtu, opazovanje ptičjega para, ki si gradi gnezdo, in črnega kosa, ki je za las ušel iz krempljev naše mlade, začetniško nerodne mačke. Všeč mi je, da se je zgodba končala srečno za življenje, ki te dni prekipeva od takšne vznesenosti, da ji je kar težko slediti.

Tudi sezamovo, arganovo in orehovo pa celo konopljino

V kuhinji za premagovanje utrujenosti s kreativnostjo preizkušam različna olja. Bučno, oljčno in kokosovo spadajo med reden izbor, ob posebnih priložnostih pa uporabim sezamovo, arganovo, orehovo, lešnikovo in konopljino. Taka olja imam na temni polici v majhnih, dragocenih steklenicah, delim jih po kapljicah in seveda nikoli na njih ničesar ne pražim. Vedno jih uporabim le hladna. Vsako izmed njih je olje in začimba hkrati ter povrhu še zdravilo. Sezamovo je recimo odlično za kožo. Par kapljic na solato in malo več med dlani. Odlično za trmasto suho kožo, ki ji nič drugega ne povrne vlažnosti. Polovi proste radikale in upočasnjuje procese staranja. Ti se še vedno staraš, le da to na obrazu ni tako opazno. Če je sezamovo olje redno na krožniku, učinkuje proti pozabljivosti in deluje pomirjajoče. Kar nam je ljubo in pri srcu, si zapomnimo, preostalo pa lahko kljub temu sproti pozabljamo.

Arganovo olje ima poseben okus, ki je še najbolj zanimiv v kombinaciji z limono. Za solatni preliv v skledo iztisnem limono, z metlico v njej raztopim ščepec soli, nato pa mešam in prilivam olje. S tem začinim tople in hladne solate. Uporabljamo ga varčno. Drevo arganovec je prastara rastlina, ki raste v suhi, peščeni zemlji samo v Maroku. Rodi čudežne plodove, iz katerih Berberi, nomadsko ljudstvo v Maroku, od nekdaj iztiskajo olje. Žlička tekočega zlata je zdravilna predvsem za jetra, prebavo in možganske zmogljivosti. Kadar ne kuhamo, ga kuharice uporabimo za masažo trde in razpokane kože. Za arganovo olje pravijo, da celi tudi stare brazgotine.

Konoplja za imunski sistem

Za krepitev imunske odpornosti eksperimentiram s konopljo. Olje, ki ga lahko kupimo v trgovinah z ekološko pridelano hrano, pridobivajo iz konoplje, ki ne vsebuje psihoaktivnih snovi, zato ni pričakovati, da bi z žličko olja odleteli v naivno lepši svet. Lahko pa se zgodi kaj drugega. Uspešno je pri zdravljenju vnetja sklepov, nevroloških bolezni, uravnava holesterol, zmanjšuje negativne učinke stresa in nepravilne prehrane. Konopljino olje so uporabljali kot zdravilo v najstarejši indijski in kitajski medicini. Konoplja je navadna užitna rastlina kot pšenica ali krompir, le da so jo zlorabili kot drogo. Ker je o tem že veliko napisanega in povedanega, jo bomo morda spet bolj pogosto srečevali, pa ne le v kuhinji. Olje uporabljamo povsod tam, kjer bi sicer oljčno. Tudi barva je podobna, okus pa je dokaj nevtralen. Konopljino olje ima toliko odličnih sestavin, da ga, prosim, nikakor ne segrevajte.

Lepo se ujema z žiti, na primer s polnovrednim rižem. Riž operem in skuham v takšni količini vode, da do konca kuhanja povre. Če ga nekaj ur namakamo, je hitro kuhan, drugače pa kar traja, skoraj eno uro. Drugega dela z njim ni. Kuhan riž sem zabelila s konopljinim oljem in priloga je bila gotova. Dneve kreativnosti sem v svoji kuhinji dopolnila še z eksotičnim črnim rižem. Zanimivo in vredno ponovitve, vsaj tolikokrat, da me mine spomladanska utrujenost.

Črni riž

Riž operemo. Verjetno se bo spirala vijolična barva, kar je običajno. Pristavimo ga v dvakratni količini vode. Ker je vedno polnozrnat, je čas kuhanja približno 45 minut. Vmes preverimo, ali ima dovolj tekočine. Potem ga blago solimo in pustimo na izklopljenem štedilniku še 10 minut. Če ne popije vse tekočine, ga odcedimo, drugače pa le zabelimo z izbranim aromatičnim oljem, na primer konopljinim, in ponudimo. Zanimiv je kot priloga k rdeči pesi, pečeni v pečici.

Deli s prijatelji