POMLAD

Čemaž je zakon

Objavljeno 17. april 2012 14.10 | Posodobljeno 17. april 2012 14.12 | Piše: Klavdija Miko

Na pomlad je čemaž naravni dar, saj je mogoče iz njegovih osvežilnih listov pripraviti očiščevalno kuro.

Dražeče snovi v čemažu kot tudi v čebuli, česnu, poru in drobnjaku lahko povzročijo ranice na sluznici. Uživajmo jih redkeje in v hladnem vremenu.

V čislih je zaradi ugodnih vplivov na znižanje krvnega pritiska in zmanjševanja možnosti za poapnenje žil ter količine maščob v krvi. Čemaž, imenovan tudi gozdni ali divji česen, je simpatična divja rastlina in okusna začimba. Ta čas so živo zeleni listi suličaste oblike še mladi, na višje ležečih in senčnih pobočjih še ni pognal. Pa niso užitni samo listi, temveč tudi njegovi cvetovi.

Česnov divji brat

V večini jezikov – z latinščino vred (Allium ursinium) – čemažu pravijo medvedji česen ali medvedja čebula. Morda tudi zaradi ljudske pripovedi, da se medved po dolgem zimskem spanju najprej okrepča prav z zdravilnim in okusnim čemažem. Rastlina uspeva v senčnih gozdovih in si jo velja privoščiti svežo, predvsem zaradi zdravilnih učinkovin. Je prava biološka zdravilna bomba za preganjanje spomladanske utrujenosti in spodbujanje naravne težnje telesa, da se spomladi očisti presnovnih ostankov. Najučinkovitejša snov v divjem česnu je alicin, ki pomaga pri arteriosklerozi, čisti kri in pljuča, zdravi visok krvni tlak in pospešuje prebavo.

K vsaki solati

Po okusu čemaž malo spominja na česen in ima pravzaprav izrazit vonj po njem. Najprej nabiramo liste, potem cvetne popke in cvetke, poleti in jeseni pa drobne čebulice. Ko rastlina odcveti, listov ne uporabljamo več.

Narezan je primeren dodatek vsaki solati, ujame se denimo z motovilcem. Drobno nasekljane liste lahko namažemo na kruh z maslom ali skuto ali jih uporabimo kot začimbo na krompirjevih in drugih jedeh, ki jim okus sicer običajno izboljšamo s peteršiljem. Listov se ne splača sušiti, ker izgubijo učinkovitost, lahko pa jih zamrznemo.

Dokazano je, da čemaž vsebuje več magnezija, mangana, železa in žveplovih spojin od navadnega česna. Če ga uživamo, ko je sezona, veliko naredimo za zdravje, pri čemer nam ni treba skrbeti za slab zadah kot pri česnu. Obenem je čemaž tudi lažje prebavljiv in manj vznemiri želodec pri občutljivih ljudeh.

  • Čemaževa kremna juha

čebulo
50 dag krompirja
25 dag (oz. šop) čemaževih listov
8 dag masla
3 dcl jušne osnove (lahko kocka)
3 dcl sladke smetane
sol
poper
muškatni orešček

  • Čebulo sesekljamo in prepražimo na maslu, da postekleni. Dodamo na kocke narezan krompir. Zalijemo z jušno osnovo. Solimo in popramo. Pridamo še muškatni orešček in kuhamo, da se krompir zmehča.
  • Prilijemo dve tretjini sladke smetane, še malo pokuhamo in dodamo drobno narezane čemaževe liste.
  • S paličnim mešalnikom umešamo gosto kremno juho. Na koncu dodamo preostanek smetane. Juho potresemo s sesekljanimi čemaževimi listi ali ocvrtimi čemaževimi cvetnimi popki.
  • Če juho pripravljamo brez krompirja, naredimo podmet z malo moke. Namesto sladke smetane lahko uporabimo mleko in na koncu okus izboljšamo z žličko kisle smetane.

image

  • Čemaževi štrukeljci

četrt litra moke
mlačno vodo
jajce
sol
2 žlici surovega masla
2 žlici kisle smetane
2 žlici čemaža (sesekljani ali zdrobljeni listi)
sol
poper
muškatni orešček
žlico olivnega olja.

  • Iz moke, vode, jajc in soli napravimo vlečeno testo in ga pustimo počivati pol ure.
  •  Medtem v skledi umešamo surovo maslo, kislo smetano, čemaž, sol, poper, muškatni orešček in olivno olje.
  • Testo razvlečemo, premažemo s pripravljenim nadevom in zvijemo od široke strani, da bo štrukelj bolj podolgovat. Narežemo na kose, široke za dva prsta.
  • Štrukeljčke zakuhamo v vreli juhi ali vodi, če jemo samostojne. V tem primeru jih lahko potresemo z na maslu popraženimi drobtinami.
  • Čemažev namaz

četrt kilograma skute oziroma mlečnega ali sirnega namaza
žlico čemaža (sesekljani ali zdrobljeni listi)
sol
poper
muškatni orešček
žlico olivnega olja

Vse sestavine dobro umešamo v gladko maso. Postavimo na hladno. Dražeče snovi v čemažu kot tudi v čebuli, česnu, poru in drobnjaku lahko povzročijo ranice na sluznici. Uživajmo jih redkeje in v hladnem vremenu. 

Deli s prijatelji