KUHARSKE BUKVE

Carla Bardi in Mollie Thomson: Mala velika kuharica

Objavljeno 25. avgust 2012 11.00 | Posodobljeno 25. avgust 2012 11.00 | Piše: Iztok Ilich

Priročna knjiga kuharskih zamisli z vseh koncev sveta.

Foto: S. N.

Priročnik italijanskega izvora Mala velika kuharica si, zlasti kar zadeva obliko in izvedbo, povsem zasluži svoj naslov: po formatu je majhna, priročne, skoraj žepne velikosti, vendar je s skoraj 1000 stranmi med plastificiranima platnicama tako zajetna, da zlepa ne bi našli dovolj prostornega žepa zanjo. Nič hudega, saj konec koncev ni namenjena prenašanju naokoli, na kuhinjski polici pa tudi ne zavzame omembe vrednega prostora – kar je v primerjavi z večino bolj ogledovanju kot uporabi namenjenih razkošnih slikanic enciklopedij vrednega formata tudi omembe vredna prednost.

Brez uvoda

Nekoliko preseneti še ena posebnost: priročnik nima nikakršnega uvoda, posvetil ali zahval in prav tako ne predstavitev avtoric oziroma avtorjev ter njihovih izkušenj in pogledov na pomen in pripravo hrane. Že takoj po naslovni strani in kazalu namreč popelje uporabnika, ki torej ne sme biti popoln začetnik, in medias res ter hkrati križem po svetu, pri čemer prevladujejo okusi z obal Sredozemlja. Kljub vsej zgoščenosti pa v knjigi ne manjka fotografij pripravljenih jedi, dodana pa so tudi osnovna navodila za posamezne postopke in predstavljene skupine živil, kot so na primer testenine, kruhi in krhko testo pa solatni prelivi, jajca in klobase, med katerimi naša kranjska ni posebno izpostavljena, najdemo pa jo v enem od receptov. Predvsem je ta kuharica sistematično in pregledno urejena, tako da se v njej ni težko znajti. K temu nekoliko prispeva tudi klasično zaporedje receptov – vsega skupaj jih je več kot 600 – ki jih vedno spremljajo podatki o številu ljudi, ki naj jih jed nasiti, času, potrebnem za pripravo in kuhanje, ter ocena težavnostne stopnje. Začnejo se z začetnimi jedmi in prigrizki ter juhami, nadaljujejo z riži in kar 24 rižotami, s kruhi in pogačami, ki jih je skoraj dvakrat toliko, ter z jedmi iz vseh vrst mesa, končajo pa se s sladicami ter z džemi, vkuhavanjem in omakami.

Poglavja s sladicami, palačinkami, tortami in drugimi posladki zavzemajo kar četrtino knjige, tako da med njimi ni bilo težko najti pravšnje lahke jedi za vroče poletne dni. Tej zahtevi ustreza puhasti jajčni oblizek, pri katerem se, ne nazadnje, že pri imenu opazita tudi izkušenost in inovativnost prevajalca Ferdinanda Miklavca. Opozorilo pove, da bo sladice dovolj za 4 do 6 ljudi, priprava in kuhanje, ocenjeno z drugo težavnostno stopnjo, pa naj bi trajala dobre pol ure.

Puhasti jajčni oblizek

8 beljakov velikih jajc

pol žličke soli

2 žlički koruzne moke

pol skodelice (100 g) sladkorja

60 g mandljev v kosmičih

Za omako:

60 g riža

2 skodelici (500 ml vode)

1 skodelica (200 g) sladkorja

8 malo stepenih rumenjakov velikih jajc


Pečico ogrejte na 200 stopinj. Beljake stepite s soljo v čvrst sneg. Vmešajte moko in dobro stepite. Postopoma med stepanjem dodajajte sladkor, stepajte do trdega. Z maslom namastite litrski model in ga potresite z malo sladkorja. Z žlico napolnite model z mešanico. Postavite ga v pekač, do polovice napolnjen z vodo, in pecite 5 minut. Zvrnite model na pladenj in pustite, da se ohladi.

Omaka

Riž kuhajte v vodi pol ure. Odcedite, prihranite vodo, riž zavrzite. Na srednje močnem ognju kuhajte sladkor v pol skodelice riževe vode, da nastane redek sirup. Odstavite. Sirup z metlico vmešajte v jajčne rumenjake in vrnite v kozico. Na majhnem ognju kuhajte do gostega, ves čas stepajte. Nato pustite, da se ohladi. Z žlico nanesite na puding, posujte z mandlji in ponudite.

Deli s prijatelji