SVEŽE

Čajanka z meto

Objavljeno 07. julij 2014 15.00 | Posodobljeno 07. julij 2014 15.00 | Piše: Špela Ankele

Kamor koli na vrt jo bomo posadili, bo rasla, na krožniku lahko dela družbo jelenovemu ali govejemu karpaču, lepo se poda k siru feta in bučkam, je pa tudi prijetna spremljevalka sladic.

Se tudi vam zdi, da meta postaja vodilni okus tega poletja? V limonadi se poleg rezin limone v kozarcu vse pogosteje namakajo tudi lističi sveže mete, ki jim zna družbo delati še ščep sveže naribanega ingverja. Da je tak napitek okusno svež in da ob pravi merici sestavin prijetno začini še tako vroč poletni dan, skorajda ni treba poudarjati. A če me vprašate, katera meta je najboljša, vam odgovorim natančno tako kot tisti, ki so se vanjo zaljubili, še preden je stopila v ospredje tega poletja – tista, ki raste na domačem vrtu!

Že dolgo je pri nas doma, tam pod staro hruško, delček travnika namenjen melisi, v zadnjih letih pa se ji je pridružilo tudi več vrst mete. Vse metine sadike, in teh je zdaj že več sort, kot je prstov na eni roki, so k nam pripotovale z drugega konca Kranja, z Ilovke. Tam je že od leta 1998 vrtnarstvo, ki se trudi gorenjskim vrtičkarjem ponuditi čim več rastlin. »Ves ta čas, torej že 16 let, se trudimo prilagajati vrtičkarjem. Zadnje čase zelo povprašujejo po začimbah, saj postajajo vse bolj modne. Tudi zato ponujamo več različnih vrst mete – od čokoladne, jagodne, ingverjeve in pomarančne pa vse do švicarske, angleške in navadne poprove, maroške ter klasaste,« našteje lastnik vrtnarstva Matej Škofic široko paleto metinih sort.

Kot pravi, stopajo doma pridelane začimbe v ospredje tudi zato, ker vrtičkarji vse bolj sledijo pravilom zdravega prehranjevanja: »Pa tudi kriza je naredila svoje in ljudje raje, kot da bi kupili industrijski čaj, sok ali sirup, te stvari pridelajo doma. Tako porabijo manj denarja, poleg tega pa še natančno vedo, kje so zrasle in iz česa so pripravljene stvari, ki jih uživajo.«

Lastnik Vrtnarstva Škofic pravi, da je meta zelo hvaležna rastlina: »Kamor koli na vrt jo boš posadil, bo rasla. Paziti moramo le, da je ne zalivamo preveč, saj lahko korenina zgnije. Je pa treba vedeti še eno: to je rastlina, ki se bo zelo razrasla, zato jo priporočamo saditi ali v rob vrta ali pa nekam posebej, v kotiček travnika, kjer si bomo uredili zeliščni kotiček.« Na takšnih zeliščnih vrtovih, pa naj bodo postavljeni na sonce ali v senco, se bo hitro razraščala, za konec še podčrta lastnik vrtnarstva iz vasi Ilovka: »To rastlino je treba rezati sproti, bolj ko jo bomo rezali, bolj bo rastla.«

imageIn ker je Ilovka le par kilometrov od Predoselj, sicer še enega kranjskega primestnega naselja, je samoumevno, da je tudi vsa meta, ki jo vkomponirajo na jedilnik Gostilne Krištof, prišla ravno iz bližnjega vrtnarstva. Preden nam je zaupal dva svoja najljubša recepta, je Tomaž Bolka na vrtičku tik za gostilno odrezal večji šop mete. Že več let skrbi za pisano pestrost krožnikov, postreženih v eni od najbolj znanih kranjskih gostiln, zato kar iz rokava strese par nasvetov o jedeh, v katere lahko vključimo meto: »Družbo lahko dela – jelenovemu ali govejemu – karpaču, lepo se poda k siru feta in bučkam, morda pa gre še lepše k eni od najbolj zanimivih kombinacij, saj ajdovi žganci z meto in limeto postanejo prav poletna jed.« Poleg tega, nadaljuje Tomaž Bolka, je prijetna spremljevalka sladic, v katere sogovornik še najraje vplete navadno ali ingverjevo meto: »Le paziti je treba, da je dodamo ravno prav, in sicer toliko, da sproži pookus, kar pomeni, da ne sme uničiti in povoziti drugih okusov.«

Ajdovi žganci z metino omako

Za omako, ki je bo dovolj za 4 osebe, potrebujemo:

  • 1 dl kisle smetane
  • 3 limete
  • 20 g sveže pomarančne mete
  • 1 žlica medu

Po najljubšem postopku skuhamo dovolj žgancev za štiri osebe. Pomarančno meto na grobo sesekljamo in jo primešamo k preostalim sestavinam za omako. To ali pokapamo po žgancih ali pa jo postrežemo zraven žgancev.

Metin sok

  • 3 litre vode
  • šop mete, ki ga osmukamo
  • 6 ekološko pridelanih limon

Ko postrežemo, pa še:

  • svež ingver
  • med (po želji)

Vodo prevremo in pustimo, da se ohladi. Naberemo šop različnih sort mete in jo operemo. Zgolj lističe namočimo v ohlajeno vodo. Nato vzamemo šest ekološko pridelanih limon (ali pa nekaj limon in par pomaranč) in jih prerežemo na polovico. V vodo, v kateri se že kopa meta, iz citrusov stisnemo nekoliko soka, nato pa še polovičke položimo v vodo. Lonec pokrijemo in ga pustimo v hladnem prostoru 24 ur, vmes nekajkrat premešamo. Nato prelijemo v steklenice. Tako pripravljen sok hranimo v hladilniku, kjer lahko zdrži kak teden.

Ko metin sok prelijemo v kozarce, vanje naribamo nekaj svežega ingverja. Če želimo, še posladkamo z medom in dobro premešamo. 

Deli s prijatelji