SUPERHRANA

Brusnice za zdravje in okus

Objavljeno 02. januar 2012 12.12 | Posodobljeno 01. januar 2012 11.00 | Piše: Andrej Predin

Brusnice so skupina nizkih grmičastih zimzelenih rastlin iz rodu Vaccinium.

Brusnice.

Sorodnice borovnic prav tako ljubijo nekoliko kiselkasta in hladnejša območja severne poloble. Posamezne rastline lahko dosežejo dva metra dolžine in do dva decimetra višine. Cvetovi so temno rožnati in jih oprašujejo čebele. Jagode so večje od listov, sprva so bele barve, z zrelostjo pa postanejo močno rdeče. Užitne so tudi surove, vendar so izrazito kisle, zato jih večinoma uživamo v sokovih, omakah ali kot sladkano sušeno sadje. Ameriški Indijanci jih vključujejo v številne obrede, Evropejci pa po njih posegamo predvsem v zimskih mesecih. Za nekatere države ZDA in za Kanado so brusnice pomembna izvozna dobrina.

Naravni antibiotik

Priljubljenost brusnic, ki prihajajo iz Severne Amerike, je močno narasla v zadnjem desetletju, ko so odkrili njihove številne zdravilne in prehrambne lastnosti. Ameriški domorodci dobro poznajo njihovo zdravilno moč, predvsem pri odpravljanju bolezni sečil. Zdravniki jih že dobrih 100 let predpisujejo proti vnetju mehurja, saj njihove učinkovine onemogočajo, da bi se bakterije oprijemale stene mehurja. Tudi sicer brusnice delujejo kot naravni antibiotik in zaviralec rasti glivic. Imajo zavidljivo količino bioflavonidov, ki imajo močan antioksidacijski učinek in so zelo uspešni v boju z rakom, predvsem rakom dojke in debelega črevesa. Gre za dragoceno snov, ki preprečuje tvorjenje rakavih metastaz. Sladkorni bolniki lahko z njihovo pomočjo znižujejo raven glukoze v krvi. Zmerno uživanje brusnic ima tudi blagodejni učinek na srce in krvožilje, med drugim nižajo raven slabega LDL-holesterola. Antocianini in proantocianidi sodelujejo pri regeneraciji celic in izboljšujejo vid. 

Poleg zdravilne vrednosti imajo brusnice tudi veliko koristnih prehranskih snovi, med njimi velja izpostaviti vitamine A, B in C ter kalij. Brusnice nimajo maščob in vsebujejo zelo malo natrija, njihova rastlinska vlakna pa so izvrstna pri uravnavanju presnove. V kulinariki jih pogosto uporabljamo v sladko-kislih kombinacijah in za obogatitev divjačinskih jedi, saj njihov okus blaži aromatično meso, istočasno pa ne izničuje njegovega okusa. Čedalje pogosteje se znajdejo tudi v sladicah, predvsem tortah in pitah, neredko pa jih zaradi njihove živahne barve uporabljamo za dekoracijo.

Marmelada iz brusnic in jabolk

Potrebujemo:

• 1 kg brusnic
• 1/2 kg jabolk
• 1/2 kg sladkorja
• 2 dl belega vina
• skorjico cimeta

Oprane in posušene zrele brusnice vsujemo v posodo in jih izdatno posladkamo. Dodamo jim na kocke narezana jabolka, te pa nato prekrijemo z naslednjo plastjo brusnic. To nekajkrat ponovimo, na koncu dodamo še vino in cimet. Vse skupaj pustimo vreti približno 10 minut. Še vročo marmelado damo v ogrete posode in jih takoj zapremo. To izvrstno marmelado lahko uživamo kot namaz na kruhu ali kot dodatek k drugim jedem in sladicam.

Deli s prijatelji