VELIKA NOČ

Boste barvali jajca? Previdno z umetnimi barvili

Objavljeno 18. april 2014 18.00 | Posodobljeno 18. april 2014 18.00 | Piše: Da. M.

Barvila prodrejo skozi lupino v beljak.

Za barvanje z naravnimi barvili potrebujemo razmeroma velike količine "barvila", npr. kave, kurkume, špinače, porabili pa bomo tudi več časa. Seveda pa pri barvanju z naravnimi barvili tudi ne moremo pričakovati "kričeče" živih barv.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) svetuje barvanje z naravnimi barvili. Ponudba industrijskih barvil je pestra, pri kupovanju pa smo običajno pozorni predvsem na barvne odtenke barvila, v katere želimo odeti jajca, manj pa na dejstvo, da večina teh barvil vsebuje sintetična in zdravju škodljiva azo barvila, opozarjajo v ZPS.

Štirje nasveti za zdravo uživanje pirhov:

  • Pogled na pirhe v košarici na mizi je gotovo lep, zaradi mikrobiološke varnosti pa jajca tam ne smejo ostati predolgo. Najkasneje v dveh urah po kuhanju jih shranite v hladilnik, porabiti pa jih morate v sedmih dneh, saj se boste le tako izognili tveganju, da bi imeli težave z želodcem. Trdo kuhana jajca se namreč (podobno kot oprana) hitreje mikrobiološko pokvarijo kot sveža, saj na lupini nimajo več ovojnice, ki varuje jajce pred vdorom škodljivih bakterij.
     
  • Svetujemo, da dele beljaka, obarvane s kupljenimi barvili, odrežete. Pri barvanju pirhov namreč nekaj barvila pogosto skozi lupino prodre tudi v živilo. Pri našem poskusu smo ugotovili, da kupljene barve intenzivneje prehajajo v beljak kot naravne.
     
  • Najbolj naravno in zdravju neškodljivo je barvanje jajc z naravnimi barvili.
     
  • K lepemu končnemu izdelku pripomore tudi izbira ustreznih jajc. Po mnenju strokovnjakinje s področja perutninarstva se zelo lepo obarvajo jajca slovenske avtohtone pasme, tj. štajerska kokoš. Njihova lupina je slonokoščene barve. Žal danes štajerske kokoši živijo le še na redkih kmetijah.
Deli s prijatelji