NA KROŽNIKU

Bohinjske dobrote 
po Jožetovo

Objavljeno 29. julij 2016 16.00 | Posodobljeno 29. julij 2016 16.00 | Piše: Špela Ankele

Gostišče in penzion Resje na Nemškem Rovtu, ki ga vodi prekaljeni gostinec Jože Godec, ponuja prav poseben jedilnik.

Foto: Turizem Bohinj in osebni arhiv

Bohinjec Jože Godec je eden tistih kuharjev, ki navdih zlahka najdejo v domačem okolju. Nato z veliko mero kuharske iznajdljivosti v sodobno preobleko spravi po Bohinju dišeče sestavine, kot so rdečkasta koruza trdinka, sir značilnega vonja mohant ali postrvi iz Ribogojnice Zupan, ki domuje v bohinjski vasi Nomenj. Jože Godec, ki je pred tem vrsto let delal v blejskih hotelih, zdaj že dobro leto kuha v bohinjski vasici Nemški Rovt, kjer je ob glavni cesti nemogoče zgrešiti Gostišče in penzion Resje.

Bohinjski jedilnik

Kdor bi rad doživel, kakšni so okusi Bohinja, mu naš sogovornik vsekakor priporoča Bohinjski jedilnik. »Ta jedilnik smo z našo odlično in uigrano ekipo ter s Turizmom Bohinj, ki vodi blagovno znamko Bohinjsko, pripravili letos. Bohinjski jedilnik prežemajo tipične sestavine iz naših krajev,« pojasni. Bohinjski jedilnik se tako začne z uvodnim pozdravom iz kuhinje, za katerega poskrbi ocvrto mleko. Sledi mu bohinjsko obarvana predjed – šunka ter ješprenjček s pehtranom in dimljeno postrvjo iz Ribogojnice Zupan. Nato je na vrsti glavna jed, v kateri je glavna vloga prepuščena divjačini. Kot rečeno, se bohinjske sestavine ponavljajo do konca jedilnika, saj se nekaj bohinjskega pojavi tudi v sladici, katere osnova je rdeča koruza, imenovana trdinka. To chefova domišljija vpelje v panakoto in še v puding, kateremu se lepo podajo kandirani lešniki in lešnikova krema.

In kaj še, poleg Bohinjskega jedilnika, takole ob nedeljah rado zadiši iz kuhinje? »Vedno sta na štedilniku pristavljeni dve juhi, ena je venomer goveja, druga pa je narejena iz sezonskih sestavin. Če komu ni po volji juha, jo lahko nadomesti z drugo toplo ali hladno predjedjo. Poleg tega imamo vsak dan pripravljeno po eno mesno in ribjo glavno jed, nato pa še solato ali sladico,« našteje Jože Godec. Tistim, ki bi radi okusili bohinjske dobrote iz njegove kuhinje, pa vljudno namigne, naj se pred prihodom na Nemški Rovt najavijo in mu zraven morda še namignejo, kakšne so njihove želje.

Gostje od vsepovsod

Nad kuhinjo, iz katere tudi ob našem obisku prijetno diši, so sobe. »V štirinajstih sobah je 40 postelj. Trenutno so vse zasedene, gostje pa prihajajo z vsega sveta,« opiše letošnjo pisano poletno podobo Bohinja naš sogovornik.

Nedolgo tega se je v Rotu, kakor Nemškemu Rovtu pogovorno rečejo domačini, mudil tudi Stojan Ščurek, ki je na degustacijskem večeru predstavil svoje vinske ase. »Poleg vinarjev iz Brd so v naši vinski kleti še nalepke iz preostalih vinorodnih pokrajin, razpetih od Štajerske do Primorske, vmes pa se najde še dolenjski cviček,« se, tik preden se le stežka poslovimo od umirjenega bohinjskega popoldneva, po vinski kleti sprehodi Jože Godec. Vseh 40 postelj v 14 sobah je zdaj zasedenih. Jože Godec je pred tem vrsto let delal v blejskih hotelih.

Ocvrto mleko

(Pozdrav iz kuhinje – amuse buche)

Sestavine: 948 ml mleka, 192 g sladkorja, 137 g moke, sok dveh limon, sok dveh pomaranč, 6 rumenjakov

Priprava: Mleko, sladkor, moko ter pomarančni in limonov sok na manjšem ognju zavremo in kuhamo od 20 do 25 minut. Neprenehoma mešamo! Postopoma dodamo rumenjake, vmes ves čas mešamo in kuhamo še pet minut. Zmes vlijemo v pekač. Naj počiva osem ur. Nato narežemo na kocke in ocvremo v vročem olju (180 stopinj Celzija). Piščančje prsi s krompirjevo pogačico

Piščančja prsa položimo v vrečko za vakuumsko pakiranje. Prelijemo z mlekom, dodamo maslo in vakuumiramo. Meso pustimo v vrečki 4, 5 ur, nato skuhamo pri 60 stopinjah Celzija in opečemo v ponvi. Prelijemo z reducirano brusnično omako. Vitlof prerežemo na pol. Mariniramo ga s soljo in sokom pomaranče ter opečemo na oljčnem olju.

Krompirjevo pogačico pripravimo tako, da v mešalniku do gladkega zmešamo 250 g kuhanega krompirja, 125 g beljaka, 1 jajce, 50 g moke, sol in poper. Iz zmesi oblikujemo pogačice in jih po obeh straneh opečemo na oljčnem olju. Puding iz trdinke z lešnikovo kremo in kandiranimi lešniki

Puding

Sestavine: 1 l mleka, 130 g sladkorja, 7 g soli, 70 g trdinke (polente), 2 jajci, 30 g masla

Priprava: Mleko, sladkor in sol zavremo ter dobro mešamo, da se sladkor raztopi. Počasi dodajamo polento. Na rahlem ognju kuhamo približno eno uro, vmes mešamo. Odstavimo. Postopoma dodamo jajca, mešamo in vrnemo na ogenj. Malo pokuhamo, znova odstavimo in vmešamo še maslo. Vlijemo v kozarce in ohladimo.

Lešnikova krema

Sestavine: 100 g lešnikove čokolade, 2 beljaka, 30 g vode, 35 g sladkorja, 80 g smetane

Priprava: Stopimo čokolado. Beljake zmešamo s 30 g sladkorja. Dodamo sladkorjev sirup, ki ga segrejemo do 100 stopinj Celzija, in mešamo, dokler se beljaki ne ohladijo. Ohlajeno maso dodamo čokoladi, potem vmešamo še stepeno smetano.

Kandirani lešniki

Sestavine: 30 g sladkorja, 30 g vode, 115 g olupljenih lešnikov

Priprava: Zavremo vodo in sladkor. Dodamo lešnike ter mešamo dobrih 5 minut oziroma toliko časa, da sladkor kristalizira. Nato grejemo še 5 minut, da lešniki karamelizirajo. Ohlajene na grobo nasekljamo.

Deli s prijatelji