PODELITEV

Blišč istrskega zelenega zlata

Objavljeno 20. marec 2012 07.30 | Posodobljeno 20. marec 2012 07.30 | Piše: Iztok Umer

Na jubilejni 20. zlati oljčni vejici sta za svoje olje naslov šampiona osvojila brata Robi in Dario Glavina iz Seče.

Istrski in briški oljkarji so že začeli spomladansko delo v nasadih, preden pa so se lotili tega opravila, ki bo zaradi dvotedenske februarske burje in nizkih temperatur zahtevalo precej tehtnega premisleka, katero vejo in vejico odrezati ali odžagati, so opravili še prerez kakovosti lanskega pridelka. Oljkarji slovenske Istre so se z vzorci svojih pridelkov udeležili vseh največjih in priznanih mednarodnih tekmovanj in poželi kup laskavih ocen in priznanj, tako da lahko mirne vesti zapišemo, da istrsko oljčno olje po kakovosti spada v sam svetovni vrh, zato ni čudno, da se ga je že oprijelo ime istrsko zeleno zlato. Tako je olje Borisa Jenka iz Bertokov iz oljk sorte frantoio v kategoriji srednje sadežnih olj osvojilo naslov šampiona na sejmu vseh sejmov, veronskem SOL, ki ga pripravljajo znotraj enega največjih vinskih sejmov na svetu, Vinitaly. Velike plakete so dodelili pridelkom Franca Janka Morgana iz Grintovca, Dušana Moljka iz Malije in Franka Lisjaka iz Šalare.

Največji tekmovalni festival

Šampionski naslov si je na 15. izvedbi tekmovanja Oleum olivarum v Krasici v hrvaški Istri prislužil Janko Bočaj iz Bočajev pri Marezigah, v slovenski Istri pa je potekal največji tekmovalni festival, na katerem so sodelovali pridelovalci ekstra deviških oljčnih olj iz slovenske in hrvaške Istre, Goriških brd in sosednje Doline pri Trstu, na jubilejni, že 20. zlati oljčni vejici, kjer sta za svoje olje naslov šampiona osvojila brata Robi in Dario Glavina iz Seče, naslov vicešampiona pa dve olji družine Franka Lisjaka, šampiona za ekološko pridelano pa olje Franca Janka Morgana.

Zlata oljčna vejica

Na letošnji razpis za zlato oljčno vejico se je odzvalo rekordno število pridelovalcev. Milena Bučar in Vasilij Valenčič iz izolskega laboratorija LABS sta prejela rekordnih 124 vzorcev, ki so jih ocenjevali izkušeni degustatorji z mednarodno licenco. Že podatek, da so izločili le štiri, ki niso izpolnili organoleptičnih zaznav za dosego oznake ekstra deviškega oljčnega olja, pove veliko o njihovi kakovosti, še več pa podatek, da je kar 105 vzorcev doseglo organoleptično oceno nad 7,5 točke, ki je pridelkom prinesla zlato oljčno vejico.

Ocenjevanje je potekalo v več fazah. Degustatorji so podeljevali točke v petih seansah, vsak pridelek je bil ocenjen dvakrat, skupna ocena pa je bila srednja vrednost vseh. Pri tem so upoštevali stroga navodila mednarodnega sveta za oljkarstvo, za katera velja, da ne sme biti večjih odstopanj med zaznavami posameznih degustatorjev. V drugi krog se je uvrstilo 20 olj z najvišjimi ocenami, med njimi so zatem izluščili 10 najboljših. Ta je zatem na Belvederu nad Izolo ocenjevalo kar 33 degustatorjev iz štirih držav. Po njihovih izjavah je bilo od desetih odličnih vzorcev težko izluščiti pet najboljših, še težje delo pa so imeli pokuševalci pri razvrstitvi vzorcev od prvega do petega mesta. Razlike so se merile v stotinkah točke.

Za prihodnost istrskega zelenega zlata se ni treba bati

Kot smo že omenili, so najvišjo oceno prisodili zvrsti olja iz belice, leccina, pendolina in buge, ki sta ga pridelala Robi in Dario Glavina, drugo mesto je pripadalo zvrsti olja oljarne Franka Lisjaka, tretje belici istega pridelovalca, četrto zvrsti iz belice, leccina, maurina, rašiola in maraiola Franca Janka Morgana, peto pa olju iz belice Franka Križmana iz Pobegov. Morgan si je prislužil še naziv šampiona za ekološko pridelano olje, šampion za sorto leccina pa je pripadal Agrolaguni iz Poreča.

Slavnostna podelitev letošnjih priznanj za zlato oljčno vejico je bila v nabito polni dvorani Avditorija Portorož, že obisk na sklepni prireditvi pa je pokazal, da se za prihodnost in kakovost istrskega zelenega zlata ni treba bati.

Deli s prijatelji