PRAZNIK OLJČNEGA OLJA

Bledež tako zelo častijo, da ima svoj praznik

Objavljeno 06. maj 2017 14.00 | Posodobljeno 06. maj 2017 14.12 | Piše: Janez Mužič

Na prazniku oljčnega olja in bledeža vsako leto navdušuje vrsta manj znanih jedi pa tudi zgodba, da so v istrski vasi Padna zgradili zvonik z izkupičkom od prodaje blitve.

Blitva je sveža na razpolago vse leto. Foto Janez Mužič

Tam ob morju in po istrskih gmajnah te dni poleg divjih špargljev, blušča in drugih užitnih rastlin na vrtovih ter njivah lepo uspeva tudi bledež. Kaj je to, vedo predvsem Istrani, drugi pa o tej rastlini, dokler ne izvemo, da gre za blitvo, le ugibamo. Uspeva vse leto in včasih se je z njo poleg oljkarstva, vinogradništva, sadjarstva in gojenja vrtnin preživljalo še zlasti veliko gospodinjstev okoli Padne.

Vaščani tako radi povedo, da so njihovi predniki prav z denarjem od prodane zimske ter letne blitve leta 1885 zgradili zvonik ob vaški cerkvi zavetnika kraja sv. Blaža. »Ko so gradili cerkev, so ugotovili, da bo za dokončanje zvonika zmanjkalo novcev in so se zbali, da bo prenizek. Odločili so se, da takega ne bodo imeli in da bodo zgradili višjega, ki bo, kot bog zapove. Denar za njegovo dokončanje so zbrali iz izkupička od prodaje bledeža, ki tu raste poleti in pozimi,« pove domačin in navdušen istrski kulinarik Robert Titan, ki je pred kratkim predstavil knjigo z recepti Istrske jedi z zgodbo. Tako so vaščani za 26,5 metra visok turn, ki ima tri zvonove, prispevali nekaj več kot 1600 takratnih florintov.

Ne samo zato je pokojni zgodovinar in znan raziskovalec avtentične istrske kuhinje ter tamkajšnji domačin Alberto Pucer bledežu v čast pred šestimi leti dal pobudo za prvi vaški Praznik olja in bledeža. Letos je bil že šestič in je prerasel v dvodnevno etnološko, družabno ter seveda predvsem kulinarično dogajanje. Domačini zatrjujejo, da daleč ni enake blitve in jo tudi zato skupaj z jedmi iz nje oziroma z njo spoštljivo častijo. Gospodinje so presenetile z nešteto dobrotami, ki močno presegajo vsem znano blitvo s krompirjem in seveda z nemalo česna, kakršno znajo drugje največkrat postreči predvsem kot prilogo ob ribah.

Vrata je odprlo 16 domačij in tudi na stojnicah po dvoriščih ter ozkih vaških ulicah ponujalo jedi. Poleg vse bolj cenjenih istrskih lokalnih sestavin se je tako našla v kruhu, žemljicah, polenti, polpetah, prežganki, fritaji, štrukljih, knedlčkih, palačinkah, enolončnicah, sipinem brodetu, testeninah in tudi slajših jedeh, kot so na primer zavitki, piškoti ter celo pralineji. S praznikom se tako odpira še ena čudovita in manj znana zgodba istrskega zaledja, ki ima tisti čaroben okus tamkajšnje kulinarike in kulture.

Bledež oziroma blitva ima že stoletja pomembno mesto v istrski kuhinji. Za pripravo jedi naj bi jo prvi začeli uporabljati stari Grki, k nam pa so jo verjetno prinesli Rimljani. Latinsko ime zanjo je beta in Istrani so ime bledež prevzeli od zahodnih sosedov Furlanov, ki ji pravijo blede. V primerjavi z drugo domačo zelenjavo ima to prednost, da je sveža na razpolago skozi vse leto. Ima zelo malo kalorij in kar nekaj drugih dobrih sestavin, kot so rudnine kalcij, kalij, magnezij, železo, mangan in fosfor. Bogata je tudi z vitamini B1, B2, B6, vitaminom C in betakarotenom, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Vsebuje folno kislino, ki skupaj z železom preprečuje in zdravi slabokrvnost, zaradi česar je še zlasti priporočljiva za nosečnice. Previdnost pri njenem uživanju priporočajo tistim z ledvičnimi kamni in putiko. Ker lahko vsebuje tudi veliko nitrata, nekateri svetujejo, da jedi iz nje ne pogrevamo in jo raje zavrzimo.

Svežo blitvo prepoznamo po krepkih steblih in listih brez rjavih lis, sicer pa svežo lahko hranimo zavito v vlažno krpo v predalu za zelenjavo hladilnika dva dni. Ker je običajno med listi in stebli nekaj peska ter zemlje, jo moramo pred pripravo temeljito oprati. Zaradi različnega časa kuhanja ločimo liste od stebla, s katerih odstranimo vlaknato lupino. Liste kuhamo kot špinačo, a ne predolgo. Stebla pa lahko narežemo na manjše koščke, ki jih kuhamo ali dušimo v pokriti posodi na oljčnem olju ali maslu do deset minut. Po tem času jim za nekaj minut lahko dodamo natrgane liste in jih skupaj dušimo še nekaj minut. Če proti koncu takšne toplotne obdelave dodamo limonov sok ali kis, listi ne bodo posiveli.

Sprehod po Padni je bil med njihovim praznikom sila kulinarično navdušujoč. Gospodinja Eva Plahuta je pripravila sarmam podobne zavitke iz listov blitve in polnjene z ječmenom. »Skuham cele liste blitve in posebej popražim čebulo, kuhan ječmen ter začinim s čemažem, timijanom, origanom in malo lešnikov nasekljam vmes. Zmes zavijem v liste blitve in še malo popečem v pečici,« je izdala svoj recept. Med drugim je ponudila blitvin zavitek in palačinke, napolnjene z nasekljano dušeno blitvo, ki ji je dodala še malo koščkov domače klobase.

Rozalija Horvat je skuhala koromač z blitvo in prežganko z blitvo. Za prežganko na oljčnem olju, ki mu doda malo masla, popraži moko, nato pa doda vodo, kumino, sol in, kot pravi, najpomembnejšo začimbo – veliko ljubezni. Blitvo skuha, zmeša in doda v prežganko, na koncu pa naredi še jajčni cvet, kot pravi zžvrkljanemu jajcu. Slaščičarka Petra Špeh je predstavljala celo vrsto slajših jedi z blitvo, od piškotov, zavitka s kombinacijo blitve in tartufov do pralinejev z blitvo. Pri Denisu Goji se je lahko okušalo polento z blitvo in stebla blitve v solati, ki je bila začinjena s česnom in oljčnim oljem. Pravi gurmanski užitek pa je bil v kotličku pripravljen sipin brodet z blitvo. Slednjega je iz lignjev pripravil tudi Robert Titan, poleg pa še celo vrsto dobrot. Spekel je ene stisnjenčke z bledežem, skuto in gorgonzolo in druge, kjer je gorgonzolo nadomestil parmezan. Spekel je tudi rogljičke s skuto in bledežem, potičko z bledežem in celo fritule. Vanje je v testo dodal nasekljane slane ribice in na kockice narezana stebla blitve, ki jih običajno zavržemo. Omenimo še Vesno Žerjal, ki je s svojo taščo med drugim pripravila polpete z blitvo, palačinke z blitvo in lososom, kruh z blitvo in korenčkom ter fritajo z blitvo ter panceto.

Za 4 osebe:

Testo

2 jajci

dobrih 10 žlic moke

3 dl mleka

1 dl mineralne vode z mehurčki

Nadev

1 kg blitve

0,5 kg mehke skute

sol

muškatni orešček

2 žlici mleka

Stepemo jajca, ki jim postopoma dodajamo moko, mleko, mineralno vodo in ščepec soli. Testo naj bo gladko in ne preveč redko ter naj nekaj časa počiva v hladilniku. Blitvo na kratko pokuhamo v majhni količini vode. Ko jo odcedimo, jo nasekljamo, zmešamo s skuto, solimo in dodamo muškatni orešček. Zmes naj bo kremasta in ne preveč tekoča. Še tople palačinke nadevamo, zvijemo vsako posebej, zložimo v pekač, po želji prelijemo s kislo smetano. Pekač damo za nekaj minut v pečico. 

Zavitki iz blitve

Za 4 osebe:

16 večjih listov blitve

300 g puranjega zrezka

50 g riža

1 jajce

9 žlic olja

1 čebula

sol, majaron

peteršilj, poper

2 dl belega vina

Liste blitve blanširamo, odcedimo, jim izrežemo peclje in po dva zložimo skupaj. Pecljev ne zavržemo, ampak jih nasekljamo. V ponvi segrejemo 5 žlic olja, dodamo sesekljano čebulo in na tanko narezane koščke puranjega mesa. Zmes začinimo z majaronom in peteršiljem ter prepražimo. Riž skuhamo ločeno v slani vodi in ga dodamo v ohlajeno zmes s puranom skupaj s sesekljanimi peclji blitve, jajcem, soljo in poprom. Dobro premešano zmes razporedimo po listih blitve, ki jih zvijemo kot sarme. Zložimo jih v lonec, prelijemo z vinom, malo vode in 4 žlicami olja ter vse skupaj dušimo 20 minut. 

Brodet iz lignjev in blitve

Za 4 osebe:

1 kg blitve

600 do 700 g zamrznjenih lignjev

1 čebula

3 do 4 stroki česna

4 do 5 paradižnikov ali pločevinka pelatov

2 dl belega vina

oljčno olje

sol, poper

Lignje odmrznemo in narežemo na srednje velike koščke. Nasekljano čebulo popražimo na oljčnem olju, in ko se zmehča, dodamo na drobno nasekljan česen, takoj za njim pa še lignje. Posolimo, popopramo in po 5 minutah zalijemo z vinom. Čez naslednjih 5 minut dodamo na kockice narezane paradižnike oziroma pelate. Kuhamo na zmerni temperaturi, dokler se lignji ne zmehčajo. Očiščeno blitvo blanširamo, odcedimo, nasekljamo in dodamo lignjem ter kuhamo še kakih 5 minut. Postrežemo lahko s polento. 

Pita iz blitve in skute

Za 1 pekač:

200 g blitve

300 g vlečenega testa

300 g polnomastne skute

3 jajca

180 g kisle smetane

sol

V posodi zmešamo skuto, jajca, nekaj kisle smetane, kuhano blitvo in sol. Pekač namažemo z oljem in ga obložimo z vlečenim testom, ki naj toliko sega čez robove, da bomo lahko z njim še popolnoma prekrili pito. Nanesemo zmes skute in blitve ter vse skupaj prekrijemo s plastjo vlečenega testa, ki sega čez rob pekača. Premažemo s preostalo kislo smetano in pečemo 45 minut na 175 °C. 



 

Deli s prijatelji