ZDRAVILNO

Aromatična kurkuma

Objavljeno 03. oktober 2015 14.00 | Posodobljeno 03. oktober 2015 14.00 | Piše: N. Z.

Kurkuma, aromatična indijska začimba, ki pri nas ni tako poznana, velja za pravo superhrano: uporabljajo jo na primer pri vetrovih in napenjanju, zlatenici, menstrualnih težavah, zobobolu, podplutbah in kolikah, varovala naj bi pred rakom in tudi alzheimerjevo boleznijo.

Najpogosteje jo dobimo v prahu. Foto: Shutetrstock

Kurkuma velja za srečno in sveto v Indiji, kjer jo uporabljajo že stoletja, v hindujskem spiritualizmu je igrala pomembno vlogo, še danes je priljubljena v religioznih obredih in na porokah, najpogosteje pa jo uporabljajo pri kuhi: je ena glavnih sestavin mnogo azijskih jedi.

Toda ni samo začimba, ampak pravo superzdravilo. Vsebuje mangan, železo, vitamin B6, veliko vlaknin in kalija, glavna zdravilna učinkovina pa je kurkumin, rumeno oranžno barvilo v njej. Kurkuma ima pomembno vlogo v tradicionalnih kulturah na vzhodu: že stoletja jo uporabljajo v kitajski in indijski medicini, zlasti jo časti ajurveda: deluje protivnetno, uporabljajo jo pri številnih stanjih, na primer vetrovih in napenjanju, zlatenici, menstrualnih težavah, zobobolu, podplutbah in kolikah.

Varovala naj bi pred nevrodegenerativnimi boleznimi, kakršna je alzheimerjeva: raziskovalci menijo, da je kurkumin dovolj močan, da bi razbil amiloidne plake v možganih, ki jih povezujejo s to boleznijo. Poleg tega deluje protivnetno, po nekaterih raziskavah naj bi blažila bakterijska vnetja in viroze, pomagala naj bi prebavi in celo prispevala k izgubi kilogramov, blažila naj bi revmatoidni artritis. Preprečevala naj bi tudi rakasta obolenja; neka študija je pokazala, da lahko v kombinaciji z zelenjavo, kot sta brokoli in cvetača, pomaga preprečevati raka na prostati. Obstajajo kazalniki, da naj bi kurkuma pomagala preprečevati raka na dojkah in trebušni slinavki ter kožnega raka. Seveda nihče ne trdi, da zdravi raka, je pa vendarle precej razlogov, da jo vključimo v vsakdanjo prehrano. Kurkumin niža holesterol, so pokazale študije, opravljene na živalih, in preprečuje nalaganje slabega holesterola (LDL) na stene žil.

Kurkume ni težko uporabljati, kot druge začimbe jo dodajamo jedem, ki jih bo lepo obarvala s svojo oranžno barvo – zaradi te so ji rekli tudi indijski žafran; pazite na prste in oblačila. Dobite jo v večjih trgovinah, večinoma v prahu. Izberite ekološko, da ne boste kupili še primesi, ki so daleč od zdravih. Po okusu je blago pikantna in malce grenka, uporabljamo jo lahko v najrazličnejših kombinacijah, sladkih in slanih – dodajte jo rižu in dušeni zelenjavi, leči, juham, pripravite lahko preprosto pomako: zmešajte jogurt, žlico (lahko veganske) majoneze, sol, poper in kurkumo, postrezite s stebelci zelene in na palčke narezanega korenja. Organizem kurkumo najlaže absorbira v kombinaciji z maščobo.

Pripravite lahko tudi zlato mleko: to ni nič drugega kot skodelica toplega mleka, kamor ste namesto kakava primešali kurkumo (za otroke zadostuje pol žličke). Segrejte mleko, denite vanj kurkumo, osladite z žličko medu, za še boljši okus lahko dodate malce kardamoma in cimeta ter popijte – najbolje zvečer, pred spanjem. Mimogrede: v kombinaciji s črnim poprom se njen učinek še poveča.

Deli s prijatelji