BABIČINA SKRINJA

Zavežite jo nežno

Objavljeno 08. julij 2012 15.50 | Posodobljeno 08. julij 2012 15.51 | Piše: A. F.

Modni dodatek, ki se je iz bojnih jarkov preselil v poslovno modo, tudi poleti ne počiva.

Kravato poznamo kot del poslovne mode, a njen izvor sega daleč v 17. stoletje, v čas hrvaških najemniških vojakov, ki so služili v Parizu v tridesetletni vojni. Najprej so bile narejene iz različnih vrst blaga. Vojaški oficirji in vitezi so si privoščili svilene, navadni vojaki pa bombažne. Svileni modni dodatek je bil dekorativni del obleke, ki je zaključil celoten videz, nosil pa je tudi sporočilno vrednost.

Poseben način zavezovanja svilnatih rut so prvi posvojili Francozi, saj je pisana raznolikost, ki je krasila vratove najemniških vojakov, hitro sprožila zanimanje cesarjevega dvora. Tako se je v francoščini uveljavila beseda cravate, pozneje pa so podobne izraze uporabljali tudi v drugih evropskih državah.

Kje se nosi danes?

Kravata je dandanes obvezen del poslovne mode. Znova je zaključek celote in hkrati označuje moč ter vpliv. Na izbiro so različni vzorci, dolžine in velikosti, zato imamo ogromno možnosti, da izberemo tako, ki se bo skladala tako z obleko kot s postavo. V zadnjem času so med modnimi ozaveščenci pravi hit tudi pletene kravate (najbolj zaželene so tiste z žlahtnim podpisom Hermesa), ki jih za aristokratsko-boemski videz ne kombinirajte s suknjičem, ampak s tajlirano jopico. V poznih večernih urah, ob neformalnih priložnostih, v klubih in diskotekah je še posebno seksi nekoliko bolj ohlapno zavezana ali kar odvezana in okrog vratu položena kravata.

image

Kako jo nositi?

Predvsem je treba paziti na barve. Najlažja je izbira enobarvne kravate, ki jo z lahkoto kombiniramo z vsako obleko. Moški naj bi imel v svoji omari vsaj eno črno, tisti bolj pogumni pa hranijo tudi vzorčaste in raznobarvne, ki jih je nekoliko težje družiti s preostalimi kosi oblačil. Ko jo snamemo, jo moramo obvezno razvezati, da s tem preprečimo poškodbe, ki bi se ob daljšem visenju v omari poznale na svili. Pomembno je nenapisano pravilo, ki pravi, naj moški s kratkim vratom nosi tanko, tisti s podolgovatim pa široko kravato. V teh primerih služi kot optična prevara, saj navidezno zoži ali razširi vrat.

Za koga?

Svilo okoli vratu zavezuje predvsem poslovni moški, ki želi sporočiti, da je vpliven in samozavesten. Kravata nikakor ni omejena na starost, saj jo mlajše generacije lahko nosijo v bolj sproščeni, nekonvencionalni obliki, prav tako nikakor ni omejena na spol. V drzne oprave si jo upajo umestiti mnoge ženske iz sveta slavnih. Ena izmed teh je gotovo igralka Ellen Degeneres, ki se s kravato pogosto pojavi imagecelo na rdeči preprogi. 

Mnenje: Milan Gačanovič, stilist

»Kravata je zaključek, zadrga obleke. Meni osebno se sicer zdi preveč formalna. Dober nadomestek oziroma casual odgovor na kravate nosijo Angleži, in sicer rutke. Vsekakor bi priporočal, naj se ji izognejo ljudje s širokimi in z nizkimi vratovi, ker ni videti dobro.« 

Deli s prijatelji