NAGRADE

Young@Squat so Trend

Objavljeno 11. december 2012 11.00 | Posodobljeno 11. december 2012 11.00 | Piše: Da. M., STA

Nagrade Trend tudi mladim oblikovalcem, ki delujejo pod okriljem Squat.

Včeraj so na Ljubljanskem gradu podelili nagrade Trend za vizualno ustvarjalnost. Nagrado za življenjsko delo je prejel pionir slovenske sodobne fotografije Stojan Kerbler, ki je med najbolj zaslužnimi za razvoj domače fotografske klubske scene. V skoraj 60-letni karieri je nastopil na številnih skupinskih in samostojnih razstavah – okrog 600 jih je bilo v nekdanji Jugoslaviji, še okrog 600 pa v več kot 50 državah po vsem svetu. Prejel je več kot 500 nagrad in priznanj. Njegova dela so odkupile pomembne svetovne fotografske zbirke.

Trende za posamezna področja pa so prejeli skupina modnih oblikovalcev Young@Squat, animator Rok Predin, umetnik Sašo Sedlaček in projekt KSEVT Vitanje.

Ustvarjalna heterogenost ključ do kakovosti

Skupino Young@Squat sestavljajo oblikovalci mlajše generacije Ana Jelinič, Anđela Lukanović, Ivan Rocco, Katja Magister, Sanija Reja, Peter Movrin, Dajana Ljubičić, Nina Tomažin, Špela Hvale, Nena Florjančič in Petja Zorec. Skupina ustvarjalno heterogenih avtorjev, ki deluje pod okriljem znamke Squat in mentorstvom Nataše Peršuh ter Zorana Garevskega, je vzorčni primer kakovostnega in sistematičnega dela, ki spreminja ne samo slovenski modni prostor, ampak lahko suvereno posega tudi v širši evropski kontekst, so povedali v utemeljitvi nagrade.

image
Skupina Young@Squat. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Predinova melanholična pravljičnost

V Londonu delujoči slikar, animator in režiser Rok Predin, ki je tudi glasbenik, je izdelal številne animacije, koncertne animacije in videospote za vrsto predstavnikov popularne glasbe in kulture. Tako naročena dela za produkcijsko hišo Trunk Animation kot tudi njegove kratke avtorske filme zaznamuje posebno vzdušje, ki je preplet melanholije, pravljičnosti, folklorizma in metafizike, hkrati pa igrivosti in nalezljivega pozitivizma. V njegovi estetiki so opazni formativni vplivi zagrebške šole risanega filma in drugih animacijskih paradigm iz nekdanjih držav Vzhodne Evrope, piše v utemeljitvi nagrade.

Smeti kot dileme sodobnosti

Vsa multimedijska in interaktivna dela Saša Sedlačka problematizirajo na videz vulgaren in obskuren fenomen smeti kot enega ključnih toposov sodobnega sveta, v katerem se zgoščajo ekološke, demografske, etične, pravne, ekonomske in politične dileme sodobnosti. Kljub potencialni subverzivnosti je njegov aktivizem, evidentno naperjen proti logiki globalne kapitalistične produkcije, v svoji osnovi dobronameren, iskren in utilitaren, včasih celo didaktičen in mestoma podkrepljen s pravšnjo dozo cinizma in humorja.

Kultura in vesolje v enem

Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij Vitanje KSEVT je kolektivni projekt, ki je po svoji zasnovi pravi unikum v svetovnem merilu. Idejni vodje Dragan Živadinov, Dunja Zupančič in Miha Turšič so za arhitekturno izvedbo angažirali arhitekturne biroje Bevk Perović arhitekti, Dekleva Gregorič arhitekti, Sadar Vuga arhitekti in Ofis, ki so se povezali v Arhitekturno združenje za Vitanje. Nastal je svojevrsten transcedentalni poklon Hermanu Potočniku Noordungu. KSEVT je, kot piše v utemeljitvi, vizionarski projekt, že kar realizirana utopija, kjer se srečujejo znanost in umetnost ter lokalno in globalno.

Deli s prijatelji