POSLIKAVA TELESA

Tetovaže: podpičje na koži kot simbol notranje moči

Objavljeno 14. oktober 2015 16.30 | Posodobljeno 14. oktober 2015 16.30 | Piše: Ajda Janovsky

Poslikave telesa in obraza so v sezoni 2015/16 bolj drzne kot kadar koli, osvajajo modne brvi. Hkrati ostajajo obvezni del sloga številnih zvezdnikov, poznavalcev mode in ljubiteljev modnih izzivov.

DSquared2 je z motivi, ki spominjajo na tatuje, poslikal jesensko-zimsko kolekcijo oblačil.

Čeprav smo večino gole kože že skrili pod dolge hlačnice in rokave, se raznovrstne poslikave telesa še ne poslavljajo iz prvih modnih vrst. Tako so sklenili guruji visoke mode. Med najopaznejšimi smernicami, ki so jih pokazali pri vplivnih znamkah, so poslikave obraza, ki običajno ostajajo del ekskluzivne modne predstave, letos pa jim poznavalci mode prerokujejo tudi pohod po ulicah.

Oboževalci ekstravagantnih kreacij Vivienne Westwood bodo obraze krasili z zlatimi bleščicami, pri Giambi modnim navdušencem priporoča miniaturne sličice, ki spominjajo na jamske in plemenske poslikave. Nič manj opazni, vseeno pa za kanček bolj konservativni bomo lahko v kreacijah znamke DSquared2 – za jesen in zimo 2015/16 so oblikovali linijo moških in ženskih oblačil z vzorci, ki spominjajo na tatuje.

Naj se lesketa

Bleščeče se in črne nalepke oziroma šimerji so bili pravi hit letošnjega poletja, modni poznavalci pa menijo, da niti v hladnejših dneh ne bi smeli utoniti v pozabo. Še posebno dobrodošli bodo v vročem ozračju klubov in diskotek, kjer tudi pozimi pokažemo malo več gole kože. Ker so na voljo v zlati in srebrni barvi, jih mnogo ljubiteljic nosi namesto klasičnega nakita, denimo zapestnice ali prstana. Ena od slavnih ljubiteljic tovrstne poslikave je pevka Beyonce.

Cena šimerčkov, kot pogovorno rečejo lesketajočim se začasnim tatujem, se giblje med dvema in 15 evri. »Trenutno so pri nas najbolj priljubljeni tatuji s sporočilom, tako imenovani statement šimerji. Raje kot za različne znake se odločamo za besede oziroma stavke, denimo Love never dies (ljubezen ne umre),« razkriva lastnica Šikamine Tanja Vogelnik. »Pri nanosu je treba dosledno upoštevati navodila. Sličico je treba nanesti na očiščeno, nemastno kožo. Z mokro krpo jo je treba držati na mestu vsaj 30 sekund. Na koncu moramo kožo obrisati s krpo in počakati pet minut, da se posuši,« opozarja Vogelnikova.

Diskretna belina

Zadnja smernica med trajnimi poslikavami telesa so beli tatuji, ki se podnevi komaj vidijo, ko so izpostavljeni UV-lučem, pa zažarijo. Čeprav je ideja belih tetovaž širitev ponudbe za ljudi, ki si zaradi službe ali drugih razlogov ne morejo privoščiti običajnih trajnih poslikav telesa, so postali prava modna muha – ponosni lastnici sta med drugim modna ikona Kate Moss in razvpita hollywoodska porednica Lindsay Lohan. Izdelujejo jih tudi v Sloveniji, vendar jim vidnejši domači tetovatorji večinoma niso naklonjeni.

Samoposlikava

Med priljubljenimi ponudniki začasnih tatujev je spletna trgovina getinkbox.com, kjer so na voljo domiselne kožne sličice več umetnikov. Tetovaže, ki na koži ostanejo približno 14 dni, je mogoče naročiti tudi k nam. Cena ene je 19 dolarjev (17,8 evra). Tatu si nanesemo sami, postopek pa je dokaj preprost: na umito in suho kožo postavimo matrico in jo na debelo napolnimo s črnilom. Sličica se suši od uro in pol do dve uri. Posebnost getinkbox.com je organsko črnilo, narejeno iz sadja.

Po tatu h kozmetičarki

Začasne poslikave prav tako ponujajo kozmetični saloni – tudi slovenski. Cena je odvisna od velikosti sličice, za manjše je treba odšteti manj kot 10 evrov, večje lahko stanejo 30 evrov ali več. Lahko so barvne ali pa takšne, da spominjajo na prave tetovaže. Mnogo kozmetičnih salonov, med njimi Medicinsko-estetski center Perfect Body iz Maribora, ponuja zabavne dodatke, kot so bleščice ali kamenčki swarovski.

Klasika

Klasični tatuji že dolgo niso več domena posebnežev z roba družbe. Zanje se odločajo številne zvezdnice in manekenke. Priljubljeni so pod prsmi, tam ga nosi Rihanna, in na notranji strani ustnic, kot ga ima Miley Cyrus. Med motivi izstopajo majhni znaki na zapestju, denimo za neskončnost. Kate Moss ima na zapestju sidro. Priljubljeni so tudi različni napisi. Te ima mnogo domačih znanih obrazov, denimo Maša Medik. Pevka nosi na lopatici napis v angleščini Never a failure, always a lesson (na napakah se učimo).

Po besedah domačih tetovatorjev so motivi, ki si jih damo delati Slovenci, nadvse raznoliki, zelo različne so tudi cene, ki jih plačujemo: če je treba za manjšo sličico odšteti le nekaj deset evrov, lahko večje, unikatne umetniške poslikave, kot jih med drugim izdelujejo v Red Cat studiu v Ljubljani, stanejo tudi do 1000 evrov.

Po samomoru ločilo

Med priljubljene motive trajnih poslikav spada podpičje. Prva ga je za poslikavo telesa uporabila ameriška umetnica Amy Bleuel. Leta 2013 je s tem ločilom na svoje telo za vselej zapisala tragični življenjski dogodek, očetov samomor. Rodil se je projekt Podpičje, ki ima danes spletno stran in številne sledilce na družabnih omrežjih. Namen je dajanje ljubezni in upanja vsem, ki se spopadajo z depresijo, samomorom, zasvojenostjo in samopoškodbami. Podpičje, ki v slovnici označuje premor, je postalo simbol notranje moči, s katero se je treba soočati ob življenjskih prelomnicah.

Proti mučenju živali

Priljubljen motiv pri zagovornikih živalskih pravic je število 269. To je serijska številka, s katero je bil ožigosan teliček, vzrejen za zakol. Njegovo žalostno življenje kot enega od delov v verigi prehrambne industrije je spremljala skupina 269 Life. Ljubitelji živali po vsem svetu s številko 269 na koži izražajo nasprotovanje tovrstnemu mučenju živali v mesnopredelovalnih obratih. 

Deli s prijatelji