PRAVA PREHRANA

Pet nasvetov za ohranjanje idealne teže

Objavljeno 14. avgust 2012 11.00 | Posodobljeno 14. avgust 2012 11.00 | Piše: A. F.

Četudi nam z različnimi shujševalnimi dietami uspe shujšati, je treba novo stanje tudi obdržati.

Mnogi se namesto za redno in zmerno rekreacijo odločajo za intenzivnejšo vadbo ob koncih tedna.

Shujševalne diete so modna muha 21. stoletja in zdi se, kot da se vsak dan pojavi nov recept, ki je resnično »ta pravi« za izdelano postavo. Ob poplavi teh raznolikih receptov pa pogosto pozabljamo, da izguba kilogramov ni tako težka naloga, kot je to, kako novo težo nato tudi obdržati. Večina ljudi, ki se poslužuje shujševalnih diet, namreč želeno težo doseže, a se kaj kmalu številka na tehtnici vrne na prejšnje vrednosti.

Zato smo pozornost namenili vzdrževanju teže in nasvetom, ki nam bodo pri tem pomagali. Začnemo, kot seveda vsako jutro, z zajtrkom.

Zajtrk je obvezen

Jutranji obrok nam da energijo, ki jo potrebujemo za svež zagon v nov dan. Ta obvezna rutina nas bo preskrbela z vsem potrebnim do enajste ure dopoldan, ko je čas za malico. V vmesnem času telo ne bo iskalo priložnostnih posladkov ali priboljškov, ki so glavni razlog za pridobivanje kilogramov.

Zajtrk naj bo sestavljen iz žitaric, proteinov, vlaken in zdravih maščob. Poleg tega pa naj vam mleko, mlečni izdelki in sadje, kot so banane, ne uidejo.

Premišljena malica

Najboljši recept za ohranjanje občutka sitosti so proteini. Dobra izbira za malico so tudi oreški in sadje, ki vas bo nasitilo za nadaljnje tri ure.

Ogljikovi hidrati so dovoljeni

Brez skrbi. Tudi ogljikovi hidrati, ki jih diete pogosto označujejo kot edini razlog za odvečne kilograme, so dovoljeni. A ne vsi. V prehrani so zaželeni predvsem tisti, ki so polni vlaknin, vitaminov in mineralov. Gre za kompleksne ogljikove hidrate, ki so, če poenostavimo, temne barve. To je, denimo, rjavi riž, katerega lastnost je med drugim ta, da bo podaljšal občutek sitosti. Izbirajte nepredelano hrano, ki ne vsebuje dodanega sladkorja, saj se tisti pravi sladkor, fruktoza, nahaja ravno v neobdelanem sadju.

Uživajte maščobe

Maščobe niso le slabe. Poznamo jih nekaj vrst, ki ugodno vplivajo na naše zdravje in prebavo. Med njimi je denimo skupina maščobnih kislin omega 3, ki blagodejno vplivajo na zdravje srca, ožilja, možganov in kože, najpogosteje pa boste omenjene maščobe našli prav v ribah, ki naj bi se praviloma znašla na našem krožniku vsaj enkrat tedensko.

Pijte dovolj vode

Voda predstavlja samo jedro nas samih, saj naše telo v več kot sedemdesetih odstotkih sestoji prav iz nje. Skozi ves dan je priporočljivo popiti zadostno količino vode, saj je lakota, ki jo čutimo v želodcu, pogosto varljiva. S tem nam telo sporoča, da smo na robu dehidracije in nujno potrebujemo to življenjsko pomembno tekočino. Stalna hidracija se bo odražala v vaši energiji kot tudi pri zdravju vaše kože. Voda poskrbi za odvajanje toksinov in odpadnih snovi iz telesa ter ima tudi prečiščevalno vlogo. Kozarec vode pred kosilom pa bo poskrbel tudi za to, da se boste lažje izognili prenažiranju ter s tem pojedli obrok v zdravi količini.

Deli s prijatelji