CMBN

Novi oblikovalski kolektiv, nove zgodbe

Objavljeno 14. januar 2013 19.50 | Posodobljeno 14. januar 2013 19.51 | Piše: A. F.

Na slovenski oblikovalski sceni se je oblikoval kolektiv, ki bo skupaj ustvarjal štiri različne zgodbe.

Plastenje Tineta Kozjaka se opira na minimalizem.

Prava redkost je, da na slovenski modni sceni doživimo nove načine predstavitve kolekcij, saj se zdi, da smo ujeti v standardni model, ki pa ne zadošča več globalnim trendom, ki bi jih veljalo spremljati in se od njih kaj naučiti. V minulih dneh pa smo na modnem parketu vseeno doživeli piš svežega vetra v oblikovalska jadra, saj so nam modni oblikovalci Anja Dragan, Matjaž Komel, Tine Kozjak in Janja Videc pripravili popolnoma drugačno predstavitev novega kolektiva, ki ga sestavljajo. Svoj prvi projekt so naslovili Call me by the name in se z njim premierno predstavili širši javnosti.

Individualen oblikovalski izraz

Gre za skupino mladih modnih oblikovalcev, v okviru katere vsak posameznik prezentira svoj individualni oblikovalski izraz. Med seboj se sicer izrazito razlikujejo, saj temeljijo na tem, da se bodo tudi v prihodnje razvijale štiri različne zgodbe, podkrepljene s skupnim pogledom na modno estetiko, trende in inovacije.

V zadnjem letu je vse popularnejši modni film, ki oblačila predstavi v popolnoma drugačni in bolj živi luči, kot to uspeva fotografijam ali celo modnim revijam, in prav njihova prva skupna predstavitev je videoizdelek s prikazom najnovejših kolekcij, nastalih kot odziv na dogajanje na domačem modnem prizorišču.

Med realnim in nerealnim

Anjo Dragan je pri ustvarjanju vodila misel na to, kje so meje med realnim in nerealnim, živim in neživim ter božanskim in človeškim. Zamislila si je, kako bi bilo, če bi vsak od nas imel svoj superjaz, svojo inkarnacijo oziroma avatarja, ki bi se namesto nas pojavljal v drugem času ali v drugem prostoru. Kolekcija predstavlja podobe manifestacij božanstva v človeški obliki, kot jih vidi oblikovalka. Njen glavni material je poliuretanska pena in z raziskovanjem njenih lastnosti je razvila različne tehnike ter jih sestavila v nove oblačilne silhuete. Njeni kosi so upodobitev sofisticiranosti, ki zna navdušiti prav vsakega ljubitelja visoke mode.

Minimalističnost in subtilnost v enem

Subtilnost in minimalističnost sta zaščitni znak drugega oblikovalca skupine Tineta Kozjaka, ki ju nadgrajujejo še enostavne, čiste linije. V svoji najnovejši kolekciji se je ukvarjal s plastenjem različnih materialov, od lahkotnih prosojnih tkanin do težjih in takšnih s poudarjeno teksturo. Barvna paleta poleg prevladujoče beline vključuje še zlato in sivo. Silhueta telesa je zaradi raziskovanja novih oblik zabrisana, hkrati pa omogoča preoblikovanje s kombiniranjem posameznih oblačilnih kosov.

Ilustrirano

Prevladujoč element, ki se pojavlja skozi celotno kolekcijo tretjega oblikovalca skupine Matjaža Komela, so avtorske ilustracije v tehnikah digitalnega tiska in sitotiska. Pojavljajo se v različnih barvnih variacijah, kar vključuje blede pastelne tone ter zlate in črne elemente. V ilustrativnem vzorcu so prikazani namišljeni liki in navezava na tarotske karte.

Dekorativni umetnostni slog

Četrta članica skupine je oblikovalka Janja Videc, ki je vizualno inspiracijo za snovanje kolekcij našla v izrazito dekorativnem umetnostnem slogu art deco, v njegovi arhitekturi, umetnosti, grafikah in interierju. Art deco izžareva eleganco, modernost in funkcionalnost, te karakteristike pa je želela prenesti v kolekcijo oblačil. Nove forme je iskala z eksperimentiranjem s kroji in jih nadgradila z avtorskimi potiski. Oblačila so kombinacije kontrastnih materialov, ki se med seboj dopolnjujejo kot pri tehniki kolažiranja.

Celotna slika štirih različnih kolekcij, združenih pod eno ime, nas lahko navdaja z upanjem, da se tudi v slovenskem modnem prostoru obetajo svežina in novi oblikovalski presežki.

Deli s prijatelji