OBLIKOVALKA NAKITA

No, to je bilo pa za srečo

Objavljeno 11. julij 2015 19.00 | Posodobljeno 11. julij 2015 19.00 | Piše: Melita Meršol

Adela Ficko. Mlada oblikovalka, ki ustvarja pod znamko Dendica nakit. Prihaja iz manjše vasi na Kočevskem in je tik pred diplomo na ljubljanski pravni fakulteti.

Čeprav je izbrala povsem drugo smer študija, je začela nakit izdelovati ravno med študijem – za kratek predah od učenja. Sprva zase, kasneje pa se je zaradi velikega zanimanja odločila, da poskusi tudi s prodajo. V njeni delovni sobici je najprej nastajal pisan nakit iz polimerne gline, pred kratkim pa je začela izdelovati še steklenega s pridihom narave. Šiva tudi predpasnike.

Zakaj je nakit Dendica drugačen in komu ga namenjate?

Ima dve glavni liniji: iz polimernih mas ter stekleno. Prva je namenjena vsem, ki imajo tako kot jaz radi barve. Gre za pisan, opazen nakit različnih oblik in velikosti, za tiste, ki se ne bojijo izstopati. Steklena linija pa je bila zasnovana za vse, ki prisegajo na elegantnejši nakit. Posebnost je, da si vsakdo lahko izbere svojo obliko in svoje polnilo in tako ustvari lasten, unikaten kos. Značilnost vseh izdelkov Dendica pa je cenovna dostopnost.

Kaj ime pravzaprav pomeni? Se nanaša na dendi slog?

»Ime« je nastalo že zelo davno, ob ustvarjanju svoje znamke pa sem se ponovno spomnila nanj. Ko sem bila majhna punčka, mi svojega imena nikakor ni uspelo pravilno izgovoriti. Namesto Adela sem na vprašanje, kako mi je ime, vedno odgovorila Dendica.

Vas oblikovanje nakita že od nekdaj zanima?

Odraščala sem na deželi. Nisem se igrala s punčkami, pomerjala oblekic... Moja družba je bila pretežno fantovska, igrala sem nogomet, plezala po drevesih. Obleke, nakit in druge »ženske« stvari so me začele zanimati šele v puberteti. Z oblikovanjem nakita pa sem se pravzaprav začela ukvarjati med študijem. Razvila sem svoj stil oblačenja in včasih je bilo težko najti kos nakita, ki sem si ga zamislila, ali pa je bil zame kot študentko cenovno nedostopen. Tako sem si ga začela izdelovati sama.

Od kod črpate navdih in kaj pomeni narediti dober kos?

Navdih kar prihaja. Idej imam toliko, da jih le s težavo sproti uresničujem. Ves čas kaj poskušam in kombiniram. Trenutno so mi zelo všeč geometrijski vzorci, ki v zadnjem času prevladujejo predvsem pri izdelkih iz polimerne mase, a navdih še vedno najpogosteje najdem v naravi. Ne vem, zakaj, morda tudi zato, ker sem večino življenja preživela na deželi. Ko se sprehajam s psičko, opazujem vzorce, ki bi jih lahko poustvarila, barvne kombinacije travniškega cvetja, ki bi jih lahko uporabila kot polnilo. Zanimivo, pred dnevi sem navdih za novo (jesensko) kolekcijo steklenega nakita dobila v trgovini za opremljanje doma, ko sem v stekleni bučki opazila posajeno rastlino. Že testiram, ali bi lahko pravo, živo rastlinico »posadila« tudi v svoj obesek. Dober kos je zame tisti, ki ga njegove lastnice rade in z veseljem nosijo.

Opišite nam, prosim, proces.

Pravzaprav se ne morem odločiti, kaj mi je ljubše. Polimerna glina mi je všeč, ker je možnosti za ustvarjanje neskončno – zelo rada eksperimentiram. Ves čas preizkušam nove tehnike, pripomočke. Edina stvar, ki je resnično ne maram, je končno brušenje izdelkov. Tega pri steklu ni. Z veseljem izdelujem tudi steklen nakit. Še posebno všeč mi je mešanje polnil – včasih nastanejo kombinacije, na katere niti pomislila ne bi.

Kaj vse, po vašem mnenju, odseva steklo?

Eleganco in čistost.

Kje naberete cvetlice in po kakšnem ključu jih vstavljate v posamezne kose?

Vse rastline so nabrane na Kočevskem. Nekaj jih raste na domačem vrtu (sivka, vrtnica, ognjič...), druge naberem v naravi. V posamezne kose jih najpogosteje vstavljam po trenutnem navdihu, včasih povprašam za nasvet koga od bližnjih. V zadnjem času veliko izdelkov nastane tudi po željah strank, ki si same izberejo polnilo.

Verjamete, da razbito steklo prinese srečo?

Hm. Navajena sem reči: No, to je bilo pa za srečo. Spomnim se, da mi je to vedno govorila mami, ko se je doma kaj razbilo. Vsekakor s tem ne povezujem slabih stvari, ne morem pa ravno reči, da v to sveto verjamem. Malo pa mogoče res.

Katero od znanih osebnosti si predstavljate za svojo ambasadorko in zakaj?

Polimerne mase – v Sloveniji Alya ali Nina Osenar, če pokukam čez meje, pa bi to zagotovo bila Katty Perry. S svojimi osebnostmi bi lahko super predstavile pisane izdelke nakita Dendica. Nobena se ne boji izstopati ali biti v središču pozornosti in mislim, da bi le stežka našla bolj primerne ambasadorke. Stekleni nakit – Robin Wright, Taylor Swift, pri nas Katarina Čas – izražajo eleganco in čistost.

Barve letošnjega poletja?

Vse od turkizne, modre do zelenih odtenkov, pa jagodna.

V kaj bo odrasla Dendica?

Upam in si prizadevam, da bodo ime oz. izdelki nakita Dendica postali prepoznavni tako v Sloveniji kot zunaj naših meja. Možnosti in priložnosti za to je oziroma bo veliko in verjamem, da mi bo s trudom, korak za korakom, uspelo.

Kje prodajate svoj nakit in ali se da od tega živeti?

Udeležujem se različnih sejmov po Sloveniji – največkrat me lahko najdete na ljubljanskem Artishu, izdelki pa so tudi že na poličkah nekaterih trgovin v Sloveniji. Trenutno so na voljo v Kranju, Celju, Rogaški Slatini, Šentjerneju, Kočevju. Število trgovinic se povečuje in upam, da bodo že kmalu našli prostor tudi v Ljubljani. Pred nekaj dnevi je luč sveta ugledala moja spletna trgovina. Želela pa bi se uveljaviti tudi zunaj meja. 

Deli s prijatelji