V LONDONU

Naša Lara, članica britanskega imperija

Objavljeno 30. november 2015 11.15 | Posodobljeno 30. november 2015 11.15 | Piše: Alenka Kociper

Lara Bohinc, ena najbolj prepoznavnih in inovativnih svetovnih oblikovalk nakita, je sinonim za uspeh, o kakršnem se večini niti ne sanja. Z delom, vztrajnostjo in nadarjenostjo je v Londonu ustvarila zavidanja vredno kariero.

Lare Bohinc se spominjam kot najstnice, ki je konec 80. let obiskovala eno od ljubljanskih slikarskih šol. Lepa mlada temnolaska s svojstvenim slogom oblačenja je delovala odločno in ambiciozno. Bržkone se je pripravljala za sprejemne izpite na akademiji za likovno umetnost, ki jo je pozneje tudi končala. Zatem je nisem več srečala, a ko se je čez leta začela pojavljati v medijih kot uspešna oblikovalka nakita, ki je kariero zgradila v Londonu, nisem bila preveč presenečena.

Slovenci radi beremo zgodbe o rojakih, ki jim je uspelo v tujini, na katerem koli področju. Po eni strani občudujemo njihov uspeh, po drugi pa jim malce zavidamo pogum, ki ga sami ne premoremo. Kar se tiče Lare Bohinc, pa nam še zlasti godi dejstvo, da se ob omembi njenega imena v tujih medijih zmeraj zapiše, da prihaja iz Slovenije. Čeprav živi v Londonu že več kot 20 let, ima tudi britansko državljanstvo in je pred leti postala članica kraljevega reda MBE oziroma »članica britanskega imperija«, je še vedno oblikovalka s koreninami v Sloveniji, kar vedno poudari.

Poletela z Boeingom 747

Lara Bohinc je ena tistih, ki so zmogli. Dovolj poguma, vztrajnosti in ambicij, najbrž tudi nekaj norosti, in njena pot od ljubljanske akademije, kjer je študirala industrijsko oblikovanje, do prestižne blagovne znamke Lara Bohinc, s katero se med drugim kitijo zvezdnice svetovnega slovesa, je fascinantna. Že med študijem je začela izdelovati nakit, ki jo je vselej privlačil, in ker v domovini ni bilo šole, kjer bi nadgrajevala svoje znanje o obdelavi in vlivanju kovin, se je odločila za tujino. V Londonu je bila sprejeta na magistrski študij na prestižni Royal College of Art, nato pa je šlo samo navzgor. Težko si sicer predstavljamo, koliko garaškega dela je bilo potrebnega, da so jo opazili v trdem svetu mode, a kaj kmalu je sodelovala z imeni, kot je Lanvin, Gucci ali Cartier, s katerim je še danes povezana kot svetovalka. Sprva je delala sama v majhnem studiu, potem se je začela povezovati z drugimi mladimi oblikovalci. Leta 1997 je prejela nagrado za najboljšega mladega oblikovalca (new generation design award) in še isto leto odprla lastno podjetje. Precej drzna poteza za 25-letno dekle, a očitno se je obrestovala. Najprej ga je poimenovala Lara Boeing 747, pozneje Lara 107, danes pa je po vsem svetu, to že lahko rečemo, tudi med svetovnimi zvezdami, uveljavljena njena modna znamka Lara Bohinc.

Vesolje navdih 
in meja

Ustvarja kolekcije, ki jih navdihujejo vesolje, planeti, zgodovina, imenujejo se na primer Eclipse, Palladium, Collision, Planetaria, Solaris, najnovejša pa je posvečena hitrosti in športnima zvezdnikoma, smučarju Stenmarku in vozniku formule 1 Schumacherju. Prstani, zapestnice, verižice in ogrlice, seveda uhani, manšetni gumbi za moške, mehke, zavite linije. Pozlačeno, posrebreno, platinasto, medeninasto. Nakit Lare Bohinc je prestiž, ki si ga glasno ali potiho želijo ženske, ki imajo rade prefinjeni glamur, kakršen pritiče pravim damam. Zato Lara Bohinc tudi ni poceni. Ne le zaradi uveljavljenega imena, temveč predvsem zaradi vrhunskega dizajna in prav takšne izdelave. Rada poudari, da ne mara cenenih izdelkov, a ne zato, ker so slabše kakovosti, temveč zato, ker na račun njihove poceni izdelave nekdo trpi.

O prestižu priča tudi dejstvo, da njen nakit vztrajno kroži med svetovnimi zvezdami, nosijo ga igralke, športnice, tudi dame iz visoke politike. Da je nadvse cenjena v novi domovini, pove zgodba o tem, kako je pred leti Samantha Cameron, žena zdajšnjega premierja Davida Camerona, takrat še opozicijskega vodje, kos njenega nakita podarila ameriški prvi dami Michelle Obama.

Sama proti vrhu

Področje ustvarjanja je v zadnjih letih precej razširila, po torbah in drugih modnih dodatkih, kot so šali, pasovi in sončna očala, se spogleduje še s pohištvom in malimi dodatki za dom, kot so svečniki ali stojala za knjige. Oblikovala je prestižno klubsko mizo Solaris Kinetic Table, narejeno iz marmornih plošč, ki se poljubno premikajo, kot planeti v vesolju, za oblikovanje oblačil pa pravi, da je to preprosto ne zanima.

Najbrž je tudi ne bomo videli poslovno v Sloveniji, saj je v Londonu, tako kaže, trdno v sedlu. Poleg poslovnega imperija si je tam ustvarila dom in družino, o kateri pa v medijih, razen tega, da je mati hčerke Coco, ne bomo zasledili prav veliko. Lara Bohinc pač ni človek, ki bi se izpostavljal s podrobnostmi iz zasebnega življenja. Dovolj pove s svojim delom. Ki je fascinantno, to že moramo priznati, zlasti zato, ker je vse ustvarila sama, v tujem svetu in brez podpore in zvez, ki bi jo potiskale proti vrhu.

Geraldine Chaplin, hči slavnega filmskega igralca Charlieja Chaplina, je nekoč povedala, da si je neskončno želela postati balerina. A kljub vsem prizadevanjem in napornim treningom je že kmalu postalo jasno, da nikoli ne bo solistka, o čemer je sanjala. Do zbora bi že prišla, za primabalerino pa preprosto ni bila dovolj dobra. Nikakršnih možnosti ni imela, in to kljub očetovi slavi in vplivu. Je pa postala priznana igralka. Tako je s tem, na nekaterih področjih moraš biti preprosto dober in najboljši, če hočeš uspeti. In za Laro Bohinc se zdi, da ji je uspelo le zato, ker je dobra, najboljša.

 

Deli s prijatelji