LEPOTNI NASVET

Nad gube 
z umetno kožo

Objavljeno 16. maj 2016 13.40 | Posodobljeno 16. maj 2016 13.42 | Piše: Mišo Renko

Profesor na MIT Robert Langer je patentiral novo vrsto umetne kože, ki učinkovito odpravlja gube in poškodbe povrhnjice.

Nenehen boj znanosti proti gubam je prinesel nov uspeh. Pozabite na kreme, gele in razne druge pripravke, s katerimi je mogoče bolj ali manj uspešno polikati nagubano kožo. Dr. Robert Langer, profesor na sloviti ameriški univerzi MIT (Massachusetts Institute of Technology), je patentiral novo vrsto umetne kože, ki tudi odpravlja gube in druge poškodbe povrhnjice, vendar so možnosti njene uporabe precej širše od zgolj uporabe v kozmetiki.

Nevidna folija

»Približno osem let sem porabil za to, da sem odkril to formulo. Preizkusil sem številne polimere, da bi dobil vse tiste lastnosti, ki sem jih potreboval: ustrezno prožnost, trdnost, kompatibilnost s človeško kožo, povrhu sem želel doseči še preprosto uporabo novega polimera, ki bi ga lahko uspešno nanesli na svojo kožo,« je povedal Langer, ki je o svojem odkritju objavil tudi znanstveni članek v prestižni reviji Nature. Langerjev umetni polimer, v katerem so za gradnike uporabili molekule silikona in kisika, še nima komercialnega imena, vendar ga bodo predvidoma že v kratkem začeli proizvajati in prodajati na trgu kozmetičnih izdelkov, kjer profesor ni novinec.

Vsestranska uporaba

Nadomestno kožo bi lahko uporabljali tudi za zdravljenje ran, saj deluje tudi kot ovira, ki preprečuje morebitne okužbe. »Ustvariti nekaj, kar je podobno naši povrhnjici, je zelo zapleteno. Pred nami so poskušali že mnogi, vendar njihovi materiali niso bili tako prilagodljivi in funkcionalni, poleg tega pa so povzročali draženje kože,« ugotavlja Barbara Gilchrest, dermatologinja, ki je sodelovala pri preizkušanju nadomestne kože.



In kakšna sploh je ta umetna koža? Najlaže bi jo opisali kot nekakšno nevidno folijo, ki jo ustvarimo z nanosom dveh sestavin na kožo. S tem dobimo tenko plast, ki zgladi naše gube, prekrije razne nepravilnosti, kot so manjše brazgotine ipd., in se po dosedanjih dognanjih vede zelo podobno kot prava koža. Vse skupaj je slišati (in tudi videti) več kot obetavno, vendar obstaja tudi določena slabost: rok trajanja te naše pomladitve je trenutno zgolj 24 ur.

Možnosti uporabe v medicini

Na kožo najprej nanesemo gel, ki je podoben kremi, takoj zatem pa še pripravek, s katerim naša koža dobi nov videz. Tudi po tem filmsko tankem nanosu ostane koža prožna, razne nepravilnosti in gube pa izginejo. Nadomestno kožo lahko zmočimo in tudi umivamo z milom, prvi poskusi na nekaj sto ljudeh pa niso pokazali nobenih stranskih učinkov.

Umetna koža boljša od neotensila

Ameriška kozmetična družba Living Proof, njena solastnica je tudi znana igralka Jennifer Aniston, je na trg pred časom že poslala »čudežni
komplet«, ki v pičlih treh urah odpravi podočnjake. Imenuje se neotensil in stane 500 dolarjev, žal pa njegov učinek izgine že po približno 16 urah.
Tudi ta pripravek je nastal v raziskovalnem laboratoriju profesorja Roberta Langerja.


Seveda imajo znanstveniki z nadomestno kožo precej bolj ambiciozne načrte kot zgolj uporabo v kozmetični industriji. »Lastnosti človeške kože se z leti spreminjajo, vzroki za spremembe pa so lahko tudi bolezenski, saj je kožnih obolenj veliko in so tudi vse bolj razširjena. Že zdaj imamo na voljo razne oblike zdravljenja mehaničnih in fizioloških poškodb kože, vendar jih le malo deluje na obe vrsti hkrati,« pravi Robert Langer. Obetajo si, da bi lahko s to silikonsko povrhnjico zdravili tudi razne ekceme in luskavico, vendar bodo za to potrebne še nadaljnje raziskave.

Deli s prijatelji