LUKA NEBEC

Moški postane pravi moški, ko pride prvič k brivcu

Objavljeno 04. december 2017 14.00 | Posodobljeno 04. december 2017 14.00 | Piše: Anita Krizmanić

Ob vstopu v salon Ljubljanskega brivca se ženska med mojstri s predpasniki in bradači, ki potrpežljivo čakajo na poteze ostre britve, počuti nekoliko nenavadno. Vonj po usnju, pogled na edinstveno vzdušje, ogledala, revije za moške in razvajanje, ki je namenjeno le ponosnim lastnikom obraznega okrasja, so dovolj, da ženska zelo hitro spozna, da tam nima česa početi. To je (k)raj, ki je namenjen le moškim, in tam ni prostora za babji čvek.

Tudi oblikovanje brade je umetnost, pravi Luka Nebec. FOTO: Jože Suhadolnik, Matic Kremžar

Pri Ljubljanskem brivcu pravijo, da je bog najprej ustvaril brivca, potem pa sebi brado, zato pri njih v zadnjih dveh letih v ospredje ponovno postavljajo tradicijo in s sodobnim pristopom oživljajo starodavno obrt. Prvinska brivska izkušnja se namreč lahko zgodi le pri brivcu, na posebnem brivskem stolu, z mojstrom v predpasniku, s čopičem, ostro britvijo ter s popolno potezo umirjene roke. »Na tem nivoju, kot delamo mi, smo prvi. Mogoče je kdo to počel doma v garaži, tega pa ne vem. Želimo si ločiti moškega frizerja od ženskega, saj gre za posebno, moško doživetje,« pojasni nabriti brivec in vodja Ljubljanskega brivca Luka Nebec. »Če si moški pušča in sam ureja brado, se ne vidi iz vseh zornih kotov in se lahko uredi samo spredaj. Sam sebi je videti dobro, toda mi denimo vidimo, da ima podbradek. Moški si sami zelo težko urejajo dolžino.

»Moški brez brkov je kot ženska z brki!«

No, potem pa je tukaj tudi doživetje s toplimi brisačami, vse to, kar smo nekoč gledali v gangsterskih filmih. To je zagotovo posebno doživetje in ne pravijo zastonj, da moški postane pravi moški, ko pride prvič k brivcu,« nam Luka pričara vzdušje v salonu. Pojasni, da urejanje brade traja od 20 do 45 minut. »Najprej uredimo brado, nanjo nanesemo kremo in olje pred britjem, na brado položimo vročo brisačo, naredimo peno iz mila in jo zmešano s čopičem, jo v nekaj minutah nanesemo na brado, obrijemo ter na brado položimo hladno brisačo. Po vsem tem na vrsto pridejo izdelki za nego po britju. To je poseben občutek, ki ga nekateri moški primerjajo s savno, večinoma pa pravijo, da gre za izjemno sproščujoče doživetje. To je težko opisati z besedami, saj morajo moški to poskusiti.« Moški pogovori, moške zadeve Britje pri brivcu torej ni zgolj britje, temveč terapija za moške. »Ženske se greste lahko naličit, na pedikuro, manikiro …

Zdi se mi, da moškim takšne reči manjkajo. Če se bodo brili v navadnem frizerskem salonu in si bo ženska zraven delala pramene ter razlagala o svojih nakupih, to ni to.«

»Povsod je lepo, pri nas pa za brke privihat!« 

Čeprav ženske svoje srčne izbrance velikokrat pospremijo k Ljubljanskemu brivcu, se morajo zavedati, da je to prostor le za moške in njihovo sprostitev. »Nočemo odganjati strank, toda to je moški kotiček in ženskam vstopa ne moremo prepovedati, je pa res, da ponekod v tujini na vratih visijo obvestila, da je ženskam vstop prepovedan. Tudi mi smo to želeli narediti, sicer bolj za šalo, vendar smo se ustrašili, da odziv ne bi bil najboljši,« v smehu pove Luka. Če ženske pri frizerju ali frizerki izvedo vse trače ali izlijejo svoje srce, so moški pogovori pri brivcu nekoliko drugačni. Logično. »Pogovarjamo se o nogometu, ki je vedno v modi, košarki, o dobrih restavracijah, kje v Ljubljani se kaj dogaja, o dobrem pivu in viskiju, skratka o moških zadevah,« Luka razkrije le nekaj tem, ob katerih se bradačem najpogosteje razveže jezik. Tudi pri njih lahko moški tu pa tam dobi kozarček dobrega viskija ali vrček piva, kar bi bila sicer stalna praksa, če ne bi imeli težav z zakonodajo. Po slabih desetih minutah pogovora dojamem, da ni moškega, ki iz njihove brivnice ne bi odšel spočit in zadovoljen. »Moški brez brk je kot ženska z brki,« smeje se pove Luka in pojasni, da lahko na ulici srečamo čedalje več mladih in starih moških z brki in brado.

»Mazanje s kurjim drekom ne pomaga«

»Število pobritih moških je bistveno nižje kot pred leti,« pravi Luka in doda, da je za moške enostavneje, če si pustijo rasti brado, vsaj kar se urejanja in britja tiče. Trenutno so najbolj priljubljene urejene, krajše brade. Kaj pa tisti, ki bradatega gena nimajo? »Veliko jih pride z vprašanji, vendar nobenemu ne priporočam mazanja s kurjim drekom, kot so to počeli nekoč,« pravi Luka v smehu in doda, da ni nujno, da bo moškemu zrasla gosta brada, če se bo redno bril, določene stvari so enostavno genetsko pogojene. »Američani so izumili nekakšne tablete, vendar teh nikomur ne priporočam,« se zasmeji. Luka pravi, da se najslabše počuti, če mora moškemu povedati, da mu ne more pomagati, ker enostavno nima brade, s katero bi se lahko ukvarjal. »Če pa brada je, je zame vsaka poseben izziv. Takoj ko vidim stranko ali preprosto moškega na ulici, vem, kaj bi lahko naredil iz njegove brade, kaj bi lahko spremenil.« Z odhodom iz salona pa se skrb za brado ne konča. Moški jo mora umivati, negovati, se ji posvečati, da lahko zasije v vsem svojem sijaju. »Ne zdi se mi narobe, da moški in ženske tudi na tem področju postajamo enakopravni. Prav je, da moški vedno bolj skrbimo zase.« In če so oči ogledalo duše, potem je brada odraz urejenosti. »Je pa res, da brada iz bradača hitro naredi berača, saj je lahko hitro videti neurejena,« za konec pove Luka, ki z bradači, tistimi, ki bi to radi postali, radovedneži ali radovednicami, kot sem jaz, rad deli male skrivnosti velikih brivskih mojstrov. 

»Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.«

Deli s prijatelji