VSESTRANSKA

Ilang ilang: roža vseh rož, ki diši podobno kot Chanel No. 5

Objavljeno 13. januar 2014 14.00 | Posodobljeno 13. januar 2014 14.00 | Piše: Vane D. Fortič

Rastlino ilang ilang uporabljajo v zdravilstvu in kozmetiki, eterično olje, ki ga pridobivajo iz nje, pa je tudi sestavni del slovitega parfuma.

Na trgu je olje petih kakovostnih razredov, zato moramo biti pri nakupu pozorni. Foto: Vane D. Fortič

»Spim gola, s tremi kapljicami Chanela No. 5 na koži,« je legendarni stavek, ki ga je izrekla Marilyn Monroe. Malokdo pa ve, da je ena izmed sestavin, ki jih uporabljajo za ta sloviti parfum, tudi eterično olje iz cvetov rastline ilang ilang. V filipinskem jeziku tagalog beseda iliang pomeni divjino, ilang-ilan redkost, poudarjata pa naravni življenjski prostor rastline ter njen izjemni in prefinjeni vonj. Roža vseh rož, kakor ji pravijo, se uporablja tako v zdravilstvu kot parfumeriji.

Obilno cvetenje

Tropsko drevo Cananga odorata raste v deževnem gozdu, poleg tega pa ga tudi gojijo. Najdemo ga v Indoneziji, Maleziji, Vietnamu, na Filipinih, Madagaskarju, Reunionu in Komorskih otokih. Skoraj tretjino letnega izvoza revne otoške države Komori je v letu 1998 zavzemalo eterično olje ilang ilang. Zimzeleno drevo kananga z vejami, ki se upogibajo navzdol, obožuje sončne lege in obilno cveti vse leto. Cvetovi imajo šest ozkih zeleno-rumenih (redko roza) listov z močnim, a prijetnim vonjem. Raste zelo hitro, okoli pet metrov na leto. Povprečno zraste do 12 metrov, lahko tudi do 25. Na plantažah drevesa zaradi lažjega obiranja cvetov stalno obrezujejo, da niso višja od obiralcev. Z drevesa med cvetenjem oberejo za več kot sto kilogramov cvetov, iz katerih nato pridelajo okrog tri decilitre eteričnega olja.

Izjemno primerno je za nego mastne kože, v kombinaciji z drugimi eteričnimi olji pa tudi za zdravljenje aken.

Pridobivajo ga s parno ali vodno destilacijo. Na trgu lahko dobimo olje petih kakovostnih razredov, na kar moramo biti pozorni pri nakupu. V najvišji kakovostni razred spada olje ilang ilang, ki ga pridobijo z neprekinjeno destilacijo. Prvi proizvod pa je ekstra olje ilang ilang, ki priteče po kratkem času, preden izločijo olje najvišjega razreda. Destilacijo potem nadaljujejo in vsakič, ko jo prekinejo, dobijo novo frakcijo, olje ilang ilang razreda ena, dve in tri. Trajanje posamezne destilacije se razlikuje med destilarnami. Frakcije ena, dve in tri se običajno uporabljajo za dišave in v parfumeriji, najkakovostnejša olja pa v aromaterapiji.

Vsestranska uporabnost

Eden od najpomembnejših aromaterapevtskih učinkov ilang ilanga je zniževanje krvnega pritiska, še posebno če ga spremljajo palpitacije. Deluje tudi proti tesnobi, jezi, šoku in strahu ter pomaga upočasniti prehitro dihanje. Na splošno velja, da pomirja, izboljšuje razpoloženje in navdaja z občutkom miru, znižuje telesno temperaturo, primeren pa je tudi za meditacijo. Kopel z dodatkom eteričnega olja sprošča in pomaga premagati nespečnost.

Izjemno primerno je za nego mastne kože, v kombinaciji z drugimi eteričnimi olji pa tudi za zdravljenje aken. Uravnava izločanje loja, ki ga proizvajajo in izločajo žleze lojnice, na površino kože pa priteče skozi pore dlačno-lojnih mešičkov. V tradicionalni medicini cvetove macerirajo v kokosovem olju in uporabijo kot preliv za lase. Takšno olje je primerno tudi kot dodatek v šamponih in balzamih, saj pospešuje rast las. Eterično olje ilang ilang menda odpravlja celo frigidnost in impotenco.

Dolgotrajna uporaba ilang ilanga kot parfuma pa ni priporočljiva, saj je izjemno težek, povzroči lahko tudi glavobole in slabost. Dobro se meša z drugimi cvetličnimi, sadnimi in gozdnimi vonjavami. Razredčimo ga lahko z limono, bergamotko in preostalimi sveže dišečimi eteričnimi olji. Na Madagaskarju pa ga dodajajo celo v sladoled. 

Deli s prijatelji