TORBICE

FOTO: Tako nastajajo torbice

Objavljeno 05. februar 2015 15.20 | Posodobljeno 05. februar 2015 15.24 | Piše: Barbara Kotnik

Več rok več zna.

Delo je prijetno v kotičku za pletenje.

Naokrog je mesec, odkar smo izbrali kandidatke za udeležbo na ustvarjalnih delavnicah pri priznanih slovenskih oblikovalkah/oblikovalcih Oninega ustvarjalnega natečaja Moja torbica. Preden razkrijemo končne izdelke in finalistke, ki bodo s svojimi torbicami najbolj prepričale strokovno žirijo, si oglejte utrinke ustvarjanja pod prijaznim mentorstvom izkušenih strokovnjakov.

Niti Niti (Galerija volne)

Na Bregu ob Ljubljanici stoji majcen atelje. S promenade vas takoj povabi v notranjost debela rdeča volnena vrv, ki se izpod vrat vije na ulico. V topli trgovinici, kjer vse stene zapolnjujejo mehki volneni izdelki in se na policah bohoti predivo najrazličnejših materialov, barv in oblik, so se z vodjo trgovinice in ustvarjalko Katarino Dovč dobile tri kandidatke, Lilijana Poglajen, Meta Plauštajner in Anica Lončar. Veščih rok so hitele iz vrečk kazati svoje stvaritve. Prsti so jih srbeli že doma in so na delavnico v Galerijo volne prinesle že napol ali celo skoraj končane izdelke. Dve sta se odločili za kvačkanje, tretja za mokro polstenje volne. A vendar so imele nekaj skupnega. Elegantno črnino. Takšne večerne torbice se čudovito podajo k vsaki obleki, zaradi temne barve pa jim pogled nameniš več kot enkrat, da v oči ujameš vse podrobnosti in okrasje. S svojim znanjem in izkušnjami jim je svetovala Dovčeva, veliko pa so se naučile tudi kar druga od druge. Kot se za pletilski krožek spodobi, ni manjkalo zabavnih pogovorov o vsakdanjih prigodah pa tudi resnejših tematikah. Vmes so pridno štele vrstice in z iglo ustvarjale volnene okraske. Lilijana Poglajen je prinesla še domači posladek in petkovo popoldne je bilo popolno. V takšni družbi je ustvarjanje resničen užitek.

Viktor Barlič

Torbarsko znanje v Sloveniji iz leta v leto bolj izginja. V Ljubljani takšnih obrtnikov ne boste več našteli niti na prste ene roke. Viktor Barlič pa je tisti strokovnjak, ki tradicijo ročne izdelave usnjenih torbic še ohranja. Izbranki Oninega natečaja Nina Rojc in Nina Čehovin sta ga obiskali v grosupeljski delavnici, kjer ne manjka strojev in pripomočkov za izdelavo najrazličnejše usnjene galanterije. Obe Nini sta se odločili izdelati torbici okrogle oblike v črnih odtenkih, ena iz pravega, druga iz umetnega usnja. Gospod Barlič ju je hitro podučil, kako natančni morata biti pri izdelavi krojev in vsakega posameznega dela torbice, saj se površnost in nepravilnosti takoj poznajo na končnem izdelku. Usnje sta se naučili stanjšati in ga pravilno podložiti, da se med nošnjo ne bi gubalo. Na posebnih šivalnih strojih za usnje so skupaj zašili izrezane dele torbice in na koncu všili še podlogo. Takšne usnjene lepotice bodo res brezčasni kosi, ki bi jih vsaka ženska z veseljem nosila vse življenje. Da bo torbica dobro držala obliko, material podložimo s posebno vrsto kartona.

Thaler

Celjska oblikovalka Jolanda Thaler je svojo prostorno delavnico z veseljem na široko odprla izbrankam Oninega natečaja. Udeleženki Barbara Švigelj in Helena Rihar sta si večerne torbice zamislili v mehki različici, zato so jih pri Thalerjevi izdelale iz blaga. Pobrskali sta lahko med raznovrstnimi ostanki svile, čipke in drugih materialov in naredili pravo modno reciklažo. Na pomoč pri izdelavi je oblikovalka poklicala svojo celotno ekipo, da bi kandidatki kar najbolje spoznali, kako kompleksno je lahko ustvarjanje. O idejah na papirju sta se najprej pogovorili s Thalerjevo, ki jima je podrobno razložila postopek izdelave in svetovala pri izbiri materialov, teksturi in barvah. S konstruktorico so nato narisale kroj. V mislih so morale imeti tudi telesne proporce, da so izbrale pravilno dolžino naramnice in velikost torbice, saj v še tako majceno večerno lepotico želimo varno pospraviti telefon in kakšno ličilo. Izbrano blago je bilo nato treba razrezati, sledil pa je najzabavnejši del, sestavljanje. Pa seveda trenutki, ko torbice začnejo dobivati obliko. Pri tem so pomagale šivilje, ki se drvečih šivalnih strojev prav nič ne bojijo. Kot bi trenil, so bile torbice narejene. Pod pravim vodstvom in s skupnimi močmi se hitro daleč pride. 

Sofia Nogard

Oblikovalski duo Sofia Nogard sestavljata Mija Curk in Boštjan Mljač. Izbrane kandidatke Oninega izziva sta povabila na ustvarjalno dopoldne v svojo delavnico, skrito v prelepi kraški pokrajini. Med policami, polno založenimi s pisanimi in bogatimi materiali, so Kaja Žugelj, Katja Majer in Metka Klopčič hitro začutile pravi navdih. Izdelovale so iz usnja, na pomoč pa jim je priskočila še ustvarjalka Maja Jerman, ki je od ustanovitve znamke Sofia Nogard leta 2010 zdaj oblikovalčeva zunanja sodelavka in ima usnjene dodatke v malem prstu. Modni poznavalci so dekletom pokazali celoten ustvarjalni proces izdelka. Naučile so se izdelati kroj in ga prenesti na izbrani material. Skupaj so poiskali tudi ustrezne rešitve glede trdnosti torbic, snemljivih ročajev in priročnih žepkov. Ob koncu dneva pa so se vse strinjale, da ustvariti lastno torbico ni mala malica. Poleg dobrega materiala je v izdelavo vloženih še veliko idej, truda in domiselnosti. In če prvi izdelek ne uspe? Začneš znova. Ustvarjanje naj ne pozna meja. 

  • Onin ustvarjalni izziv Moja torbica je projekt žensk za ženske. Bralke iz vse Slovenije s pomočjo slovenskih oblikovalcev ustvarjajo večerne torbice, s prodajo katerih bomo izboljšali življenje ženskam žrtvam nasilja, ki so se zaradi takšnih in drugačnih razlogov znašle v varnih hišah po Sloveniji.
  • Vse torbice, izdelane na delavnicah in ki bodo prispele na uredništvo One najkasneje do 17. februarja do 12. ure, bodo sodelovale v glavnem delu natečaja, v katerem bodo strokovna žirija in bralci podelili dve glavni nagradi.
  • Najboljših 12 torbic bo sodelovalo na tihi dražbi, ki bo potekala na dogodku Ona 365 2. marca 2015 v Gledališču pod zvezdami.
  • Vse prispele torbice si bo ob koncu natečaja mogoče ogledati v živo na prodajni razstavi v ljubljanski galeriji Kresija na Stritarjevi ulici 6, od torka, 3. marca, do sobote, 7. marca, popoldne.
  • Izkupiček tihe dražbe in prodajne razstave bomo v celoti namenili varnim hišam po Sloveniji.
  • Pokrovitelj Oninega ustvarjalnega izziva je Lekarna Ljubljana.

Foto: Ljubo Vukelič, Blaž Samec, Igor Zaplatil in Barbara Kotnik

Deli s prijatelji