USTVARJALNOST

FOTO: Ena torbica lepša od druge

Objavljeno 20. februar 2015 20.10 | Posodobljeno 20. februar 2015 20.12 | Piše: Barbara Kotnik, Petra Godeša

Oblikovalski del Oninega natečaja Moja torbica se počasi izteka.

Pri priznanih slovenskih oblikovalcih so potekale še zadnje ustvarjalne delavnice, udeleženke pa so pod njihovim mentorstvom naredile resnično raznovrstne izdelke.

ČrnA Z-raČkA

Urška Pirc, kreativna sila blagovne znamke ČrnA Z-raČkA, je zanimiva duša. Obožuje črno barvo, zato je njena delavnica odeta v črnino, a vseeno iz različnih kotov kukajo pravljična bitja, ki so vse prej kot grozljiva. Najopaznejši je vsekakor kostum krokarja, ki bo debi doživel na pustno soboto. Spoj nenavadne ustvarjalnosti in domišljije se kaže tudi v njenih izdelkih, ki so narejeni iz odsluženih zračnic, prav tistih, ki kolesarje in voznike ves čas spravljajo v slabo voljo. Linda Ogrizek in Helena Črne za naš projekt sicer nista uporabili zračnic, a sta vendar radi prisluhnili Urškinim nasvetom. Obe sta z veseljem izkoristili tudi čarobno delavnico, polno konkretnega orodja, ustvarjanje z zračnicami pač ni nežna zadeva, zahteva moč in odločnost. Ti sta vsekakor navdihnili Lindino idejo in torbica je postala kovček, z reciklažo volnene tkanine (sicer uporabljeni na 24. bienalu slovenskega oblikovanja BIO 50) pa je Urški sledila tudi pri načelu reciklaže. Helena se je vseeno odločila za bolj ženstven pristop, pri katerem material ne zahteva posebnega orodja in bodo torbico popestrili kristali Swarovski. Dva principa torej, lepota oblikovanja v vsem sijaju – različnost energij in stilov, ki sodelujejo z roko v roki.

Luko design

Predzadnja ustvarjalna delavnica Oninega natečaja nas je popeljala v Celje, k čevljarki Lučki, kot jo kličejo znanci, kjer v svoji delavnici v starem mestnem jedru pod lastno blagovno znamko Luko design ustvarja Lucija Kolar. Lucija ohranja dolgoletno družinsko tradicijo, a se poleg izdelave čevljev in copat loti še vsega drugega. Izložbo in poličke krasijo usnjeni copatki in sandali vseh barv z mehko krzneno podlogo, otroške igračke iz pralnega tekstila, doma narejena mila zabavnih oblik in še in še. Vse Lucijino ročno delo. Kandidatki Urša Blenkuš in Marija Rudman sta v njeno pravljično trgovinico, kjer romantično domačno vzdušje ustvarjajo svečke in ki v ozadju skriva z najrazličnejšim materialom in orodjem založeno delavnico, prinesli že napol končane izdelke. Po prvem srečanju so namreč jasno dorekle ideje, nato pa sta se udeleženki pridnih rok na domačih šivalnih strojih poigrali s prvimi zametki torbic. Vsaka se je odločila preizkusiti v oblikovanju dveh. Marija je ustvarjala iz filca, Urša pa iz recikliranega džinsa. Obe je navdušila tudi čipka, zato sta ustvarili še nekoliko elegantnejši zakladnici ženskih skrivnosti ter ju okrasili s prefinjenimi črnimi čipkami. Mentorica Lucija je kandidatki vodila skozi ustvarjalni proces in jim na koncu pomagala še s kovinskimi dodatki, ki torbici dodajo piko na i ter jo tako spremenijo iz navadnega mošnjička v pravcato modno ikono.

Rosa Handmade Accessories

Bilo je mrzlo sobotno popoldne, ko sta kandidatki Oninega natečaja Alenka Ložar Borko in Marjana Dobnik prispeli v delavnico Janje Turnšek, ki že od nekdaj ustvarja tekstilne izdelke, zadnjih nekaj let pa oblikuje najrazličnejše torbice pod lastno blagovno znamko Rosa. Podvrške hribčke in doline je pokrivala debela snežna odeja, padal je hladen mrak, v zraku pa je vladala tišina. Pravo nasprotje veselja v Janjinem ateljeju, kjer se je velika delovna miza že šibila pod najrazličnejšimi modeli torbic in dodatkov Rosa, nanjo pa sta svoj material, zametke in študije torbic položili še Alenka in Marjana. Pristavile so vodo za čaj, glasno navile prijetno glasbo, Janja je postregla še z domačimi dobrotami, svežim zelenjavnim sokom, oreški, sadjem ter čokolado in ustvarjanje se je lahko začelo. Pod mentoričinim prijaznim očesom so skupaj preučevale načine, kako narediti torbico kar se da praktično, elegantno in trdno. In ker ima vsaka od njih povsem svoj pristop in tehnično vizijo izdelave, so priznale, da so se največ naučile tako, da so prisluhnile druga drugi. Obe kandidatki sta svoje šiviljsko znanje dopolnili še z Janjinimi triki dolgoletne izdelave torbic. Alenka je svojo popestrila z ljubeznijo do izdelovanja unikatnih čipk, s seboj v delavnico je prinesla stojalo z blazinico za klekljanje in kar tam nadaljevala prepletanje lastnega zapletenega vzorca. Marjana pa se je poigrala z različnimi svilenimi materiali, načini zapiranja in domiselnimi dodatki, ki jih ženske na večernih torbicah velikokrat pogrešamo, kot je recimo skrito vdelano ogledalce. Njene pridne roke so ustvarile kar štiri lepotice, vse drugačne, in odločitev, katere poslati na sklepni del natečaja, bo res trd oreh.

Draž Pletenine

Fino tkanje izpod rok in strojev v studiu Draž Pletenine se še ni dodobra prebudilo, ko so Slavica Spolenak Jakop, Maja Anžur Kajzer ter Urška Draž že marljivo štele zanke in vihtele elegantne pletilke. Čeprav je bila Urška še pod vtisom premiere prejšnjega večera, za predstavo Zastave – Mož – Slepota v SNG Drama sta namreč s partnerjem ustvarila domiselno kostumografijo, ji nobena zanka ni ušla. Da pletenje nikakor ni preprosta reč, ve vsak, ki si je veščino drznil kdaj preizkusiti, uspe le najbolj pozornim očem in rokam. Slavico spremlja že dolgo, čeprav so otroci, delo in življenje glavni »krivci«, da v dejavnosti uživa le občasno. Vseeno njen izdelek ni preprost, po torbici sodeč izkušnje ne izginejo v času, ravno nasprotno. Črna osnova, ki jo poživljajo srebrni pasovi prepletenih niti, kar kliče po bolj slovesnih dogodkih, igra kontrastov in tekstur je za večerne urice več kot primerna. Majina torbica je nežna, kot njena lastnica. Izvirno pletenje s tanko žico je korak dlje, sodobna izbira bakrenih odtenkov odtehta majhnost in bo velikosti navkljub težko ostala neopažena. Zahtevni nalogi se je postavila po robu s takšno neustrašnostjo, da je navdušila tudi mojstrico Urško. Vsaka torbica je svet zase, prav tako kot izdelki studia Draž. V pletenine se vpletajo osebnosti, zapomnite si to!

 • Onin ustvarjalni izziv Moja torbica je projekt žensk za ženske. Bralke iz vse Slovenije s pomočjo slovenskih oblikovalcev ustvarjajo večerne torbice, s prodajo katerih bomo izboljšali življenje ženskam žrtvam nasilja, ki so se zaradi takšnih in drugačnih razlogov znašle v varnih hišah po Sloveniji.
• Vse torbice, izdelane na delavnicah in ki bodo prispele na uredništvo One najkasneje 17. februarja do 12. ure, bodo sodelovale v glavnem delu natečaja, v katerem bodo strokovna žirija in bralci podelili dve glavni nagradi.
• Najboljših 12 torbic bo sodelovalo na tihi dražbi, ki bo potekala na dogodku Ona 365 2. marca 2015 v Gledališču pod zvezdami.
• Vse prispele torbice si bo ob koncu natečaja mogoče ogledati v živo na prodajni razstavi v ljubljanski galeriji Kresija na Stritarjevi ulici 6, od torka, 3. marca, do sobote, 7. marca, popoldne.
• Izkupiček tihe dražbe in prodajne razstave bomo v celoti namenili varnim hišam po Sloveniji.
• Pokrovitelj Oninega ustvarjalnega izziva je Lekarna Ljubljana. 

Foto: Tomi Lombar, Igor Zaplatil, Barbara Kotnik

Deli s prijatelji