OGLASNO SPOROČILO

Diši po pomladi

Objavljeno 15. februar 2013 04.00 | Posodobljeno 10. februar 2013 11.00 | Piše: Oglas

Ko povsod, kamor se obrneš, vate bleščijo srčki, veš, da je pomlad pred vrati.

Ne pustite se zapeljati lepim stekleničkam in domiselnim reklamam.

Prav gotovo ste že kdaj srečali koga, ki mu parfum pristoji kot druga koža. To pomeni, da je našel pravega. Vsi si to želimo – najti pravega, kar pa v tej bogati in množični ponudbi ni enostavno. Včasih so bili rezervirani za elito, danes so dostopni vsem. Kako izbrati? Srčki so napoved valentinovega in kmalu zatem je gregorjevo, ko se ptički ženijo, potem pa manjka samo še trenutek do prvega pomladnega dne.

image

Valentin ima ključ do korenin, gregorjevo pa zapoje budnico pomladi. Vse je nared za nove začetke in za nove ljubezni. In kaj je tisto, kar nas pritegne k nekomu? Kaj je tista »kemija«, ki se zgodi? Nasmeh? Lepe oči? Smisel za humor? Spontan gib, s katerim odmakne pramen las s čela? Vse to – in kemija. Kako pomembni so vonj in dišave, so spoznali že pred tisoče leti. Zgodovina dišav je stara skoraj toliko kot človeštvo.

Uganili ste! Umetnost izdelave parfumov sega v čas starega Egipta, v antiki pa so Rimljani in Arabci recepture razvili do popolnosti. Iz časa antičnega Rima izvira ime parfum: »par fume«, kar pomeni z dimom, skozi dim. Mošus, ambra, smole in eterična olja zelišč, cvetja in agrumov se prepletajo v vrhnji, srednji in bazni noti dišav. Veliki »nosovi« pa komponirajo vonjave, ki živijo.

Po prvih nekaj minutah, ko se izpoje vrhnja nota, ki daje prvi vtis parfuma, se razvija srednja nota. Ta se na koži zadrži nekaj ur in vso svojo polnost kompozicije dišave razvije po 30 minutah – je »srce« parfuma in opisujemo jo z vrsto »družinskih imen«. 

Srce parfuma je lahko »fougère«, cvetno, citrusno, oceansko, orientalsko ali pa »chypre« (naj vas spomnim na srednješolsko guljenje francoščine, izgovori se šipr). V njem se prepletajo vonj po bergamotki in pomarančnih cvetovih, vonj pačulija, sivke, bolgarske vrtnice, jasmina s provansalskih nasadov, vonj libanonskih ceder, skandinavskih borov, košatih korenin vetiverije, strastnega mošusa … Po kakšni uri pa se odkrije bazna nota parfuma, ki na koži ostane tudi do 24 ur.

 

image

Magnetna privlačnost

Če iščete ekskluzivnejšo dišavo, so parfumi prava izbira. Parfum oz. parfumska voda (eau de parfum, EdP) vsebuje 8–15 % aromatskih spojin, soie de parfum, ki je bolj koncentriran, pa 15–18 %, vonj je intenzivnejši in obstojnejši. 

image

Odkrijte boginjo v sebi – Goddess

Toaletna voda (eau de toilette, EdT) vsebuje 4–10 % aromatskih spojin. Ti rahlo odišavljeni parfumi se lahko uporabijo za osvežitev kože. Na voljo je široka ponudba za vsak tip ženske: zasanjano romantična, prefinjena dama, avanturistka ...

image

Prefinjen glamur – Crystal Glam

image

Prebujena čutnost – L pour Elle

Za konec pa še nekaj nasvetov in drobnih dišavnih modrosti:

  • Stekleničko dišave imejte shranjeno na temnem (najboljše v originalni škatlici), suhem in hladnem (ne na polički nad radiatorjem) – v takšnih razmerah bo nespremenjena zdržala več let.
  • Odišavite robček (iz blaga ali papirnat) in ga spravite v torbico – priljubljen vonj vas bo tako obkrožal ves dan.
  • Če nosite šale ali rute, jih rahlo odišavite.
  • Kadar perete perilo na roke, dodajte nekaj kapljic dišave v zadnjo vodo za izpiranje – dišalo bo lepše od vsakega mehčalca.
  • Nikoli ne drgnite kože ob kožo tam, kjer ste nanesli dišavo – to uniči kompozicijo in spremeni vonj parfuma.
  • Tako kot se spreminjajo letni časi, tudi vi menjajte parfum – lahke in sveže dišave za poletje in bogatejše, toplejše za jesenski in zimski čas.
  • Fino je imeti »dnevno« dišavo za vsak dan: za v pisarno, šolo, za na kavo s prijateljicami – in dišavo za posebne priložnosti.
  • Nikoli ne kupujte dišave le zato, ker lepo diši na nekom drugem. Koža vsakega od nas ima specifično kislost, ki vpliva na to, kako bodo eterična olja v parfumu razvila svoj vonj.
  • Ko kupujete in izbirate dišavo, ne preizkusite več kot treh – povprečen nos se zelo hitro utrudi in zmede.
  • Glavna sestavina parfumov je alkohol, ki je hlapen. Na toplem in vlažnem alkohol hitreje hlapi kot na suhem in hladnem.
  •  »Avra« vonja okrog vas naj ne presega pol metra, saj je sicer to moteče. Saj veste, niso vsem všeč isti vonji.
  • Dobra in kakovostna dišava bo na vaši koži dišala ves dan. Če opoldne ne čutite več parfuma, ki ste ga nanesli zjutraj, to ne pomeni, da ne dišite več, ampak samo, da ste se vonja navadili. Ne skrbite! Še vedno lepo dišite.

Naj zadehti pomlad!

 

Deli s prijatelji