MIHOYA

Čisto odštekani čevlji po meri

Objavljeno 17. junij 2012 18.10 | Posodobljeno 17. junij 2012 18.12 | Piše: Petra Kancler

Nasmešek na obrazu je tudi rezultat dobrega čevlja, je prepričan Mitja Hojak, ustvarjalec čevljev s podpisom Mihoya.

Poleg Vida Valiča čevlje Mitje Hojaka nosijo tudi Denis Avdič, Petra Marklund - September, hrvaški pevec Massimo Savič, komik Tadej Toš, televizijski voditeljici Bernarda Žarn in Lorella Flego ter mnogo drugih.

Ker je povpraševanje vedno večje od ponudbe, čevlji pa so v celoti in do zadnjega detajla izdelani ročno, Mitja Hojak ne izdeluje kolekcij. Vsak par čevljev, ki ga naredi, je unikaten in ima svojo zgodbo. Takšno, da najbolje ustreza tistemu, ki jih nosi. Praksa je namreč takšna: ko se stranka odloči za čevlje, ga pokliče in dogovorita se za osebno srečanje. Na njem Mitja stranko spozna in je obvezno, saj tako lažje sledi njenim željam. Od tod naprej se vrstijo predlogi in nasveti glede videza, namena in uporabe čevljev.

Koliko ur dela se skriva v vsaki kreaciji?

V unikatne ročno izdelane čevlje je vloženo od 15 do 25 ur dela, odvisno od zahtevnosti modela.

Kaj dela vaše čevlje tako posebne?

Čevlji so izdelani ročno iz zelo kakovostnega usnja. Skrbno izbiram materiale in pazim, da je vsak, še tako majhen detajl, narejen iz najkakovostnejših materialov. Tako je na primer tudi podloga za čevlje narejena iz kengurujevega usnja. Sem zagovornik dejstva, da mora biti čevelj udoben, in tu mi priskoči na pomoč tudi moje znanje o anatomiji stopala. Za vsak par izdelam udobno steljko – vložek, ki se prilega obliki stopala in teži človeka, kar daje čevlju dodatno udobje, saj se teža enakomerno razporedi čez celotno stopalo.

Na katero svojo kreacijo ste najponosnejši?

Kljub številnim parom zanimivih čevljev sem še vedno najponosnejši na svoje diplomske čevlje z igralnimi kockami v peti. Seveda tudi zdaj prekipevam od idej. Uporabljam različne materiale, zadnje čase mrežice inoks (inox) in karbonska vlakna, več pa razkrijem kmalu.

Kakšen mora biti po vašem mnenju dober čevelj?

Dober čevelj mora biti lahek, izdelan iz vegetabilno strojenega usnja, torej takšnega, ki je strojeno z rastlinskimi strojili. In še ena skrivnost – biti mora popolnoma usnjen (podloga, zgornji del in podplat).

image

Torej velja star pregovor, da lahko človeka prepoznaš po njegovih čevljih?

Seveda! Še posebno to drži za moške, ki imajo do čevljev pogosto manj spoštljiv odnos kot ženske, zato po njih moške precej lažje in hitreje spoznaš!

Moški večinoma radi vidijo ženske v visokih in vratolomnih petah, me pa se pritožujemo nad neudobnostjo. Imate kakšen nasvet?

Nasvet za vrtoglave pete je vsekakor udobna, anatomsko oblikovana steljka in nasmešek na obrazu bo zagotovljen – preverjeno – tudi po 12 urah neprekinjenega plesa na poroki. 

Deli s prijatelji