TURISTIČNA TRIBUNA

Zeleno, aktivno, zdravo - to so naše prednosti v turizmu

Objavljeno 14. maj 2016 19.00 | Posodobljeno 14. maj 2016 19.00 | Piše: Primož Hieng

Na letošnjem tednu Evrope, ki je bil od 5. do 9. maja v Ljubljani, so predstavniki Slovenske turistične organizacije (STO) predstavili prizadevanje za uveljavljanje trajnostnega turizma, ki je, kot pravijo poznavalci, precej več kot zgolj zeleni ali ekološki.

Kamnik je od letos član zelene turistične druščine. Foto: Primož Hieng

Če je turizem – ne le pri nas, temveč po vsem svetu – nadvse pomembna gospodarska panoga, potem je toliko bolj razumljivo prizadevanje za uveljavitev t. i. krožnega gospodarstva. Gre za enega od povsem novih pojmov, ki naj bi veljali tudi v turizmu. Prav krožnemu gospodarstvu so ob tednu Evrope namenili osrednjo pozornost, z drugimi besedami pa to tudi pomeni, da bomo morali te spremembe in hotenja po trajnostnem, zelenem ali ekološkem sprejeti in jih začeti tudi uresničevati.

Prav je, da najprej razložimo, kaj je to krožno gospodarstvo. Gre za novi gospodarski model, ki temelji na trajnostni rabi virov. Evropska komisija je konec leta 2015 predstavila nove predloge za lažji prehod v krožno gospodarstvo. Ukrepi bi omogočili boljši izkoristek surovin, proizvodov in odpadkov, s tem pa prinesli prihranek energije, zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ter koristi za okolje in gospodarstvo.

Prehod v krožno gospodarstvo je obsežen in dolgoročen projekt, vendar se v Sloveniji že pojavljajo znanilci sprememb, ki njegove prvine s pridom vključujejo v svoje dejavnosti. V tednu Evrope so se nekateri izmed njih predstavili na stojnicah in pokazali, da lahko z vztrajnostjo, pozornostjo do okolja in inovativnostjo vsi pripomoremo k trajnostni rabi virov.

O zelenem turizmu smo začeli pri nas resneje govoriti pred sedmimi leti, ko je STO leta 2009 oblikoval strateške usmeritve na področju zelenega turizma. »Leta 2014 smo v javni agenciji Spirit Slovenija v sodelovanju s ponudniki in strokovnjaki s področja trajnostnega turizma na podlagi strateških usmeritev pripravili Zeleno shemo slovenskega turizma, ki sloni na evropskih in globalnih kriterijih,« pravi Nataša Hočevar iz STO. »Zelena shema je sistem, ki bo pod krovno marelo znamke Slovenia Green združil prizadevanje za trajnostni razvoj, omogočal primerjavo s preostalimi zelenimi destinacijami po svetu, hkrati pa dodal nacionalni značaj, ki bo omogočal lažjo predstavitev oziroma postavitev zelene Slovenije na globalnem zemljevidu. Leta 2015 smo začeli implementacijo sheme na ravni destinacij in ponudnikov. Avgusta 2015 je omenjene naloge prevzel STO, ki znova deluje samostojno. Veseli nas, da je leta 2016 v nacionalni shemi vključenih že devet destinacij z znakom Slovenia Green Destination in sedem ponudnikov namestitev z znakom Slovenia Green Accommodation.«

Prejemniki znaka so Laško, Kamnik, Idrija, Žalec, Rogla – Zreče, Radlje ob Dravi, Cerkno in Celje. Znak Slovenia Green Accommodation so podelili Hotelu Park iz Ljubljane kot prvemu slovenskemu hotelu s certifikatom Travelife. Letošnji prejemniki so se pridružili Ljubljani kot prvi prejemnici znaka Slovenia Green Destination, ki je letos tudi zelena prestolnica Evrope, in šestim ponudnikom (Ortenia z apartmaji v naravi iz Podčetrtka, Kamp Koren iz Kobarida, Posestvo Trnulja iz Črne vasi pri Ljubljani, Terme Snovik v Tuhinjski dolini, Hotel Thermana Park Laško in Turistična kmetija Urška iz vasi Križevec pri Stranicah), ki so lani že pridobili znak Slovenia Green Accommodation.

Še več občin v shemi

Ob prvi letošnji podelitvi okoljskih znakov je direktorica STO mag. Maja Pak izrazila veliko zadovoljstvo nad dejstvom, da so slovenske turistične destinacije in ponudniki prepoznali potrebo po sistematičnem uvajanju procesov trajnostnega razvoja in se že prvo leto v tako velikem številu odzvali vključitvi v nacionalno zeleno shemo.

»Narejen je velik korak naprej v uresničevanju trajnostnega razvoja slovenskega turizma, saj se je Ljubljani kot prvi prejemnici znaka Zelene sheme slovenskega turizma in šestim ponudnikom, ki so že pridobili znak Slovenia Green Accommodation, pridružilo osem novih destinacij in en hotel, ki so uspešno opravili postopek ocenjevanja po kriterijih zelene sheme,« je dodala Pakova. »STO je Zeleno shemo slovenskega turizma oblikoval, da bi pospešil razvoj trajnostnega turizma, hkrati pa okrepil tržni položaj Slovenije kot zelene, aktivne in zdrave destinacije. Na ta način slovenski turizem izpolnjuje obljubo, ki jo daje znamka I Feel Slovenia.«

Med občinami v Sloveniji obstaja želja, da postanejo del Zelene sheme slovenskega turizma. Postopki niso tako preprosti, kriteriji za vključitev pa so precej strogi. STO je v sodelovanju z mednarodno organizacijo Green Destinations in njenim akreditiranim partnerjem v Sloveniji, zavodom Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace, v začetku aprila končal poziv za destinacije za vključitev v Zeleno shemo slovenskega turizma. Prijavilo se je 23 novih občin, ki so s tem vstopile v postopek za pridobitev znaka Slovenia Green Destination.

Ob tem je Peter Misja, predsednik komisije Skupnost občin Slovenije za turizem, tudi predsednik Turistične zveze Slovenije in župan turistično uspešne občine Podčetrtek, poudaril, da je z vključevanjem destinacij in občin v Zeleno shemo slovenskega turizma narejen velik korak naprej pri razvoju trajnostnega turizma: »Prepričani smo, da bosta zelena politika in s tem zavezanost občin k spodbujanju tovrstne politike pripomogli k temu, da bodo občine prepoznale svoje šibke točke in jih dolgoročno odpravile. Občine se zavedajo pomena turizma, predvsem zelenega, trajnostnega. Tako je ključnega pomena, da jih čim več prepozna pozitivne vidike vstopa v Zeleno shemo slovenskega turizma in se zaveže k trajnostnemu delovanju.«

Deli s prijatelji