PRIPRAVA

Za mirno in brezskrbno potovanje

Objavljeno 28. junij 2016 21.00 | Posodobljeno 28. junij 2016 21.00 | Piše: Ekipa portala Vandraj

Z dobro predpripravo in nekaj pozornosti lahko potovanje doživimo povsem drugače.

Preverite veljavnost dokumentov. Foto Shutterstock

Potovanje ni le raziskovanje novih krajev, okušanje lokalne kulinarike, spoznavanje domačinov in uživanje na rajskih plažah. Potovanje se nekako začne že doma, ko se moramo pripraviti na to, da bomo določeno obdobje od doma in živeli s tistim, kar imamo v nahrbtniku oziroma kovčku. Zato se je smiselno naučiti dobre priprave na potovanje in vedeti, na kaj moramo biti med potovanjem pozorni.

1. Predpriprava:

Dokumenti so prvi korak

Preverite veljavnost dokumentov in ali potrebujete vizum za državo, v katero ste namenjeni.

Razmislite o zavarovanju

Slabo voljo na potovanju lahko povzroči izgubljena prtljaga, morda poškodba med tem, ko ste osvajali novo plezalno smer, ali pa zastrupitev z bakterijo, za katero prej niste nikoli slišali, zdravniška oskrba pa je doma zagotovo najboljša.

Da bodo igračke polne

Pozanimajte se, ali so električne vtičnice, ki jih boste potrebovali za polnjene naprav, enake kot pri nas ali boste morda potrebovali adapter. Ta je nujen v Veliki Britaniji, Avstraliji, ZDA, Malti, Švici, Dubaju, Indiji, Južnoafriški republiki, Pakistanu, Izraelu, Kanadi, Mehiki, Braziliji ter na Danskem, Kitajskem in Japonskem.

Cepljenje

Velikokrat je odločitev, ali se bomo preventivno cepili ali ne, naša. Preventivna cepljenja, ki so priporočljiva, so cepljenja proti hepatitisu A in B, tifusu in klopnemu meningitisu. Obvezna so cepljenja proti rumeni mrzlici za območja, kjer obstaja nevarnost za bolezen. Večina držav z rumeno mrzlico ob prihodu zahteva potrdilo o cepljenju, nekatere države ga zahtevajo ob vrnitvi z območij z rumeno mrzlico. Cepljenje z enim odmerkom je treba opraviti vsaj deset dni pred odhodom, potrdilo pa velja deset let. Prav tako ne pozabite preveriti, ali odhajate na območje malarije in potrebujete zaščito proti njej.

Kovčke označite z oznako fragile (lomljivo)

Ne glede na to, ali v kovčku prenašate le obleke, čevlje in torbice, kovček označite kot lomljiv, saj bodo tako na letališčih z njim previdnejši. Predpriprava Ne bodite izpostavljen 
plen lovcem na zaklade turistov

Velikokrat so turisti v mestih kot božična jelka. Krasijo jih številne torbe in nahrbtniki, za vratom fotoaparat in videz, da jim v denarnici ne primanjkuje denarja. To pa diši tistim, ki ga nimajo ali pa ga želijo z lahkoto prislužiti – s krajo. Zato vrednih predmetov ne nosite s seboj, če jih lahko pustite v sefu hotela.

2. Na potovanju:

Ne bodite izpostavljen plen lovcem na zaklade turistov

Velikokrat so turisti v mestih kot božična jelka. Krasijo jih številne torbe in nahrbtniki, za vratom fotoaparat in videz, da jim v denarnici ne primanjkuje denarja. To pa diši tistim, ki ga nimajo ali pa ga želijo z lahkoto prislužiti – s krajo. Zato vrednih predmetov ne nosite s seboj, če jih lahko pustite v sefu hotela.

Skrivni polnilnik za telefon

Ste v predpripravi pozabili na primeren adapter in ne morete napolniti telefona? Pomagate si lahko z USB-vtičnikom na televiziji hotelske sobe.

Knjiga izrazov

Poznavanje vsaj osnovnih fraz jezika države, v kateri ste, je izjemno priporočljivo, hkrati pa boste na domačine naredili močan vtis. Predvsem pa poznavanje vsaj katere besede popolnoma spremeni doživljanje potovanja, ljudi in okolice.

Uporabljajte aplikacije

Zakaj ne bi izkoristili tehnologije, ki nam jo ponuja 21. stoletje? Številne aplikacije lahko vaše potovanje bistveno poenostavijo in obogatijo. Najbolj znana je zagotovo tripadvisor, kjer boste videli priporočila drugih popotnikov. Priročna je še spottly, gre za lokalni vodnik z notranjimi informacijami domačinov. Z aplikacijo splitwise bodo vaši stroški potovanja pod nadzorom. Aplikacija foodspoting pa vas bo vodila do najboljše hrane. 

 

Deli s prijatelji