PASTI OBDAROVANJA OTROK

Za darilo največ trideset evrov

Objavljeno 23. december 2014 16.10 | Posodobljeno 23. december 2014 16.12 | Piše: Katja Cah

Širok nasmeh, žareča lica in solze sreče v očeh. Verjetno ni lepšega kot vesel odziv otroka na prejeto darilo, ki mu za vedno ostane v prijetnem spominu.

Pa vendar ga pomočniki treh najbolj znanih decembrskih dobrih mož pogosto pihnejo pri izbiri, čeprav radodarno odprejo denarnico ali ravno zato. Na to temo smo se pogovarjali z dr. Zdenko Zalokar Divjak, izr. prof., dr., univ. dipl. psih., spec. logoterapije, od pred kratkim tudi dekanico ljubljanske fakultete za psihoterapevtsko znanost Univerze Sigmunda Freuda.

Obdarovanje je lahko izraz resnične naklonjenosti, ljubezni in spoštovanja. Kako otroku razložiti, zakaj se prav decembra v času največjih praznikov v čast družine in drugih bližnjih najbolj obdarujemo?

Otroku ni treba posebej razlagati decembrskih praznovanj, ker je danes žal toliko prej po trgovinah, okrasitvi, katalogih že vidno, da prihaja december. Z vidika pričakovanja, presenečenja za otroke so ti prazniki izgubili veliko čarobnosti. Pomen praznovanj je seveda večplasten, saj smo ljudje povezani z naravo, tradicijo, simboliko. Prav od vsake družine pa je odvisno, ali bo to čas, ki ga bomo posvetili bolj skupnemu bivanju, pripravi dobrih jedi, skupnemu okraševanju doma in smiselnim obdaritvam, ali pa bo to čas, ki ga porabimo tako kot druge praznike do zadnjih moči v delu, nakupovanju in s tem povezanimi darovi. December je prazničen predvsem zaradi simbolike, ki jo nosijo v sebi vsi trije možje.

Deklice imajo najraje punčke, dojenčke, ki pa morajo biti takšni, da jih lahko same oblačijo, slačijo, improvizirano hranijo, a ne da je vse že zraven v kompletu, ker potem ne razvijajo domišljijske igre.

Za nami je že miklavževanje, sledi še obdarovanje za božič in novo leto. Trije dobri možje so danes žal tesno povezani s kapitalistično filozofijo zapravljanja, z izbiro, kateri od njih obišče družino, pa se kaže prevladujoča ideološka usmeritev njenih članov. Ali je smiselno, da sta obiskovalca tako Božiček kot dedek Mraz – ter se posledično vrednost daril porazdeli na oba obiska – ali je treba nujno izbrati med enim od njiju?

Otrokom so vsi trije možje zelo dobro poznani in so v zadnjih dveh desetletjih tudi uradno prišli v praznovanje vrtcev, šol, krajevnih skupnosti, države in zadnje čase že v vsa večja nakupovalna središča. Prav to, da je oblik praznovanja toliko, je povsem zreduciralo praznovanja na darila in zabavo. Miklavž in božič sta bila vedno družinska praznika, medtem ko je dedek Mraz povezan z vstopom v novo leto in ga zato tudi praznujemo širše. Če bi imela možnost, bi v zaščito pričakovanja in simbolike praznikov gotovo prepovedala duhovno cenene zabave po nakupovalnih in drugih središčih. Menim tudi, da lahko praznujemo ali Božička ali dedka Mraza ali oba, bolj pomembno je, s kakšno duhovno naravnanostjo to počnemo.

Največ koliko denarja je pametno porabiti za stvari, ki si jih otrok zaželi pod smrečico, če gre za povprečno situirano družino?

Ker imam že sama vnuke, se pri nas dogovorimo tako, da starši povedo, kaj si otroka želita, in potem je to ena stvar v vrednosti od dvajset do trideset evrov.

Če bi imela možnost, bi v zaščito pričakovanja in simbolike praznikov gotovo prepovedala duhovno cenene zabave po nakupovalnih in drugih središčih.

V prodajnih katalogih, ki jih v snopih mečejo v nabiralnike v teh dneh, lahko vidimo na kupe najrazličnejših potencialnih daril za otroke, seveda predvsem igrač. Katere najtopleje priporočate? Morda namesto plastičnega izdelka kaj drugega, kar dejansko ni igrača, domačo žival, za katero mora najbolj skrbeti prav otrok – če ja, pri kateri starosti je tega sposoben?

Glede igrač sem zelo kritična, saj jih večina ne spodbuja ustvarjalnosti, ampak je samo izraz sedanjega potrošniškega življenja – trendovske igrače za kratkotrajno zabavo. Kar zadeva predšolske otroke, imajo deklice najraje svoje punčke, dojenčke, ki pa morajo biti takšni, da jih lahko same oblačijo, slačijo, improvizirano hranijo, a ne da je vse že zraven v kompletu, ker potem ne razvijajo domišljijske igre ali igre vlog. Primerne so tudi kocke, še najbolje lego, odvisno od starosti otroka, in knjigice z estetskimi ilustracijami in prijetnimi zgodbicami – brez zvočnih in drugih pripomočkov, ki ga zadovoljijo le za kratek čas. Za šolske otroke pa kakšni športni pripomočki, knjige, še vedno kocke lego ali sestavljanje modelov. Zelo lepo darilo je gotovo žival, vendar je dobro začeti s hrčki, ptiči, ki ne zahtevajo veliko dela. Psa ne priporočam, ker otrok enostavno ni dovolj zrel za skrb zanj.

Katero darilo, ki ste ga dobili med decembrskimi prazniki kot deklica, vas je najbolj razveselilo ter kako ste sami obdarovali svoje otroke?

Moj oče je bil mizar in mi je naredil posteljico, omaro, kredenco, mizo in stole za moje punčke, kasneje tudi smuči, zato nisem imela velikih želja po igračah. Spomnim se tudi, da sem bila zelo vesela igre človek ne jezi se, kasneje šaha in knjig, ki so postale moja najljubša darila. Sinova pa sem obdarovala s kockami lego, knjigami in športnimi stvarmi.

Deli s prijatelji