SKRITE PASTI

Vse nevarnosti v kuhinji

Objavljeno 30. september 2015 11.00 | Posodobljeno 30. september 2015 11.00 | Piše: M. F.

Ne le noži in vroče tekočine, nevarnost v kuhinji predstavljata tudi nered in napačna temperatura v hladilniku.

Poskrbite, da bo kuhanje res zgolj prijetno doživetje.

Spokojen in prijeten dan v kuhinji se kaj hitro lahko spremeni v kaotično doživetje, kajti prav v prostoru, ki sicer velja za srce vsakega doma, na manj pa tudi na bolj spretne kuharje preži prenekatera nevarnost. Spoznajte tiste, ki so najpogosteje vir slabe volje ali celo resnih poškodb. Niza jih Candy Argondizza, mojstrica kuhanja in učiteljica varnosti pri kuhanju v mednarodnem kulinaričnem centru v New Yorku.

Hrana na pultu

»Večina se ne zaveda, kako temperatura v resnici učinkuje na hrano,« pravi Candy in opozarja, da bi hrano vedno morali shranjevati pri temperaturi, ki je nižja od petih stopinj Celzija. Z drugimi besedami: ne odtajajte hrane pri sobni temperaturi in ostanke, če jih nameravate kasneje pojesti, pohladite ter jih pospravite v hladilnik. Ne puščajte jih dolge ure na pultu. Prav neprevidno ravnanje s hrano je največkrat krivo za resne zastrupitve.

Noži

Seveda predstavljajo nevarnost. Neprevidno ravnanje z njimi kaj lahko privede do resnih ureznin. A vendarle upoštevajte ključno pravilo. »Noži naj bodo vedno dobro nabrušeni, bolj nevarni so namreč tisti, ki so topi,« pravi Argondizzova. Oster nož zahteva veliko manj pritiska pri rezanju živil, njegovo rezilo lepo teče skozi meso, zelenjavo, kruh, zato predstavlja manj nevarnosti za nesreče. Pod topim nožem se lahko površina, na kateri režete, zaradi pritiska izmakne, nož pa zaide v napačno smer, vaš prst ali roko. Prav tako nože, ko jih prenehate uporabljati, pospravite na varno in jih ne puščajte po pultu ali celo med umazano posodo.

Vroče tekočine

Segreto olje, pa naj bo avokadovo, sončnično ali kokosovo, dosega temperature od 150 do 200 stopinj Celzija. Če tako vroča tekočina pride v stik s kožo, povzroči opekline tretje stopnje, in to samo v petih sekundah. Uporaba posode z višjimi robovi je najboljša zaščita pred takimi poškodbami. Seveda velja opozorilo, da bodite z vročimi tekočinami v kuhinji skrajno previdni.

Deske za rezanje

Če so pravilno čiščene in vzdrževane, same po sebi niso nevarne. Lahko pa se med rezanjem izmaknejo, pri tem zdrsne nož v prst ali roko in poškodba je tu. Prav zato so najprimernejše take, ki imajo na spodnji strani gumo. Ta preprečuje zdrse. Če vaša deska gume nima, med rezanjem pod njo položite vlažno papirnato brisačo ali vlažno krpo. 

Hladilnik

Ključno pri hladilniku je, da je nastavljen na pravo temperaturo. Če je ta v njem previsoka, se na hrani lahko začno razmnoževati bakterije, ki jo okužijo, s tem pa se poveča tveganje za zastrupitve. Temperatura v hladilniku ne bi smela preseči petih stopinj Celzija.

Nered

»Naj bo vaša kuhinja tudi med tem, ko v njej ustvarjate, kar najbolj urejena. To pomeni, da s kuhinjskih površin umaknite vse, kar nanje ne spada, in česar trenutno ne potrebujete,« svetuje predavateljica. Delovna površina naj bo torej čista, urejena in pospravljena. Tako bo manj možnosti, da bi se vam na njej kaj polilo ali posulo pa tudi nered ne bo motil vaše koncentracije in tveganje za take ali drugačne nezgode bo manjše.

Strgala in lupilniki za sir ali zelenjavo

Na njih bi moralo biti rdeče opozorilo. Drobni koščki sira ali zelenjave namreč kaj lahko zdrsnejo iz rok in na ostri površini si posnamete kožo. Nič kaj prijetna nesreča s še manj prijetnimi posledicami. Enako velja tudi za posebne lupilnike zelenjave. Prvo pravilo pri uporabi teh je: lupite z njimi stran od telesa. Zlasti to velja, ko za kuhanje pripravljate kumare, krompir, korenje in podobno.
Ko uporabljajte strgalo, se prepričajte, da košček, ki ga strgate, resnično trdno držite in ribajte s počasnimi gibi. Ko delček, ki ga strgate, postane resnično majhen, ga pojejte. Varnosti vaših prstov v prid.

Tla

Še veste ne, kdaj vam na tla pade kapljica tekočine, in ko stopite nanjo, vam lahko zdrsne. Posledica tega pa je padec z udarcem ali celo zlomom. Da bi se temu izognili, poskrbite, da bodo vaša tla v kuhinji res čista. Za še večjo preventivo pa ob omarice položite dolge, ozke preproge, tako imenovane tekače, ki bodo preprečili zdrse na gladkih ploščicah oziroma na podlagi, ki jo imate v kuhinji.

Palični mešalnik

Čeprav je njegovo rezilo majhno in zaščiteno, vendarle ni tako nedolžen. Pomislite, da lahko vas vroča hrana pri pripravi kremne juhe poškropi in opeče. Če pa se med rezila zatakne zelenjava, si ob neprevidnosti kaj lahko porežete prste. Jedi ob njegovi uporabi vedno pripravljajte v dovolj globoki posodi in ga vključite šele, ko bo njegova glava povsem v hrani. Prav tako ga ne čistite, dokler je kabel priklopljen na električni tok. S tem se boste namreč zavarovali pred še kako nezgodo. 

Deli s prijatelji