IZ TUJINE

Vremenska napoved na pametnem telefonu

Objavljeno 20. avgust 2016 18.00 | Posodobljeno 20. avgust 2016 18.00 | Piše: Andrej Predin

V Senegalu so mobiteli postali pomembno kmetijsko orodje, kajti prave informacije so zelo pomembne za učinkovito delo. Ptice in drevesa niso prilagojeni podnebnim spremembam.

Naložite aplikacijo na pametni telefon ali tablico in sodelujte v nagradni igri.

Večina nas mobilni telefon uporablja za komuniciranje in zabavo, v Senegalu pa so postali nepogrešljiv del kmetovanja.

Do nedavnega so kmetje v tej afriški državi uporabljali tradicionalne metode napovedovanja vremena. Te so se obnesle, a s podnebnimi spremembami so postajale čedalje manj natančne.

Zaradi izgube učinkovitosti pridelave je postalo jasno, da bodo morali poseči po novih metodah. Tako so začeli podatke o vremenu pošiljati na mobilne telefone v obliki besedilnih sporočil. Ta pristop se je izkazal za izjemno učinkovitega.

Vremenska napoved na mobitelu

Polja na območju Kaffrine so bila le del površin, ki so trpele zaradi nepredvidljivih vremenskih vzorcev. Poglavar vasi Sikilo Alioune Djaby se ukvarja s pridelavo kikirikijev in prosa. Kot številni kmetje v Senegalu nestrpno pričakuje začetek monsunskega obdobja.

»Tukajšnje vreme je lahko pravo prekletstvo,« je povedal. Novi tehnologiji gre zahvala, da je ves čas natančno obveščen o vremenu.

»Vreme je naša nesreča. Če med kmetovanjem nimaš prave informacije, kmetuješ na slepo. Zame je najpomembneje, da lahko spremljam podnebje.«

Senegalska agrikultura je skoraj v celoti odvisna od dežja, zato je občutljiva za podnebne spremembe.

Proizvodnja hrane je odvisna od količine padavin. Če vedo, kdaj bo deževalo, lahko izračunajo, kakšno je tveganje s sajenjem in žetvijo določenih rastlin.

Dež ne prihaja

Tradicionalno so senegalski kmetje opazovali naravo in tako določali, kdaj bo deževalo. To znanje se je prenašalo iz generacije v generacijo. »Ko je kruhovec na začetku vasi pognal liste, smo vedeli, da prihaja deževje,« je pojasnila 33-letna kmetica Mariama Keita.

»Zdaj ni več tako.« Niti ptičje petje, ki je napovedovalo deževno obdobje, ne deluje več. »Nekoč je bilo veliko dežja in imeli smo veliko dreves. Zdaj je vode malo, zato morajo kmetje pridelovati z manj vode.«

Dragocena
 SMS-sporočila

Leta 2010 je Sikilo postala prva informacijsko sodobna vasica v državi. Pred začetkom monsunskega obdobja so se dobili kmetje in znanstveniki. Ti so jim posredovali podatke, da so se lahko pripravili na prihajajočo sezono.

Tako so sejali tik pred prihodom dežja in poželi, preden bi rastline zgnile v prsti. Danes so komunikacijo posodobili, tako da od ustrezne vladne ustanove (ANACIM je v 250 kilometrov oddaljeni prestolnici Dakar), dobijo SMS-sporočilo, ki vsebuje potrebne podatke. Navadno ga pošljejo določenim ljudem, ki ga nato razširijo med sosede.

Dragoceni arašidi

Skromni kikirikiji so pomemben vir dohodka za številne kmetovalce v Senegalu. V minulih desetih letih je bilo resnično manj padavin, kar potrjuje lokalni klimatolog Ousmane Ndiay.

»Dve stvari se dogajata sočasno. Vedno manj in manj je dežja, in deževna sezona prihaja čedalje pozneje in pozneje.«

V 50 letih je zapadlo približno 800 milimetrov dežja, zdaj pa ga približno 600 milimetrov. Je pa letošnja sezona zelo obetavna, saj strokovnjaki napovedujejo zelo vlažen monsun.

Pomembno orodje

Mariama Keita je povedala, da so vremenske napovedi po SMS-sporočilih zelo natančne, približno 98-odstotno zanesljive.

»Sporočilo lahko pride kadar koli razen v suhi sezoni. Navadno pravi, da bo na območju deževalo čez dve uri.« To pa ni vse, tudi z radijskih postaj so začeli poročati vremenske napovedi v lokalnih jezikih in francoščini.

Odkar je Keita začela pridelovati z uporabo SMS-sporočil, je pridelala 1,5 tone več pridelka. To je zelo pomembno za državo, ki bo po ocenah do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb pridelala skoraj četrtino manj hrane kot zdaj. 

Deli s prijatelji